Ordu
DOLAR15.836
EURO16.7396
ALTIN927.98
reader

‘BOLAMAN HAVZASI PROJE’SİNİ DAİRE BAŞKANI ENGELLİYOR!’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘BOLAMAN HAVZASI PROJE’SİNİ DAİRE BAŞKANI ENGELLİYOR!’
Abone ol
Bolaman Havzası Proje’sinin öncülüğünü yapan AK Parti Ordu Milletvekili Dr. Şenel Yediyıldız, “Ankara’da bir Daire Başkanı engel oluyor, çok üzgünüm.” dedi.

Fatsa, Çamaş, Çatalpınar, Kabataş, Korgan, Gürgentepe, Gölköy, Aybastı, Niksar, Başçiftlik ve Reşadiye’yi yakından ilgilendiren Dünya Bankası’ndan 300 Milyon dolar destekli Bolaman Havzası projesinin öncülüğünü yapan AK Parti Ordu Milletvekili Dr. Şenel Yediyıldız, Oney Flaş FM’de ‘Projede niye bir hareket yok?’ sorusuna verdiği cevapta, Ankara’da bir Daire Başkanının engeline takıldığını söyledi.

 

Yediyıldız konuyla ilgili şunları söyledi;  “Milletvekili olduktan sonra dedim ki Ordu’ya bir şey yapmamız lazım. Neden yapmamız lazım. Biz bugün varız yarın yoğuz. Tabi biz 19 yıllık iktidarda şartların çok iyi olduğu zamanda milletvekili olmadık. Şartların biraz daha ağırlaştığı zamanda milletvekili olduk. Aybastı, Kabataş’ta Orman Müdürlüğünde çalışan Orman Mühendisi arkadaşımız var.  O bu işleri iyi biliyordu dedi ki Hazineye bir gidelim soralım ne var, ne yok diye. Hazineye gittik, orada bize dediler ki; Dünya Bankası bizden Havza Projesi istiyor, Proje bedeli ise 300 Milyon dolar. Hemen bir Bolaman Havzası projesi çıkardık. Bizi Dünya Bankasına yönlendirdiler, gittik, ‘Bizim böyle bir projemiz var, dedik. Onlar da dediler ki, ‘Türkiye’den biz de böyle bir şey istiyorduk zaten’. Dünya Bankası 5 kişilik bir komisyon kurdu. Geldiler havzayı gezdirdim. Konu havza olunca çok kurum giriyor işin içine, Tarım, Orman, Karayolları, DSİ Genel Müdürlükleri gibi… Dünya Bankasındaki yetkililer, ‘Siz bunu yapamazsınız. Kurumları bir araya getirmek zor, Türkiye’de bu tür projelerin hayata geçmesi bu yüzden çok zordur.’ dediler. Nitekim bu işe ikna etmek için DSİ’nin 2 ay peşinde dolandım.

 

ÜST DÜZEYDE DESTEK VARDI

Bu işe başlarken desteğini almak üzere o zamanın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la konuştum, çok olumlu buldu, desteğini ifade etti. Bu tür projelerin nihai kararını Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı var, orası karar veriyor. O zaman Strateji Başkanlığında Naci Ağbal vardı. Orada Berat Bey’in ismini söyleyince tamam deniliyordu. Bu proje 300 milyon dolarlık, 0.53 faizle 30 yıl vadeli bir proje, çok büyük ve çok avantajlı. Bu para Strateji Başkanlığına geldi, o ara Berat bey Bakanlıktan gitti. Naci Ağbal Merkez Bankasına geçti, ben de hastaneye yattım.

 

BANA GÖRÜNTÜSÜNÜ ATTILAR

Su konusunda da, yol konusunda da çalışıyoruz. 300 milyonluk o proje bedelini getirebilseydik Fatsa, Çamaş, Çatalpınar, Kabataş, Korgan, Gürgentepe, Gölköy, Aybastı, arkada Niksar, Başçiftlik ve Reşadiye ilçelerinin sorunlarında kullanacaktık. Ama bu işlere bakan bir tane Daire Başkanı var engel çıkartıyor. Maalesef çok üzgünüm, gerçekten üzgünüm. Bana videosunu atmışlar. Kendi aralarında konuşurken diyor ki bu Daire Başkanı; “Ben bunun hepsini silerdim de bir milletvekili var başımızın etini yiyor. Proje kapsamında 2022 yılı için 70 milyon dolar ayrıldı. Bu konuyla ilgili mücadelem bitmedi, devam ediyor.”

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
30 TL’YE BAL OLMAZ ALMAYIN!Önceki Haber

30 TL’YE BAL OLMAZ ALMAYIN!

SİZ MİLLETİ YAKTINIZ MİLLET DE SİZİ YAKACAKSonraki Haber

SİZ MİLLETİ YAKTINIZ MİLLET DE SİZİ YAKA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar