VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.0935
EURO18.175
ALTIN1016.3
reader

‘BAYRAKTAR GERÇEKLERİ SÖYLEMİYOR KURUMA ZARAR VERİYOR’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘BAYRAKTAR GERÇEKLERİ SÖYLEMİYOR KURUMA ZARAR VERİYOR’
Abone ol
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar’ın yalan yanlış açıklamalarda bulunduğunu örnekler vererek ileri sürdü, görevi bırakması gerektiğini söyledi.

Karan, Ziraat Odası Halit Ayar toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, Bayraktar’ın 24 Aralık Cuma günü düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalara cevap verdi. Karan, Bayraktar’ın palavralarından artık fındık sektörü, birlik çalışanları, yönetim ve delegelerin artık bıktığını ileri sürerek şunları söyledi: “Her yıl aynı terane. FİSKOBİRLİK uçuyor, ihracat geçen yıla göre arttı, alımlarımız geçen yılkini geçti, ciromuz üçe/beşe katladı, yani, yani, yani diye uzayıp gidiyor. Çünkü bir açıklaması, bir önceki beyanatını doğrulamıyor. Olayları ne kadar abartırsa o kadar inandırıcı olacağını düşünen Bayraktar, panik olmuş vaziyette. Halüsinasyon mu görüyor bilemiyorum. Teknoloji artık ilerledi. Söz gider yazı kalır. Google amcadan siz de bakabilirsiniz. İşte belgeleriyle ve gazete arşivleriyle bunu size izah etmeye çalışayım.

AÇIKLADIĞI ALIM RAKAMLARI GERÇEK DEĞİL

En sık yaptığı şey fındık alımlarında ki abartılı rakamlar, bunu o kadar abarttı ki avcının tilkikuyruğu tanımlamasını da geçti. FKB’nin 2017 yılından itibaren fındık alımlarıyla ilgili Bayraktar’ın yazılı/görsel medyaya, ajanslara verdiği demeçlerden birkaç örneği size göstereyim. 2017 yılının Kasım ayında sözüm ona “10 bin ton kabuklu fındık aldık, 20 bin tonu geçersek iyiyiz” 2019 yılının Ağustos ayında sözüm ona bir önceki yılı değerlendirmesinde “2018 yılında 15 bin tonu aşkın fındık aldık ve hedefimize ulaştık”, 2020 yılının Ağustos ayında yine sezon öncesi sözüm ona bir önceki yılı değerlendirmesinde “Çiftçilerden bugüne kadar 2019 mahsulü 15 bin ton fındık kabul ettiklerini”, *2020 yılının Şubat ayında sözüm ona “2020 mahsulünden 10 bin tonun üzerinde fındık aldık, ödediğimiz para 150 Milyonu geçti.

BASINA YANLIŞ BİLGİ VERİYOR 

Şimdi bu haberleri okudukça, fındık üreticisi FKB’nin başarılı bir rotada olduğunu zannedebilir, gelin görün ki her yıl kongreye sunulan ve kooperatifler ile delegelere verilen faaliyet raporunda ise sırasıyla, 2017 mahsulü 4 bin 360 ton, 2018 mahsulü 2 bin 208 ton, 2019 mahsulü 3 bin 934 ton, 2020 mahsulü 5 bin 194 ton, 2021 mahsulü de 4 bin ton. Başkan Bayraktar, EFİT’de alım yapıyor diyebilir, EFİT’in de kendi adına her yıl faaliyet raporları ortalama 1.000 ton kabuklu alımını geçememiş. Hadi birde iç piyasadan iç fındık alımını ekleyelim. Her yıl 1000 tonda kabuklu olarak onu sayalım. 6 bin ton fındık nerede panik Lütfi Bey, Kongre yaklaşıyor. Delegeler gelecek, bilanço ve faaliyet raporlarına onlar da bakacak. Güneş balçıkla sıvanmaz. Özel sektörde hangi ihracatçı fındık alımını söylüyor. Ama biz onları ihracatçılar listesinde, İlk 500 firma sıralamasında görüyoruz. Her zaman ki yaptığı gibi, sağına şirket başkanını, soluna genel müdürü oturtarak, kah önündeki kağıttan, kah yanındakileri de açıklamalarına ortak ederek basına ahkam kesmek kolay.

İSTİFA ETMEDİM GERÇEK ORTAYA ÇIKACAK

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Üyeliğinden usulsüz bir şekilde düşürüldüm. 17 Kasım 2021’de FKB’de toplantıya katıldım. Toplantı bittikten sonra bende FKB’den ayrıldım. Aradan birkaç gün geçti, alelade bir yazıyla istifa ettiğimi ve yönetimden düşürüldüğümü belirten yazıyı aldım. Akabinde basın açıklaması da yaptım. Ayrıca suç duyurusunda da bulundum. Hukuk önünde gerçekler ortaya çıkacak elbette. Benim üyeliğimin düşürülme tarihi 18 Kasım 2021’dir. Başkan Bayraktar, Başkan vekili Sıtkı Şarman ve Genel Müdür Turgay Çakmak bir dizi görüşmeler için Ankara’dalar o gün. Kendi sosyal medya hesaplarından boy boy fotoğraf atmalarından belli. Aynı gün nasıl toplantı oluyor. Gelen duyumlarda, “güya ben istifamı odasının kapısının altından akşamdan atmışım. Temizlik personelleri bulmuş, onlarda başkana iletmiş miş.” Bir başka rivayette “ben istifa

kağıdımı başkanın odasına girmişim ve bizzat kendim vermişim.” Görende Sıtkı Şarman mış. Yalan olurda bu kadar kuyruklusu olamaz. Kamera kayıtları ortada. Hukuk ve kriminal raporları mahkemeye gelecek. Hem hukuk nezdinde, hem de mahşerde hesaplaşacağız. Hacca gitmiş, yaşını başını almış insanlar, bir oturum ücretine karakterini yok edenlere tavsiyem. Bunların vebalini umarım ki her iki cihanda da bulursunuz. Onca hak yeme ve usulsüzlüğe ortak olmayla, hem dünyalıklarını, hem de ahiretlerini kararttılar. Söyleyecek söz bulamıyorum.” ORDU OLAY

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AMACIM YARDIM ETMEKTİ KÖTÜ BİR NİYETİM YOKTU Önceki Haber

AMACIM YARDIM ETMEKTİ KÖTÜ BİR NİYETİM Y...

‘TOPÇAM BARAJI İŞÇİLERİNİN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN’Sonraki Haber

‘TOPÇAM BARAJI İŞÇİLERİNİN EKMEĞİYLE OYN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar