Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

‘BİR BİLET İKİ FİLM’ ÜZERİNE…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘BİR BİLET İKİ FİLM’ ÜZERİNE…
Abone ol
Tiyatro sanatçısı Coşkun Çetinalp’in yazıp, oynadığı “Bir Bilet İki Film” adlı tek perdelik oyun Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu ev sahipliğinde Ordulularla buluştu. Tek perdelik oyunda Oyuncu Çetinalp, 1960’lı ve 70’li yıllarda Ordu’daki yaşam ve insanların sosyal hayatını anlatırken, aynı zamanda kapalı ve yazlık bahçeli sinemaları ile bazı insanların yaşamları hakkında da kesitler sundu.

Bu oyunu bizim de izleme fırsatımız oldu. Oyun büyük bir ilgi gördü, insanlar hafızalarını tazeledi. Oyun 60 yaş üstü insanlar için nostaljik şehir turu gibiydi. Oyunda unuttuğumuz anılarımız tazelendi. Bazı yaşadıklarımızla hem sevindik hem üzüldük. Duygularla gidip geldik.

 

Coşkun Çetinalp arkadaşımız oyunun hakkını vermiş ancak oyun iki değil, 4 perde veya 5 perde olmalı. Oyunda bazı noksanlıklar olduğunu da hatırlatmak isteriz. 65 yaş kuşağı olarak bizim o dönemden hatırladığımız isimleri tekrar sahnede değerlendirir diye düşünüyoruz.

 

Kim bu isimler, nereler, onları kısaca özetleyelim. Coşkun Çetinalp, Hoppa Kadir’den bahsediyor ancak o dönemde yaşayan Keçiköylü Sela, sebze pazarında Bay Hamdi, dal işi sigara satan Deli Abdullah, Elif Lokantası Cevat Usta, Lülü Şükrü, Deli Emine, Orta Cami’nin önünde sürekli kemençe çalan Kemençeci Kör Osman…

 

Coşkun Çetinalp’in o dönem meşhur olan ‘hamsi 25 naylon bedava’ sözü hafızamıza kazandı ancak bu insanları da unutmamasını, bu insanları da repertuarına almasını diliyoruz. Ordu simidi o zamanlar şu şekilde satılırdı, pazarlanırdı. Hatta Deli Abdullah ‘gözüme bakmayın simit alın’ derdi.

 

Genç çocuklar da simidi şu şekilde pazarlarlardı: Amasya’nın unundan Gagaloğun fırınından dumanı burnundan taze simit.

 

Bunları tekrar duymak tekrar yaşamak istiyoruz. Coşkun Çetinalp arkadaşımıza hatırlatırız.          

 

                                      

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BOZTEPE’DEN ALTINORDU’YA SAĞLIKLI YAŞAM YÜRÜYÜŞÜÖnceki Haber

BOZTEPE’DEN ALTINORDU’YA SAĞLIKLI YAŞAM...

ORÇEV: BOLAMAN HAVZA PROJESİ HAYALİSonraki Haber

ORÇEV: BOLAMAN HAVZA PROJESİ HAYALİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar