Ordu
DOLAR15.9117
EURO16.8376
ALTIN944.83
reader

BU FİYATLARLA GÜBRE ATILAMAZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BU FİYATLARLA GÜBRE ATILAMAZ
Abone ol
Gübre fiyatları aldı başını gitti. Doların geri gelmesinden sonra yapılan indirimler ise sembolik kaldı. Yılın bu zamanında atılması gereken gübrenin yüzde 90’ı atılmadı. Bu durumun gelecek sezon fındıkta büyük rekolte kaybı yaşatması bekleniyor.  

DOLAR 1 MİSLİ GÜBRE 4-5 MİSLİ ARTTI

Ordu Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Bayhan şu açıklamayı yaptı: Dolar kuru 18 TL’den 12 TL’ye düştü. Gübre fiyatlarında neredeyse herhangi bir düşüş olmadı. Geçen yıl 1 tonu 2.000 TL olan 26 N Amonyum Nitrat gübresi bu yıl 8. 000 TL. Kompoze gübrelerin 1 tonu (NKP 20-20, 20-15, 15-15-15 ) geçen yıl 4.000 TL bu yıl 10.500 TL, TSP (Triplesuperfosfat)- DAP (Diamonyumfat) geçen yıl 3.5004.000TL bu yıl 10.550TL, ithal Agromineral gübreler (NPK 20-10-10, 25-15) geçen yıl 4.000 TL bu yıl 10.500 TL olmuştur. Üretici fındığını 23-25 TL civarında bir fiyatla satıp bu fiyatlara gübre alamamaktadır. Bu durum üreticinin tamamen üretim yapamamasını ve fındık bahçelerine hizmet etmemelerini ön görmektedir.        

GÜBRE SATIŞLARINDA ÇOK BÜYÜK GERİLEME VAR 

Ziraat Mühendisi Abdullah Kalafat ise şu değerlendirmeyi yaptı: Dolar arttı ama gübre fiyatları daha fazla arttı. Bunda hammadde bulunamaması etkili oldu. Dünya genelinde hammadde temin edilemedi. Hatta sırf bu yüzden dünyada kapanan gübre fabrikaları oldu. Şuan Ordu’da dolar 18 TL iken alınan ürün yok. Raftaki ürünler diyelim ki 7 TL ama yeni ürün 8,5 TL. Yani sattığımızı satış fiyatından alacak durumda değiliz. Elbette bu büyük bir sorun. Çözüme kavuşturulması gereken bir sorun. İndirim söylemleri de çok gerçekçi değil. Çünkü 20 kalem ürünün sadece birinde kısmi bir indirim çok fazla bir şey ifade etmiyor. Hali hazırda gübrenin ham maddesi dışarıdan geliyor. Türkiye’de sadece birleştiriliyor. O yüzden fabrikaların da yapacağı fazla bir şey yok.      

              

FINDIK ÜRETİMİ TEHLİKEDE REKOLTE KAYBI KESİN

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise şunları söyledi: “Gübre fiyatları yüzde 300- 400’lere varan artışla hatırı sayılır bir seviyeye ulaştı. Bu fiyatlarla üreticimizin gübre alıp bahçesine atması söz konusu bile değil. Bu bizim görüşümüz değil realite. Bunu gözlemliyoruz da. Geçen sene Altınordu Ziraat Odası’ndan 10-12 tır gübre satışı yapılırken bu sene 1,5 tır olmuş. Bu üreticinin gübreden kaçtığını gösteriyor. Gübre atılmayan, gereği gibi bakımı yapılmayan bahçe de mahsulü az verecektir. Bu da Türkiye için sıkıntıdır. Fındık ihraç ürünüdür tarım ürünleri içinde en fazla getiriyi getiren üründür, 2,5 milyar dolar getiriyor. Bu gelirde kayıp yaşanacaktır. Bahçeye girmeyecek üretici bile var. Sözün özü bu fiyatlar sübvanse edilmezse ya da alan bazlı destekte artı bir gübre desteği sağlanmaz ise fındık üretimi sıkıntılı ve düşük olacak.”  Hasan Cem Özel 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DA 110 KÜTÜPHANE AÇILDIÖnceki Haber

ORDU’DA 110 KÜTÜPHANE AÇILDI

Tıbbi görüntüleme hizmeti alınacaktırSonraki Haber

Tıbbi görüntüleme hizmeti alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar