Ordu
DOLAR13.4397
EURO15.2661
ALTIN793.96
reader

BU BAYRAM MİRZA İÇİN KENETLENELİM

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BU BAYRAM MİRZA İÇİN KENETLENELİM
Abone ol
Artık siz de tanıyorsunuz onu. Adı, Mirza. On aylık daha... İlk çığlığını doğduğu Ordu’da atsa da, dört aydır yaşama tutunmaya çalışıyor Ankara’da... O, ölümcül kas hastalığı olarak bilinen SMA hastası. Üstelik de 4 çeşidinden en şiddetlisi onunkisi;  “tip 1” yani... Ankara’da sürekli doktor kontrolü altında. Annesi Aslı hep yanıbaşında. Babası Barış ise Ordu’da; Mirza’nın hayata tutunabilmesi için başlatılan yardım kampanyasını sürdürüyor gece gündüz demeden... Yorgun olduğunu görüp, “Dün gece kaç saat uyudun Barış?” diye sorduğumda, “iki saat” diye yanıtladı beni. “Ya önceki gün?” bu sorumun cevabı ise, “dört saat” oldu. Zor bir süreçten geçtiğini, uykusuna dikkat etmesini, güçlü olması gerektiğini söylediğimde ise boş gözlerle baktı yüzüme...

Babası onun hayata tutunmasını sağlamak için Ordu ve çevresinde yardım kampanyasını sürdürürken Mirza ise burnundan sarkıtılan ince bir boruyla beslenip, boğazına yerleştirilen başka bir boruyla nefes alarak sürdürmeye çalışıyor hayatını.

İster kader, ister hayatın acı sürprizi deyin, attığı o ilk yaşam çığlığından bu yana 10 aydır ıstırap dolu bir hayat sürdürüyor Mirza bebek. Emeklemek bir yana, ne bedenini hareket ettirebiliyor, ne mamasını yiyebiliyor, ne de rahat bir nefes alıp ağladığında duyurabiliyor sesini! Çünkü nefes almasını sağlayan o koca boru ses tellerine baskı yaptığı için, sesi bile çıkmıyor ağladığında. Annesi ancak acısını yansıtan mimiklerini ve gözlerinden süzülen yaşları fark ettiğinde anlıyor ağladığını!..

Pasta, börek, süt, yoğurt, zeytin peynir, elma, armut bir yana daha suyun tadını bile bilmiyor Mirza bebek. Ne yiyebiliyor, ne de içebiliyor çünkü. O sadece burnundan aldığı gıda, makineden aldığı nefes ve kendi gibi minik, masum tebessümleriyle tutunmaya çalışıyor hayata...

Mirza bebeği tedavisi için gönderebilir miyiz Almanya ya da ABD’ye? Başarabilir miyiz bunu? En kısa sürede uçurabilir miyiz Mirza’yı? Neden olmasın; tedavisi için gerekli olan paranın yarısı toplandı bile!.. Neden toplanmasın ki kalan yarısı?

Bir düşünün hele; bir çocuğunuz oluyor ve bahtı “parlayan bir yıldız” gibi olsun diye Mirza koyuyorsunuz adını. Ancak 2,5 ay sonra, daha ışığı parlamadan SMA hastası olduğunu öğreniyorsunuz bebeğinizin. Ve her geçen gün gözlerinizin önünde eriyip gidiyor minicik bedeni! Ama hiçbir şey gelmiyor elinizden. Tedavisi var, ama pahalı. Sahip olduğunuz her şeyi; malınızı mülkünüzü, evinizi barkınızı satsanız da kalkamıyorsunuz altından. Altından kalkamadığınız bu maddi yük için tek çareniz; insanlara saslenmek, onlardan yardım istemek. Öyle de yapıyor ve duyarlı insanların destek ve yardımları sayesinde yüzde 52’si toplanıyor gereken paranın. Ya kalan miktar? Onu toplamak da bizim elimizde. Çünkü onlar çaresiz, çare biziz. ORDU OLAY

 

YARDIM İÇİN VALİLİK İZİNLİ IBANLAR:

TL HESABI

AKBANK

TR 67 000 4 6002 3088 8000 2436 11

KUVEYT TÜRK

TR 56 0020 5000 0970 3102 60 0001

EURO HESABI

TR 72 0020 5000 0970 3102 60001 01

DOLAR HESABI

TR 45 0020 5000 0970 3102 6001 02

Alıcı: Banu COŞKUNER (Halası)

 

Yurtdışı ya da Türkiye’den dövizle bağış yapmak isteyenler

Paypal/helpmirza

Gofundme/helpformirza hesabına girip sistem üzerinden bağışta bulunabilirsiniz

MİRZA İÇİN CANLI YAYIN

Mirza bebeğin tedavi olabilmesi için yapılan yardım kampanyası gece gündüz devam ediyor. İsteyenler her akşam saat 22;00’de Instagram’da devam eden ve ünlü sanatçılarla sevilen yüzlerin de katıldığı canlı yayını izlemek için Instagram hesabınızdan @helpformirza’yı takip edip, hikayeler kısmında CANLI yazısını gördüğünüzde tıklamanız yeterli.

BU AKŞAMKİ CANLI YAYIN

Mirza bebek için Instagram’da sürdürülen canlı yayının bu akşamki konuğu Ordu Eczacı Odası Başkanı Hakan Öztekin. Saat 22.00’den itibaren izleyebilirsiniz.

‘Yardım görevdir’

Mirza bebeğe yardım kampanyası için gazetemize bir açıklama yapan Diyanet-Sen Şube Başkanı Kerim Alptekin şöyle dedi:

“İslam dininde bir insanın yardımına koşmak, yaşamını kurtarmak, hayat vermek esastır. Bu uğurda yapılan her türlü girişim, gayret, maddi ve manevi destek Müslümanlığımızın somut göstergesi ve aynı zamanda salih ameldir. ‘İyilik ve takva üzerine yardımlaşınız’ (Maide2) ‘Kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış olur’ (Maide 32) Bu ayetlerden anlıyoruz ki bir canı kurtarmak, bir insanın yaşamasına katkıda bulunmak yüce Allah’ın emridir. Bu amaca yönelik bütün eylemler örneğin günümüzde şartlarına uygun yapılan organ nakli, kan bağışı ve son zamanlarda gündemde olan SMA hastalarına yapılan yardımlarda hayat kurtarmayı kapsar.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) ‘her kim bir Müslümanın bir sıkıntısını giderirse Allah da onun (bu iyiliği) sayesinde kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir... Kul, kardeşinin yardımında olduğu sürece, Allah da onun yardımcısı olur,’ buyuruyor. Bu bilinçle SMA hastalarına ve diğer hastalıklara yapılan ve yapılacak yardımların ne kadar anlamlı bir insanlık davranışı olduğunu hatırda tutalım.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
 ALTINORDU BELEDİYESİ'NDEN ‘YAZA MERHABA'Önceki Haber

 ALTINORDU BELEDİYESİ'NDEN ‘YAZA MERHABA...

3 kalem aferez set satın alınacaktırSonraki Haber

3 kalem aferez set satın alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar