Ordu
DOLAR13.51
EURO15.3543
ALTIN772.58

BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ UZAKTAN EĞİTİM VE KORONA SALGINI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ UZAKTAN EĞİTİM VE KORONA SALGINI
Abone ol
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarını değerlendiren Türk Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş, sonuçların geçen seneden kötü olduğuna dikkat çekerek, “Barajı geçen sayısında ciddi bir azalma oldu. Bunun pandemi (salgın) ve eğitim-öğretim sistem karmaşası ile alakalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

YKS sınavı sonucunda başarısız olunmasının nedenlerine vurgu yapan Okumuş,”Pandemi (salgın) sürecinde, son 2 yılın kaybolması, çocukların yüz yüze eğitim yapamamaları nedenleri ile çok büyük olumsuzlar yaşadığı kanaatindeyim. Bizim eğitim sistemimizin temel unsuru bire bir temas. O da ancak yüz yüze eğitimle olabiliyor. Uzaktan eğitimle bu işin olamayacağını, net bir şekilde görmüş olduk. Dolayısıyla önceki yıllara göre, YKS sınavında ki olumsuzluğun artmasının sebebi, hiç kuşkusuz birinci derecede pandemi (salgın) süreci. Öğrencilerin uzaktan eğitimle yeterince motive olamaması, bire bir temas alışkanlığı olan öğrencilerin bunu uzaktan eğitim ile sağlayamaması ve bundan dolayı oluşan bir sınavsal başarısızlık söz konusu. Tabi ki kötü olan bu durum karşısında başka sebepler de var. Yani ücretli öğretmenle sistem devam ettirilmemeli. Mutlaka bütün öğretmenler kadrolu olmalı. Sınav sistemindeki süreci de en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsak, mutlak olarak öğretmenlerin tam kadroyla yer aldığı bir süreci tamamlamamız lazım” diye konuştu.

EĞİTİMİ VEREN AYRI SINAVI YAPAN AYRI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın YKS ile ilgili umursamaz tavrını eleştiren Okumuş, “Burada ki temel sıkıntı şu. Eğitimi verenin ayrı, sınavı yapanın ayrı olması. Bu sistem olmaz. Eğitimi veren, verdiği eğitim sistemine uygun, verdiği konulara uygun sorular hazırlayacak kurum olmalı. Bizde bu maalesef tesis edilebilmiş değil. Bu noktada koordinasyonla ilgili de bir sıkıntı var. Çocukların seviyelerine uygun konu ve soruların seçilmesi noktasında bir sıkıntı olduğu aşikâr. Dolayısıyla herkesin elini taşın altına koyması ve sorumluluk alması gerekiyor. Çocuklara en iyi şekilde bilgi verilip, o bilgilerin test edileceği bir sınav sistemi ve soru yapısı oluşturulması gerekiyor. Sınava girsinler sınav nasıl geçerse geçsin bakış açısı ile başarıya ulaşmamız mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“Doğru tercih yaparken adayların dikkat etmeli” diyen Okumuş açıklamasını şöyle tamamladı:  “Bu noktada en çok istediklerinden ve yeteneklerine uygun okuldan başlayarak tercih sıralamasını yapmaları daha mantıklı olduğu yönündeyim. Okula gireyim gibi bir yaklaşım içerisinde olunarak ilerde istemedikleri bir yere gidip mutsuz olmalarındansa, mutlaka okumak istedikleri bir okulda eğitim-öğretim hayatlarını devam ettirmelerini öğrencilerin geleceği açısından daha olumlu olacağı kanaatindeyim” Hasan Cem Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DA ELEKTRİK NEDEN KESİLDİ?Önceki Haber

ORDU’DA ELEKTRİK NEDEN KESİLDİ?

35 YAŞINDA YAŞAMINA SON VERDİ!Sonraki Haber

35 YAŞINDA YAŞAMINA SON VERDİ!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar