Ordu
DOLAR15.9024
EURO16.813
ALTIN939.00
reader

BİR YANDA AÇLIK BİR YANDA SAVURGANLIK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BİR YANDA AÇLIK BİR YANDA SAVURGANLIK
Abone ol
Gıdaya elektriğe, doğalgaza, akaryakıta gelen zamları değerlendiren Tüketiciyi Koruma ve Dayanışma Derneği (TÜKO-BİR) Ordu Şubesi Başkanı Ali Yılmaz, son zamların katlanılacak gibi olmadığını belirterek, “Geri alınmaları gerekiyor. Yukarıda savurganlık varken tasarrufu alttakiler yapıyor. Buna katlanmak, dayanmak mümkün değil.” dedi.   

TÜKETİCİ MÜTHİŞ BİR ŞEKİLDE EZİLİYOR

Ordu Olay’a konuşan Yılmaz şunları kaydetti: “Bugün olanlar bu zaman kadar görülmedi, dünya yüzünde görülmedi. Tüketici şu anda müthiş bir şekilde eziliyor. Kış aylarında ekonomik olarak her şeyin allak bullak olması doğru değil. Tarihsel geçmişimize baktığımızda biz böyle bir millet de değiliz. Ta 1205 yılında Ahilik teşkilatı kurulmuş. Buna göre insanları kandırmak, dolandırmak, yalan söylemek fahiş fiyat vermek söz konusu bile değil. Bugün inanıyorum diyerek bu memleketi yönetenlerin bu husus ön palana çıkararak adaleti tesis etmesi lazım.

AÇ OLDUĞU HALDE İSTEYEMEYECEKLER VAR

Şu anda üç beş markete bütün memleketi mahkum etmiş bir yapı var. Denetim yok. İsteyen istediği gibi milletin cebindekini alıp götürüyor. Fahiş fiyatla satış yaparak bu memleketin kanına giriliyor. Bana göre dağa çıkıp bu milletin canına kastedenle bu milletin cebini boşaltıp onu açlığa mahkum eden arasında fark yok. Şu anda yardım alanlar var ama aç olduğu halde elini açıp ‘ben açım’ diyemeyecek insanlar da var. Adaleti tesis eden insanlar bunu görmek durumda. Elektriği, doğalgazı kesilen dünya kadar insan var. Sobaya geçen dünya kadar insan var.

FİYATLARDA EN UFAK BİR GERİLEME YAŞANMADI

Böyle bir durum, böyle bir adaletsizlik daha önce yaşanmadığı gibi devlet mekanizmalarının bu kadar geri kalıp olanı biteni izlediği bir durumda olmadı. Fiyatlarda en ufak bir indirim yok. Çalışana çalıştığı, emekliye aldığı yetmiyor. Öte yandan fındık fiyatı da olması gereken yerde değil. Bugün fındığın 40-50 lira olması bile doğru değil. Bu işin adaletinin 60-65 TL olması lazım. Bu ülke bir akıl tutulması yaşıyor. Bu millet böyle bir yaşamı hak etmiyor. Bu tarafta açlık çeken insanlar var diğer yanda sistemli olarak devlet imkanlarının usulsüz bir şekilde yönlendirildiği insanlar var. Bu böyle gitmez.”  Kaan Özel 

SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMİYORLAR

Ahilik bugünkü esnaf sanatkarlar ve odalar gibi kurumsal kimlik kazanmış bir oluşumdu. Bu gün esnafı temsil eden bu STK’lar, isimlerine yakışır sorumluluklarını yerine getirmiyor, bir anlamda milletin fahiş fiyatlarla kaldırılmasına göz yumuyor. Bu durum

karşısında fahiş fiyat uygulayan satış yerlerine yaptırımlar uygulayarak, cezalandırmak için devletin organları ile iş birliği yapmaları gerekirken, bu kötü zamanda seçim heyecanı yaşayan odalar bu sorumluluklarını çoktan unutmuşlar. Bu millet bunu hak eden bir millet değil.   


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AKKUŞ'TA ÇEKİLEN BOY FOTOĞRAFI GÜNDEM OLDUÖnceki Haber

AKKUŞ'TA ÇEKİLEN BOY FOTOĞRAFI GÜNDEM OL...

SAĞRA’DA TEK GIDA-İŞ YETKİLİ   Sonraki Haber

SAĞRA’DA TEK GIDA-İŞ YETKİLİ   

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar