Ordu
DOLAR9.5041
EURO11.0635
ALTIN548.01

BU 8 MART ÇOCUKLARI SMA HASTASI OLAN ANNELERİN ÇIĞLIKLARININ DUYULDUĞU BİR 8 MART OLSUN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BU 8 MART ÇOCUKLARI SMA HASTASI OLAN ANNELERİN ÇIĞLIKLARININ DUYULDUĞU BİR 8 MART OLSUN
Abone ol
Ordu Kent Konseyi 8 Mart Dünya Kadınlar günü sebebiyle SMA hastası Demir Ali bebeğin annesi Ezgi Kara Bayraktar’a plaket verdi. Plaketi alan Ezgi Kara Bayraktar bu 8 Mart’ın çocukları SMA hastası annelerin çığlıklarının duyulduğu bir 8 Mart olmasını dilediğini söyledi. 

Plaket programı Ordu Kent Konseyi’nde düzenlendi. Ezgi Kara Bayraktar’a plaketi Ordu Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın verdi.   

 

BİR MÜCADELE BAŞLATTINIZ ÖRNEK OLDUNUZ

Bir konuşma yapan Ordu Kent Konseyi Başkanı Aydın, “Kent konseyi olarak Demir Ali’nin kahraman annesi Ezgi hanıma kadınlar günü adına hem geçmiş olsun hem hoş geldiniz hem de kadınlar gününü kutlamak için mütevazi bir plaket takdim edeceğiz. 1-2 yıldan beri bir mücadele içerisinde. Evladını kurtarmak için kahramanca mücadele etti. Hem Demir Ali’ye çare oldu hem de farkındalık yarattı.  Bu SMA hastalığı çok fazla bilinen bir hastalık değildi. Genetik bir hastalık ve tedavisi oldukça pahalı olan bir hastalık. Ben Ezgi hanıma bütün kadınların, bütün annelerin kadınlar günü kutlu olsun diyorum. Kadınlar gününüz kutlu olsun. Bir mücadele başlattınız bütün annelere bütün çalışan, üreten  kadınlara örnek oldunuz. Başarılar dilerim.” dedi.

 

ÇOCUKLARI SMA HASTASI OLAN ANNELERİN ÇIĞLĞI DUYULSUN  

Ezgi Kara Bayraktar ise şöyle konuştu: “Kent konseyine bu güzel nezaketi için ayrıca teşekkür ederim. Aynı zamanda bu plaket SMA hastalığıyla mücadele veren annelerin mücadelesi için de bir farkındalık oluşturdu. Bence bu 8 Mart son bir senedir SMA hastalığı yaşayan annelerin çektikleri acılar ve çığlıklarının bir şekilde duyulması için bir vesile oldu. Ben bu aldığım plaketi sonu belli olmayan hastalıkla birkaç mili litre ilaca muhtaç kalan çocuklar için sırf maddi yetersizlikler yüzünden bir şekilde ulaşmaya çalışan evlatlarını bir şekilde iyileştirmeye çalışan tüm SMA hastası çocukların annelerine ithaf ediyorum.

 

ORDU DEMİR ALİYİ YALNIZ BIRAKMADI

Ordu’da Demir Ali için gerçek anlamda 7’den 70’e büyük mücadele verildi. Ordu haklı da bizi yalnız bırakmadı. Ben ilk rozet takmaya başladığımda ertesi gün bir kişi öbür gün iki kişi derken bütün Ordu bir anda kampanyaya katıldı. Minik çocuklar kumbaralarını açtı. Belki farklı farklı düşüncelerden insanlar ortak noktada buluştular. Kadın muhtarlarımız, başkaları herkes çok ciddi katkılarda bulundular. Bu mücadeleyi bu şekilde başardık ve ben şunu söylüyorum Demir Ali bir sembol oldu Ordu için. Yarın Demir Ali, Ordu sahilinde yürüdüğü zaman, bisiklete bindiği zaman herkes mutlu olacak.  Yardım eden herkes diyecek ki bu iyiliği ben büyütmüştüm. Ve bundan daha güzel bir anı olamaz bizim için.

 

ORDU BUNDAN SONRA KİMSEYİ YALNIZ BIRAKMASIN

Bizim için en önemli şey Demir Ali’nin büyüdüğünü hayal edebilmek oldu. Gerçek anlamda bunu düşünmüyorduk bile. Bununla ilgili en ufak hayal kurmaya korkuyorduk. Ama sağ olsun tüm Ordu’nun desteği ile gerçek anlamda bu mücadeleyi sırtlanmasıyla artık Demir Ali’nin büyüdüğünü hayal edebiliyoruz.  Bu bile her şeye değer aslında. Ömrüm boyunca Ordu’ya teşekkür etmek ten bıkmayacağım. Benim isteğim bundan sonra Ordu’da çok daha farklı şekilde nerede yardıma muhtaç insan varsa yardım edilmesi gereken bir durum oluştuysa orada olabilmek. her zaman söylerim yardım etmek herkese nasip olmaz. benim duam Allah bize yardım edebilmeyi nasip etsin. illa ki maddi değil bir şeylere vesile olmayı nasip etsin. bundan sonraki gayemiz budur.” Atakan Öztürk

 

 

GÜLER’E EVLİLİK ÖNCESİ TEST DAVETİ 

 

Tören sırasında Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’e seslenen Ordu Kent konseyi Başkanı Ömer Aydın, “ SMA hastalığı konusunda Türkiye’de bilinç artıyor. Hatta bazı belediyelerimiz çiftler evlenmeden önce herhangi bir genetik bağımlılığı var mı, bu hastalığı çiftler bünyelerinde bulunduruyorlar mı diye genetik testlere başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Hilmi Güler’den bizim de böyle bir beklentimiz olsun. Ordu’da farklı bir uygulama olsun. Çiftlerimiz evlenmeden önce nasıl hepatit testleri yapılıyorsa SMA genetik taşıyıcıları olup olmadığının testi yapalım. Böylece çok ağır ekonomik yüklerin altına girmeden bir sorun başlamadan evvela sorunun başlamasına mani olmuş oluruz diye düşünüyorum. Çünkü, hastalığın tedavisi hastalığa muzdarip olmaktan çok daha ağır yaralar açıyor.  Travmatik etkileri de oluyor. Bu anlamda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Anadolu’da bir farkındalık başlatmasını talep ediyoruz.” dedi.  

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HATIRA FOTOMATLARI 4 İLÇEDEÖnceki Haber

HATIRA FOTOMATLARI 4 İLÇEDE

SOKAK HAYVANLARINA ÖN YARGILI OLMAYINSonraki Haber

SOKAK HAYVANLARINA ÖN YARGILI OLMAYIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar