Ordu
DOLAR17.0974
EURO17.5041
ALTIN968.78
reader

BELEDİYELER OKUL BAHÇELERİ İÇİN HAREKETE GEÇMELİ 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BELEDİYELER OKUL BAHÇELERİ İÇİN HAREKETE GEÇMELİ 
Abone ol
Yeni yönetmelik ile okul bahçelerinin altının otopark yapılabileceğini belirten Ordu Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, “İl ve ilçe belediyelerinin mutlaka Milli Eğitim ile irtibata geçerek hudutları dahilindeki okul bahçelerinin altını tek katlı veya birkaç katlı kapalı otopark yapmak suretiyle artan trafik sorununa bir çözüm olarak üretmeliler.” dedi.

Şen şu açıklamayı yaptı: Tüm Türkiye'de yaşanan otopark sıkıntısı ilimizde de son zamanlarda aşırı derecede hissedilmektedir. Bu planlamadan kaynaklı bir dudum.  Bunun yanı sıra trafiğe çıkan araç sayısının fazla olmasından kaynaklı bir durum. Otopark sıkıntısını her yerde yaşıyoruz. Hatta kaldırımlarda yürümekte bile zorlanıyoruz. Bahsettiğim gibi uzun vadeli planlama ve artan nüfus ile artabilecek araç sayısının hesaplanması gerekiyor. Bu durum yani plansız yapılaşma otopark sıkıntısı değil aynı zamanda sosyal donatı alanları sıkıntısını da var kılıyor. Otopark sorunu Ordu ve ilçelerinde özellikle yaz mevsimlerinde çok daha fazla hissediliyor.

 

 

BELEDİYELER HAREKETE GEÇMELİ

 

Bunun için birkaç şey söyleyebilecek olursak önce alışkanlıklarımızdan biraz vazgeçip çok kısa mesafeli yerlere bile özel araçlarla gitmekten vazgeçip yürüme ya da toplu ulaşım araçlarını kullanmamız trafiğin azalmasına sebebiyet verebilir. Yine yeni hazırlanan otopark yönetmeliği ne göre il ve ilçe merkezlerinde bulunan okullarımızın bahçeleri atıl durumda.  Yönetmeliğin 6. maddesinde belirtildiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul bahçelerinin altı otopark yapıldıktan sonra tekrar üzerleri okul bahçesi olarak kullanılabilecek. İl ve ilçe belediyelerinin mutlaka Milli Eğitim ile irtibata geçerek hudutları dahilindeki okul bahçelerinin altını tek katlı veya birkaç katlı kapalı otopark yapmak suretiyle artan trafik sorununa bir çözüm olarak üretilebilirler.

 

OTOPARK OLMADAN RUHSAT YOK

Bunun haricinde bölgesel park alanları imar planlarında mutlaka yer almalı. Otopark yönetmeliğinde artık inşaat ruhsatı verilirken yeterli otoparkı parseli olması gerekiyor. Özellikle 300 metrekareden daha büyük parsellerde parsel bünyesinde otopark adedi ve parsel bünyesinde görevli olan otogar sağlandıktan sonra ancak inşaata izin verilebiliyor. Müteahhitler artık inşaatlarını yaparken inşaat ruhsatı alırken de bahçelerinde ya da binanın bodrum katlarında bir kaç katlı otoparkı ortada bırakmak suretiyle bu soruna çözüm bulunabilir.

KURAKLIĞA KARŞI ÖNLEM DE ALINMALI 

Bir önemli husus da belediyelerin imar planları yapılırken bu problemin çevre kirliliği ile yenilenebilir enerjiye hatta kuraklıkla mücadele için gri su depolama sistemlerine de geçmelerinde fayda var.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AYBASTI’DA 118 BİN LİRADAN BAŞLAYIP 1,5 MİLYON LİRADA BİTEN İHALE Önceki Haber

AYBASTI’DA 118 BİN LİRADAN BAŞLAYIP 1,5...

KARADENİZ SELE KAPILACAK!Sonraki Haber

KARADENİZ SELE KAPILACAK!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar