Ordu
DOLAR9.6093
EURO11.1936
ALTIN552.26

BATI’DA NORMALİN İKİ KATI FINDIK YOK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BATI’DA NORMALİN İKİ KATI FINDIK YOK
Abone ol
‘Batı Karadeniz’de normalin iki katı fındık olacak’ ifadelerinin asla gerçeği yansıtmadığını  dile getiren Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, “ ‘Fındık Doğu Karadeniz’de zarar gördü ama Batı Karadeniz’de 300 bin rekolte var’ bunların hepsi uydurma ifadeler. Bu bir algı operasyonu. Fındık bu bölgenin genelinde geçen seneden eksik.” dedi. 

Batı Karadeniz’de normalin iki katı fındık olacak söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Başaran söyle konuştu: Bu ifadeler kesinlikle doğru değil. Ben bu bayram tatilinde hemen hemen Akçakoca’nın üçte ikisini dolaştım. Bu hafta Kocaali, Karasu tarafına gideceğim. Akçakoca’da kesinlikle geçen senenin altında rekolte var. Gezdiğim bir çok yerde de fındık yok.

BATI’DA 300 BİN TON FINDIK YOK

‘Fındık Doğu Karadeniz’de zarar gördü ama Batı Karadeniz’de 300 bin rekolte var bunların hepsi uydurma ifadeler. Bu bir algı operasyonudur. Fındık bu bölgenin genelinde geçen seneden eksik. Sahadaki gözlemlerimiz bu. Kesinlikle şunu söyleyebilirim 800 bin ton gibi açıklanan Türkiye rekoltesinin olma ihtimali yok. Batı Karadeniz’de de ortalamanın altına fındık olacak. Kim aksini iddia ediyorsa buyursun gelsin hep beraber bahçeleri dolaşalım. Kocaali, Karasu ve Akçakoca Batı Karadeniz’deki fındığın yaklaşık yüzde 60’nı oluşturuyor Akçakoca özelinde ise fındık yok.

 

HAVANIN OLUMSUZ ETKİSİ OLDU 

Burada yüksek fındık olmasını beklemek doğru da değil.  Şu nedenle doğru değil. Nisan’ın 5’inde kar yağmış. Don olmamış anormal bir şey olmuş. Olağanın dışında bir şey olmuş Bundan fındığın etkilenmemesi diye bir şey olamaz. İlla ortalığı yakacak bir don olması mı lazım. Hayır.  Bu sene mevsim normalinde gitmedi havalar. Çok soğuk gitti. Özellikle bayram öncesindeki gece soğuk oldu. Her ne kadar bunu don şeklinde görmesek de bu fındığa ister istemez zarar verdi.

 

TÜRKİYE’DE 800 BİN TON FINDIK OLMAZ 

Türkiye geneli rekolte tahminini söylemek için çok erken ama 800 bin ton gibi tahmin mümkün değil.  Bu tamamen algı.  Üreticinin elindeki fındığa ihtiyaçları var bunu ucuza kapatmanın peşindeler. Biraz samimi, dürüst ve gerçekçi olsunlar. Artık yalanla dolanla bu işleri götürmenin mantığı yok.

FINDIK 28 TL’NİN ALTINDA OLMAMALI

Fındıkta yeni sezonda TMO’nun ilan edeceği fiyat beklentisini de ifade edeyim.  Fındık fiyatı kesinlikle 28 TL’nin altında olmamalıdır. Bunu enflasyona, döviz artışı, geçim standardına göre söylüyorum. Bütün bunlara bakarak fındıktaki fiyat artışının en az yüzde 25 olarak yansıması lazım diye düşünüyorum. O nedenle TMO alım fiyatı 28 TL’nin kesinlikle altında olmamalı.” Hasan Cem Özel    


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘ŞAN’LI TEPKİÖnceki Haber

‘ŞAN’LI TEPKİ

SASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN LABARATUVAR SARF MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIRSonraki Haber

SASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN LABARAT...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar