Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
reader

‘BİR ZAMANLAR SELÇUKLU’ SERGİSİ AÇILDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘BİR ZAMANLAR SELÇUKLU’ SERGİSİ AÇILDI
Abone ol
Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde Telif Hakları Genel Müdürlüğü katkısı ve Müzeler Genel Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen ‘Cihad-ül Ekber Danişmendliler ve Bir Zamanlar Selçuklu’ isimli sergi Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde açıldı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Böylesine tarihi öneme sahip serginin Ordu’da açılmasından büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

‘Cihad-ül Ekber Danişmendliler ve Bir Zamanlar Selçuklu’ projesi kapsamında, Selçuklu ile Danişmendliler dönemine ait şapkalar, kitre heykeller ve dönemi anlatan yağlı boya tabloların yer aldığı sergi, Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde açıldı. Serginin açılışına, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Başkan Vekili Celal Tezcan, ilçe belediye başkanları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

GAKSA BAŞKANI FIRAT BİLGİLENDİRDİ

Geleneksel Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat, Anadolu Selçuklu ve Danışmendliler döneminde yaşamış sultanlar ve önemli karakterlerin heykelleri, replika kostümleri ve yağlı boya tabloları ile Konya Olgunlaşma Enstitüsü'nün hazırladığı kostümler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Başkan Fırat ayrıca, ‘Bir Zamanlar Selçuklu’ sergisinin Ordu’da açmalarından dolayı büyük mutluluk yaşadığını söyledi. Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde yaklaşık 100 eserin sergilendiği sergi, 9 Ekim Cumartesi günü saat 17:00’a kadar açık kalacak.

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ DEVAM EDECEK

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, serginin Ordu’da açılmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, “Böylesine tarihi öneme sahip bir serginin Ordu’da açılmasından büyük mutluluk duyduk. Bugün burada Selçukluların, Danişmendliler’in, hem ihtişamına hem zarafetine hem de tarihi boyutları ile bizlere yansıttığı muhteşem eserleri görme imkânı elde edeceğiz. Bu sergi ilimiz için çok büyük bir fırsattır. Böyle bir fırsatı bizlere verdiği için Kültür ve Turizm Bakanlığımıza da çok büyük bir teşekkür ediyorum. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak böylesi güzel eserlerin sergisini ilimize getirmeye devam edeceğiz. Bu sergi aynı zamanda tarihi buluşmayı, zevki,  ihtişamı ve zarafetin timsallerini burada gözlerimizle görerek bir kez daha hissetme imkânı elde edeceğiz. Ayrıca bu sergi bize hem geçmişle bir bağ kurmamızı hem de geleceğe bakmamızı ve bir ufuk turu yapmamızı sağlayacak. Şehrimize tekrar hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

CUMARTESİYE KADAR AÇIK

Yapılan protokol konuşmalarının ardından, Geleneksel Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat, sergi ile ilgili bilgiler verdi. ‘Cihad-ül Ekber Danişmendliler ve Bir Zamanlar Selçuklu’ sergisi 9 Ekim Cumartesi saat 17.00’a kadar Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde ziyarete açık olacak.  ORDU OLA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’YU DOLANDIRDI DENİZLİ’DE YAKALANDIÖnceki Haber

ORDU’YU DOLANDIRDI DENİZLİ’DE YAKALANDI

KONSER TADINDA SÜNNETSonraki Haber

KONSER TADINDA SÜNNET

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar