VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.94
EURO18.4195
ALTIN1036.8
reader

‘BOTANİK PARKI ALDIK MÜZE DÜŞÜNÜYORUZ’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘BOTANİK PARKI ALDIK MÜZE DÜŞÜNÜYORUZ’
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Eskipazar’da bulunan Botanik Parkı aldık. Oradaki hamamın yanında bir müze düşünüyoruz.” dedi. 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Altaş TV’de Gökhan Gül’ün sunduğu Gündem Özel programının canlı yayın konuğu oldu.  Başkan Güler, programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp ve Parklar ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı İzzet Gündoğar ile birlikte katıldı.

KALELERİMİZDE KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLATACAĞIZ

Ordu’nun birçok ilçesinde bulunan kalelerde kazı çalışmaları yapacaklarını ve müze içinde sürecin devam ettiğini vurgulayan Başkan Güler, şunları söyledi: “Turizm Bakanımızla önemli görüşmeler yaptık. Ordu’nun tüm kalelerinde kazıları başlatmak istiyoruz. Burada çevre düzenlemeleri yapacağız. Müze çalışmalarımız devam ediyor. Eskipazar’da bulunan Botanik Parkı aldık. Oradaki hamamın yanında bir müze düşünüyoruz. Bu çalışmalara biz başlayacağız, Kültür ve Turizm Bakanlığı devam ettirecek”

KARARLILIK GÖSTERDİK, HALKIN OLANI HALKA AÇTIK

Kirazlimanı Mahallesinde yıkımı gerçekleştirilen binalarla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Güler, “Oradaki binaları yıkarak yeşil alana çevirdik” dedi. Kararlık göstererek alanı halka açtıklarını ifade eden Başkan Güler, şöyle konuştu: “Şehir kültürü çok önemli. Çünkü şehri şehir yapan kültürü. Şehirlerin hafızaları var. Bu hafızalardan bir tanesi de Kirazlimanı Mahallesinde denize girdiğimiz yerdi. Buranın şehir hafızasın da yeri vardı ve biz buraya müdahale etmek durumunda kaldık. Netice de zor bir karardı ve bu kararı aldık ve uyguladık. Oradaki binaları yıkarak yeşil alana çevirdik. Bu yaptığımız çalışmaların epey yansıması oldu. Ama biz o kararlılığı gösterdik. Çünkü korkan insanlar mevcudu korumak isterler. Biz bu mevcudun bu haline izin veremezdik. Bunu yaptık. Çünkü şehir kültürü bunu gerektiriyordu. Şehir aidiyetimiz ve verdiğimiz sözler bunu gerektiriyordu. Bunu yaptık. Hem bir kararlılık gösterdik hem de halkımıza açtık. Şu an da o binaların olduğu alan yeşil alanı çevriliyor. Halkımıza da açtık herkes orada denize giriyor. Özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl çok güzel bir yer oldu”

BİZE AİT OLAN TARİHİ ESERLERİ GERİ ALMAK İÇİN DÜĞMEYE BASTIK

Başkan Güler, “Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak ilçelerimizde alt yapıdan üstyapıya birçok noktaya dokunduk, dokunmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde birçok ilçemizde önemli turizm yatırımlarını hizmete sunacağız. Bunların haricinde ilçelerimizde önemli tarihi kazılarda yapılıyor. Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Ordu’da geçmiş yıllarda çıkartılan ve Tunç devri döneminden kalma baltalar Norveç’e kaçırılmış. Şimdi onu geri almak için çalışma başlattık. Ordu’nun önemli bir değeri olan bu tarihi eseri geri almak için girişimlere başladık. Bize ait eserlerin çoğu Ankara-İstanbul ve diğer illere dağılmış. Bunları şimdi geri alacağız.“ şeklinde konuştu.  ORDU OLAY

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EN YAŞLI ORDULUÖnceki Haber

EN YAŞLI ORDULU

CEP TERAS VERİMİ ARTIRIRSonraki Haber

CEP TERAS VERİMİ ARTIRIR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar