Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.3003
ALTIN793.64
reader

BU KAFENİN GELİRİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE GİDİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BU KAFENİN GELİRİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE GİDİYOR
Abone ol
Ünye El Ele Kültür, Sosyal Araştırma ve Spor Kulübü Derneği’nin açtığı kafenin geliri, ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ulaştırmak ve öğrencilerin eğitimi için kullanılıyor.

Ünye El Ele Kültür, Sosyal Araştırma ve Spor Kulübü Derneği tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir kafe açıldı. Doğal yiyecek ve içecek ürünlerin sunulduğu kafeye gelenler internet imkanından yararlanıyor, buradaki kitap ve dergileri okuyabiliyor. Yaklaşık 5 ay önce açılan kafenin geliri ise ihtiyaç sahipleri için sıcak yemek hazırlanan aşevi ile öğrencilerin kırtasiye ve kıyafetleri için harcanıyor.

GÜNDE 670 KİŞİLİK SICAK YEMEK HAZIRLANIYOR

Dernek Başkanı Fatih Uygun, derneği 2014 yılında özellikle uyuşturucu maddeyle mücadele kapsamında kurduklarını söyledi. Uyuşturucuyla mücadelede önemli yol kat ettiklerini belirten Uygun, bu çerçevede gençlere fayda sağladıklarını ve iş bulduklarını anlattı. Uygun, bünyelerindeki aşevinde günde 670 kişilik sıcak yemek hazırlandığını ifade ederek, daha fazla faydalı olmak ve daha fazla muhtaç kişiye ulaşmak için söz konusu kafeyi açtıklarını aktardı.

Özellikle ailesinin gelir seviyesi düşük çocukların eğitim masrafları için kafeyi kurduklarını dile getiren Uygun, "Kafenin adını Perma Kültür Kafe koyduk. Perma kültür, sürdürülebilir tarım, doğal tarım demek. Buranın önemli bir tarafı da insanlara doğal beslenmeyi vurgulamak. Baktığınız zaman buradaki ürünlerin hepsi evde yapılma ürünlerdir. Asitli bir şey satılmaz. Doğal ürünler satılır. Azdır ama hepsi doğaldır. Kafeden kazanılan kar direk aşevine, oradaki muhtaç insanlara, yetim ve öksüz çocuklara, okurken zorluk çeken öğrencilerin eğitimine katkı olarak harcanıyor." ifadelerini kullandı.

Uygun, kafenin hizmete açıldığı sürecin okul dönemine denk geldiğine işaret ederek, şöyle konuştu: "Okul dönemine denk geldiği zaman 50'den fazla öğrenciye sadece 3-5 kırtasiye malzemesi değil, okul kıyafeti, tepeden tırnağa tüm okul malzemeleri ve kışlık kıyafet yardımı yaptık. Aşağı yukarı 100 bin liraya yakın bu kafeden arkadaşlarımıza, dostlarımıza, muhtaç kardeşlerimize çıkış yaptık. Ayrıca gıda kolisi yardımlarımız oluyor. Sadece öğrenciler değil, bazısının kira, elektrik, su ihtiyacı oluyor, bazısının hastaneye gidecek parası olmuyor. Bu gibi ihtiyaçlara bakıp, araştırıp hakikaten paranın doğru yere gitmesi amacıyla devlet kurumlarıyla bilgi alışverişi yapıyoruz. 'Ekonomik ve sosyal durumu, ihtiyaç sahibi mi' analizini yaptıktan sonra her türlü desteği, kafeden aldığımız parayla karşılıyoruz." AA

BURADA GÜZEL İŞLER YAPILIYOR

Müşterilerden Kamil Tamtürk ise açıldığı günden beri kafeye geldiğini söyledi. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında yapılan çalışmanın önemine değinen Tamtürk, "Biz de projeye katkıda bulunduğumuzu düşündüğümüz için sık sık mekana geliyoruz. Yemekler, aperatif sunumlar çok başarılı. Projeyi de elimizden geldiğince destekliyoruz." diye konuştu

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KAYIP BÜLENT ERGÜN BULUNAMADIÖnceki Haber

KAYIP BÜLENT ERGÜN BULUNAMADI

“STALKER” ORDULULARLA BULUŞTUSonraki Haber

“STALKER” ORDULULARLA BULUŞTU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar