Ordu
DOLAR16.8253
EURO17.5807
ALTIN979.79
reader

 BOTANİK PARK’I ALDIK FATSA’YA FABRİKA KURUYORUZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
 BOTANİK PARK’I ALDIK FATSA’YA FABRİKA KURUYORUZ
Abone ol
Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Botanik Park’ı aldıklarını projesini daha sonra açıklayacaklarını belirtirken Fatsa’ya da fındık kabuğundan aktif karbon yapmak için kimya fabrikası kuracaklarını söyledi.

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Ordu için önemli kararlar alındı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler gündem maddelerine geçmeden önce yaptığı açıklamada finans, insan ve kaynak yönetimlerinin başarılı bir şekilde yönettiklerini belirtti. 2000’li yılların öncesinde kalan borçlarla birlikte toplamda 1 Milyar 159 milyon lira borcu devraldıklarını ifade eden Başkan Güler, “765 milyon borç devraldık. 394 milyon da OSKİ’den devralmıştık. Toplamda 1 milyar 159 milyon yapıyor. Biz bu borçtan 200 milyon borç azalttık. Borcumuz artmadı, azaldı. Dolayısıyla çok güzel bir para, finans, insan ve kaynak yönetimimiz var” dedi.

DİĞER BELEDİYELERE GÖRE DAHA BAŞARILIYIZ

Su, yol gibi çalışmalarda diğer belediyelere oranla daha başarılı olduklarını aktaran Başkan Güler, “Su ile ilgili yaptıklarımızı dışarı da pek anlatmıyorum ama Ankara’nın yaptığını gördüm, biz baya iyi rakamlardayız. İstanbul, Bursa, Konya, Kayseri ile mukayese edersek yoldu, suydu bunlarda gayet iyiyiz” diye konuştu.

BORCU ARTAN DEĞİL, AZALAN BELEDİYEYİZ

Ordu Büyükşehir Belediyesinin borcunun artan değil, azalan bir belediye olduğunu söyleyen Başkan Güler, “Dünyadaki ekonomik değişiklikler ve fiyat artışları ülkemizi de etkiliyor. İyi ki zamanında borç almışız ve paramızı oraya yatırmışız. Şimdi bunları yapmamız mümkün değildi. Çok şükür ki bu yaptıklarımızı bugünün fiyatıyla düşünürsek 3’te 1’ini veya 4’te 1’ini yapabilecektik. 2000 yıllardan önce kalan borçlar vardı. Herhangi bir dönemi ifade etmiyorum. Geçmiş borçlar diyorum. 765 milyon borç devraldık. 394 milyon da OSKİ’den devralmıştık. Toplamda 1 milyar 159 milyon yapıyor. Biz bu borçtan 200 milyon borç azalttık. Borcumuz artmadı, azaldı. Ve ayrıca da 1,9 milyar TL’likte hem yatırım hem de şirket değeri olarak ortaya çıktı. Dolayısıyla çok güzel bir para, finans, insan ve kaynak yönetimimiz var. Ordu’ya kazandırdığımız diğer şeylerden bahsetmiyorum. Biz borcu artan değil, azalan bir belediyeyiz. Hele bunun faydasını şimdi dünya da artan fiyatlardan ne kadar isabetli davrandığımızı görmüş olduk. Şimdi bu paralarla bu asfaltı, suyu, yolları yapın. Önümüzdeki dönem yatırım ağırlıklı çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu.

1.100 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLADIK

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler Ordu’da yapılan çalışmalar ile 1.100 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Güler şu şekilde konuştu: “Şu anda tarım ürünlerinde Türkiye’nin en tanınmış şirketlerinden biri olan Migros ile anlaşmalar yaptık ve 36 vilayette Ordu’nun yumurta başta olmak üzere tarım ürünleri satılıyor. Bunun dışında hayvancılık konusunda Mesudiye’de büyük bir hayvancılık bölgesi kurma çalışmalarımız var. İzmir’e 14 bin yarka sattık. Aynı zamanda Dubai’ye ve Almanya’ya yumurta gönderiyoruz. Iğdır’a 3.500 kaz sattık. Yine sayaçlarımız dışarıda satılıyor. Bu sayaçların fabrikasını daha da büyütmek istiyoruz ama dünyadaki çip temini konusunda sıkıntımız var. Çip temini üzerine bende çalışmalar yapıyorum. Bu rakamların dışında bir de Ordu’da yaptığımız çalışmalar ile 1.100 kişilik istihdam sağlamış olduk. Bu da aşağı yukarı iki orta boy fabrika kurmak gibi bir şey. Ordu’da biz klasik belediyeciliğin dışında Ordu’daki diğer faaliyetleri de harekete geçirdik.”

BOTANİK PARK’TA GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ

Botanik Park ile ilgili müjde veren Başkan Güler, “Melet Irmağı’nda yapacağımız çalışmalar oradaki toprak değerlerini ikiye üçe katlayacak. Bu Ordu’nun zenginliğidir. Münferit olarak da bakarsak aynı şekilde Sırrıpaşa da bu şekilde. Botanik Parkı da almış bulunuyoruz. Bunun müjdesini sizlere vermek istiyorum. İnşallah orada güzel bir çalışma yapacağız. Biz hız kesmeden, yan pas yapmadan direk kaleye oynayacak şekilde iki buçuk yılı birlikte geçireceğiz. Ordu’da yapacağımız bütün çalışmalar ekonominin büyümesi ile ilgili” ifadelerine yer verdi.

KİMYA SEKTÖRÜNE GİRİYORUZ

Fındık kabuğundan aktif karbon üretiminin Ordu’da ön çalışmalarının yapıldığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Fındık kabuğundan aktif karbonun ön çalışması yapıldı. Yerini Fatsa’ya kuruyoruz. Oraya bir fabrika kuruyoruz” dedi. Güler konuşmasına şöyle devam etti:“Biz Ordu’da kimya sektörüne girmek istiyoruz. Kimya çok karlı bir saha. Fındık kabuğundan aktif karbonun ön çalışması yapıldı. Yerini Fatsa’ya kuruyoruz. Oraya bir fabrika kuruyoruz. Kimya çok karlı bir sektör. Tıbbı aromatik bitkilerde de bizim ot diye küçümsediğimiz bitkilerden şimdi ilaç yapmak üzere doku kültürüyle beraber çalışıyoruz. Dolayısıyla hem çevreyi korumuş oluyoruz hem de katma değeri yüksek ürünler oluşturmuş oluyoruz.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
JUDOCULAR START VERDİÖnceki Haber

JUDOCULAR START VERDİ

‘GÜRGENTEPE BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETMELİ’Sonraki Haber

‘GÜRGENTEPE BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETME...

Yorum Yazın

DURUGÖL’ÜN TAMAMININ KURTARILMASINI İSTİYORUZ
VALİ SONEL ŞEHİT AİLELERİ İLE GAZİLERİ UNUTMADI
Ihlamur ağacından düşen kişi öldü
YİNE AKPINAR’DA KAZA!
DOMUZ ETİNDE VERGİYİ İNDİRECEĞİNE AKARYAKITTA İNDİR
BİRİ BİZİ ALDATIYOR!
AK PARTİ ALIN TERİNE DEĞER VERİR
VALİLİK ESKİ VE GÜZEL GÜNLERİNE DÖNECEK
MAHKEME OBB’YE DENİZİ DOLDURAMAZSIN DEDİ
PERŞEMBE’NİN TADI TUZU BURADA
ÇAMBAŞI YAYLASI’NIN CAZİBESİ ARTTI
FATSA ADASI DOĞAL KALMALIDIR
ŞAMPİYON ALTINORDU ZABITA
ORDU KAMPI MADALYA GETİRDİ
ÖZBEKİSTAN’DAN ŞAMPİYONLUK GELDİ
ORDUSPOR 1967 TRANSFERE HIZ VERDİ
NE DURUGÖL’Ü KURTARABİLDİ NE DE NAMUSUNU KORUYABİLDİ
LGS’DE TAM PUAN ALDILAR
ALTINORDU KARA GÜNÜDE BARTIN’IN YANINDA
SAYIŞTAY’A 3 YENİ ORDULU ÜYE

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar