Ordu
DOLAR17.1832
EURO17.6548
ALTIN977.49
reader

BİTMEYEN VE MUTLU ETMEYEN RESTORASYON!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BİTMEYEN VE MUTLU ETMEYEN RESTORASYON!
Abone ol
Gürgentepe'deki Eskiköy Ahşap Cami'nin restorasyonu gereken özen gösterilmediği gerekçesiyle yöre sakinlerini mutlu etmiyor. Bu arada 21 Nisan 2022’den başlayıp 60 gün içinde yani 21 Haziran 2022’de bitmesi gereken restorasyon çalışması da bitmedi.      

Gürgentepe'nin Eskiköy Mahallesindeki Eskiköy Ahşap Cami'nin restorasyon konusu ilk olarak 2016’da gündeme geldi. O dönem Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olan Enver Yılmaz, camiyi yerinde ziyaret etikten sonra tarihi camiinin restore edileceğini açıkladı. Yılmazın açıklamasında “ Tarihi özelliğiyle mimari açıdan önem taşıyan bu camimiz, tavandan zemine, ahşap işçiliklerinden duvardaki süslemelere kadar büyük titizlikle ele alınacak." ifadesi dikkat çekti. Daha sonra camini ihalesi yapıldı. Zaten caminin önüne asılan tabelada işe başlama tarihi olarak 29 Aralık 2020 bitirme tarihi olarak 26 Haziren 2021 yazıyor. İş bedeli ise 569 bin 648 TL. Bundan sonra caminin sökümü yapıldı ancak işler söylendiği gibi gitmedi.

 

ÇÜRÜTEN RESTORASYON!

Sökülen tahtalar üzerine branda çekilerek bırakıldı. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen bir çalışma yapılmadı. Zamanla hava şartlarının etkisiyle branda açılınca üzerine yağan kar ve yağmurun etkisiyle çürümeye başladı. Son olarak konuyu CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, konuyu 16 Nisan 2022’de gündeme getirdi. Adıgüzel, “Eskiköy Ahşap Cami, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmek üzere 2020 yılı Aralık ayında ihaleye çıktı. İhaleyi Nas İnşaat 569 bin 648 liraya aldı. 29 Aralık’ta işe başlayan şirket tescilli tarihi caminin tahtalarını söktü. 26 Haziran 2021 tarihinde bitirilmesi gereken tarihi caminin sökülen tahtaları çürümeye terk edilirken, başlatılan restorasyon çalışması da yarıda bırakıldı.” ifadelerini kullandı.

     

60 GÜN İÇİNDE BİTECEKTİ BİTMEDİ!        

Bunun üzerine Ordu Büyükşehir Belediyesi ‘yalancının mumu yatsıya kadar bile yanmıyor’ başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı. Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı imzasıyla yapılan açıklamada, “Tarihi caminin restorasyon amaçlı sökülen ahşap malzemeleri numaralandırılarak koruma altına alınmış ve güvenli bir alanda bulunmaktadır. Şantiye kurulup montaj aşamasına gelinmesine rağmen olumsuz hava koşulları kurulan iskeleyi iki kez yıkıp dağıtmıştır. 01.12.2021 tarihinde yerinde yapılan incelemeler sonucunda olumsuz hava koşulları çalışmaya müsaade etmediği için işin süresinin 21.04.2022 tarihine kadar durdurulmasına karar verilmiştir" ifadelerini kullandı. Restorasyonun 21 Nisan 2022 tarihinde başlayarak 60 gün içinde bitirileceği ifade edildi.     

 

 

TARİHİ RUH VE KARAKTER KORUNMAYACAK MI?

Bu gelişmelerden sonra tarihi camide restorasyon başladı ancak gariplikler sürüyor. Her şeyden önce restore yapan ekip aralıksız bir çalışma sergilemiyor. Haftanın 3-4 günü çalışma yaparken diğer günler çalışma yapılmıyor. Diğer yandan 60 günde bitmesi gereken iş bitecek gibi de görünmüyor. Yıllardır baranda altında kalan parçaların büyük kısmının çürüme nedeniyle kullanılamayacak hale gelmiş olması bir başka dikkat çeken durum. Öte yandan caminin alt kısmında yani gözle görülemeyecek kısmında eski ve kısmen çürümüş ya da yıpranmış malzemeler kullanılırken yan taraflarında daha çok yeni ve onlarında bazılarında delikler olan tahtalar kullanılıyor. Bu arada bir de yangın tehlikesi geçiren cami etrafına kamera yerleştirildi. 

 

‘EH İŞTE’ DEĞİL ‘OH İŞTE’ DEDİRTEN YENİLEME İSTİYORUZ 

Eskiköy Mahallesi sakinleri de restorasyon çalışmalarını idare diye tanımlıyor.  Onlardan biri de Hüseyin Aydoğan (85). Camiyi dedelerinin yaptırdığını aktaran, restorasyon adı altında yeni bir ahşap camii yapmak yerine buradaki tarihi ruh ve karakterin korunması gerektiğini dile getiren Aydoğan, “Burası ruhaniyeti olan bir yerdir. Ben çocuk yaşlarımda burada namaz kılan insanları gördüm onların camiden çıkmasını bekledim ama hiç kimse çıkmadı. Ben buna şahitlik ettim.  Burası benim dedemin dedesi Dervişoğlu Mıstık Ağa yapması. Geçmişte burası söküldü biz hemen devreye girdik önledik. O zaman gençtik. Sonra söküldü restore edilecek dendi. Ama yakın zamanda Milletvekili Mustafa Adıgüzel dile getirene kadar yüzüne bakan yoktu. Şimdi bir çalışma başladı ama eh işte diyelim, idare ediyor diyelim. Aslında daha özenli çalışma yapılması lazım. Burası hem tarihi hem manevi özelliği olan bir yer. Biz şu ana kadar da belediyeden gelip burada denetim yapan bir ekip görmedik.” dedi.

TARİHİ TAŞ KABRİSTAN DA MEZBELELİK KALMASIN! 

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne çağrı yapan Eskiköy sakinleri tarihi caminin birebir aynı şekilde daha özenli bir restore çalışması yapılmasını isterken caminin hemen yanındaki tarihi taş kabristanlığın da temizlenip düzenlenerek mezbelelik halden kurtarılmasını istiyor. Kaan Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜRGENTEPELİ GENÇ 1 HAFTADIR KAYIPÖnceki Haber

GÜRGENTEPELİ GENÇ 1 HAFTADIR KAYIP

FINDIK FİYATI EN AZ 70 TL OLMALISonraki Haber

FINDIK FİYATI EN AZ 70 TL OLMALI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar