Ordu
DOLAR13.599
EURO15.4427
ALTIN795.03
reader

BU FİYATIN GEREKÇELERİ ÜRETİCİYE AÇIKLANMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BU FİYATIN GEREKÇELERİ ÜRETİCİYE AÇIKLANMALI
Abone ol
Fındık çuvalıyla yatan adam olarak tanınan fındık üreticisi Kamil Karadeniz, TMO alım fiyatının hayal kırıklığı yaşattığını belirterek neden böyle bir fiyatın verildiğinin üreticiye açıklanması gerektiğini söyledi.     

26,50 TL Hayal Kırıklığı  

Türkiye onu 2015 yılında yatakta fındık çuvalı ile yatan adam olarak tanıdı. Adı Kamil Karadeniz. İnşaat işçisi. Ulubey’in Konak mahallesinde de 4-5 ton kadar fındık bahçesi var. 2015’te bir anda fenomen olmasını sağlayan fotoğrafı ise fındığın düşük fiyata satılmaması bekletildiğinde 20 TL’ye satılacağını mesajını vermek için çektirmişti. ‘Fındık bizim her şeyimiz yeşil altınımız’ diyen Karadeniz düşük fiyata fındık alınmasını tepkisini göstermek istemişti.

 

 

TMO YOKKEN FINDIK 25 TL İDİ

Bu sıralar fındık hasadına devam eden Karadeniz,  26,50 TL olarak açıklanan fındık fiyatı ile ilgili düşüncelerini Ordu Olaya anlattı:  Yeni sezona girerken zaten TMO’nun olmadığı ortamda serbest piyasada 24-25 bandında seyreden fındığa verilen 26 liralık fiyat üretici olarak bizi üzmüştür. Üretici olarak Hükumetin kapalı kapılar arkasında bu fiyatı hangi ticari kaygı ve akılla nasıl oluşturduğunu gerekçeleriyle bize anlatmasını en tabi hak olarak görüyoruz.

 

26,50 TL HAYAL KIRIKLIĞI

Her üreticimizin fiziki coğrafi ve sistemli bahçe düzeni yönünden üretim maliyetleri değişiklik gösterdiği bölgemizde sivil toplum kuruluşları ziraat mühendislerimizin yaptığı çalışmalar ortalama maliyetlerin kilo başına 20 lirayı geçtiğini gösterirken verilen fiyat adeta hayal kırıklığıdır. Bu yıl yaşanan hayat pahalılığıyla adeta iki katına çıkan üretim maliyetleri yarasını bu fiyatlarla üreticinin amortisör etmesi pek mümkün görünmüyor.

GÜNCELLEME OLSA İYİ AMA OLMAZ

Üzülerek söylemek lazım ki üretici olarak güçlü bir ses çıkaracak birlik beraberlik olmadığı gibi ‘tekerlek icat edilmeseydi fındığı harmana nasıl taşıyacaktınız buna da şükür edin’ zihniyeti taşıyan üreticilerimiz mevcutken fındıkta fiyat arayışı ya da bir güncelleme maalesef hayal ötesi.

ÜRETİCİYE DOĞRU REHBERLER LAZIM

Ziraat odalarının rekolte beyanından sonra malum güçlerin rekolteye itirazı ve sonrasında gelen bu fiyat maalesef fındıkta kartların dağıtılmış üreticiye çıkan kartta da buna da şükür çıkmıştır. Bundan sonra anlaşılıyor ki müstahsile fındığınızı emanete ya da pazara indirmeyin söylemlerinin kıymeti har biyesi kalmadığı açıktır. Çiftçi için büyük emek ve fedakarlık isteyen bu söylemi dile getirenlerin bunun altında kalmayacaklarından emin olmaları lazımdır. Bu vesileyle tüm emekçi üreten emeğinin hakkinin bilincinde olan çiftçi vatandaşlarımızın yeni sezonu hayırlara vesile olsun.” Yasin Çanakçı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜLER VERDİĞİ SÖZÜ YERİNE GETİRDİÖnceki Haber

GÜLER VERDİĞİ SÖZÜ YERİNE GETİRDİ

KABADÜZ-ÇAMBAŞI YOLUNUN ÖNEMİ BÜYÜKSonraki Haber

KABADÜZ-ÇAMBAŞI YOLUNUN ÖNEMİ BÜYÜK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar