Ordu
DOLAR15.9762
EURO16.9085
ALTIN948.95
reader

BÖYLE GİDERSE SOSYAL PATLAMA YAŞARIZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BÖYLE GİDERSE SOSYAL PATLAMA YAŞARIZ
Abone ol
ASGARİ ÜCRET YILDA İKİ KEZ DÜZENLENMELİ Alt gelir gurubunda enflasyona bağlı fiyat artışı sebebiyle ciddi sıkıntıların uç verdiğini ifade eden Ordu Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, “2016 öncesinde olduğu gibi asgari ücret yılda iki kez belirlenmeli. Yoksa toplumsal olarak başka sorunlara çözüm arıyor oluruz.” dedi.

Ordu Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, “Türkiye’de asgari ücret 2016 yılında kadar yılda 2 defa açıklanıyordu, 2016 yılından itibaren yılda bir defa açıklanmaya başlandı. Ancak 2020 yılında yaşadığımız pandemi (salgın) ve gerekse son aylarda açıklanan enflasyon rakamlarına baktığımızda durumun farklı olduğu görülüyor. Yüzde 19 civarı enflasyondan bahsediyoruz. Aslında halkın hissettiği enflasyon rakamının daha yukarılarda olduğu kamuoyu tarafından algılanıyor. Yüzde 30’ların üstünde olduğu iddia ediliyor. Bunu nereden biliyorsunuz dediğiniz zaman elektrik, su ve doğalgaza yapılan zamları kontrol ettiğimizde gerçek enflasyonun farklı çıktığı görülüyor. Sepette açıklanan enflasyonun dışında halkın hissettiği enflasyonun çok daha yukarıda olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

İNSANLARA NEFES ALDIRABİLMEK İÇİN ZORUNLULUK

Baş, sözlerine şöyle devam etti. “Böyle durumlarda enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde dar gelirlilerin de lehine bir kayıp söz konusudur. Türkiye’de yaklaşık 10 milyon insan asgari ücret ile çalışıyor. Bu insanların bir pandemi (salgın) iki bu tür enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde biz asgari ücreti yılda ikinci 6 ay için yeniden belirlenmesini istiyoruz. Bu artık bir zorunluluk haline geldi. Dar gelirli insanlarımızın az da olsa nefes alabilmesi için bunun yapılması gerekiyor. Dar gelirli insanımızın enflasyonla birlikte artan fiyatlar karşısında ezilmemesi için bunun yapılması gerekiyor. Bu gerçekten zorunluluk haline geldi.” diye konuştu. 

BUNU YAPMAZSAK ORTA GELİR GRUBU DAĞILIR

Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu yapmazsak ne olur bu çok önemli bir soru. Az kazanan ile çok kazanan arasında uçurum açılır. Orta direk diye tabi edilen kavramın tamamen ortadan kalkar. Aslında bu toplumun dinamiklerinden biri de orta direk olduğunu hepimizin önemli bilmesi gerekiyor. Eğer elimizle orta direği yok edersek bu yarın öbür gün karşımıza toplumsal huzursuzluk olarak gelebilir. O yüzden bu konu önemlidir. Ancak burada artışın da sadece işverenlerin sırtına bırakılması gerekir.

Bunun yerine özellikle yılın ikinci yarısında yapılması gereken artışların ve buradan gelecek  vergi ve SGK artışlarının hazine tarafında karşılanmasının  yerinde olacağını düşünüyorum.”

TÜM YÜK İŞVERENE YÜKLENMEMELİ  

Öte yandan Baş, “Vergi ve SGK maliyeti hazinece karşılanırsa iş dünyası işçisini daha güzel yaşam şartlarına ulaşabilir. İşçi ve işveren tarafının kamu tarafının birleşerek anlaşması durumunda iş dünyasını buna itiraz edeceğini zannetmiyorum” ifade etti.

ASIL SORUN TALEP DARALMASI

 “Bizim toplumuzun yaşadığı sıkıntının en başında talep daralması geliyor.” diyen Baş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün sokağa çıkalım esnaf talep daralmasından dert yanıyor. Bu özellikle pandemi (salgın) döneminde başladı. Paraları olmadığı için dar gelir grubu harcama yapmakta zorlanıyor. Siz bu geliri arttırırsanız bu piyasaya domino etkisi yaratır. Piyasada yeniden refah yeniden ve döngü sağlar. Bu sadece popülist anlamada işçilerin maaşı 100 TL artsın değil. Çocuğuna kırtasiye alışverişine gittiğinde daha fazla rahat hareket edecektir. Tüketimin talep daralması sorunu giderilecektir.” Atakan Öztürk

ASGARİ ÜCRET ERİDİ FİYATLAR UÇTU

Türkiye’de yıl başında 2824 TL olarak açıklanan asgari ücret yıl başındaki kur ile 380 dolardı ancak TL’nin dolar karşısında birkaç aydır değer kaybetmesi ile şuan 318 dolara kadar geriledi. Böylelikle 2015 yılında 454 dolar olan asgari ücret son 6 yılın en düşük seviyesine geldi. Ayrıca Avrupa’da Bulgaristan’ın ardından en düşük asgari ücrete sahip ülke konumuna yer aldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DEMİR ALİ İÇİN BİSİKLETE BİNEBİLMEK ARTIK BİR HAYAL DEĞİLÖnceki Haber

DEMİR ALİ İÇİN BİSİKLETE BİNEBİLMEK ARTI...

Mutfak araç gereçleri satın alınacaktırSonraki Haber

Mutfak araç gereçleri satın alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar