Ordu
DOLAR18.5424
EURO17.7411
ALTIN964.57
reader

BU UYGULAMA ENGELLİYİ AÇLIĞA MAHKUM EDİYOR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BU UYGULAMA ENGELLİYİ AÇLIĞA MAHKUM EDİYOR!
Abone ol
3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bir açıklama yapan Ordu İl Engelli Meclis Başkanı Ümit İşbakan muhtaçlık aylığında, engellinin hane içinde fert başına düşen gelirinin kriter olarak kullanılmasının engellileri mağdur ettiğini söyledi. 

Ordu İl Engelli Meclis Başkanı İşbakan, şu açıklamayı yaptı: Sözün bittiği yerdeyiz! Çünkü; bakanlar, yöneticiler, karar vericiler milyonlarca engellinin çalışma hakkıyla ilgili taleplerine gözlerini ve kulaklarını kapatmışlardır. Sözün bittiği yerdeyiz! Çünkü; geldiğimiz aşamada ortaya koyduğumuz verilerin, gerekçelerin ve taleplerimizin muhataplarımız açısından önemsenmediğini, dikkate alınmadığını görmekteyiz. Sözün bittiği yerdeyiz! Fakat yine de Cumhurbaşkanlığının verileriyle yetkili kurumlara sorumluluklarını son defa hatırlatmak istiyoruz.

KAMU 45 BİN KİŞİYİ DAHA ALMALI

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 2021/Eylül dönemi verilerine göre kamuda memur ve sözleşmeli personel kadrosunda toplam 3.516.538 kişi çalışmaktadır. Bu rakamlara göre kamuda memur ve sözleşmeli kadrosunda çalıştırılması gereken engelli sayısı 105.496 olması gerekirken çalıştırılan engelli sayısı 60 bindir. Ülke yönetiminin en üst noktasının açıkladığı veriler dolaylı olarak engellilerin taleplerindeki haklılığı ortaya koymaktadır.

NİTELİKSİZ İŞLERDE İSTİHDAMINDAN VAZ GEÇİLMELİ

Sözün bittiği yerdeyiz! Gerçekçi çözüm ise çok nettir; Kamu kurumlarında engelliler için belirlenmiş kotalar sadece engelliler için kullanılmalıdır. Engellilere tahsis edilmiş boş kadrolar tek seferde doldurulmalıdır. Bunun için kamuya memur kadrosunda tek seferde en az 20.000 engelli personel alınmalıdır. Memur kadrosu için belirlenmiş olan %3 kotası en az %6’ya çıkartılmalı ve doldurulmalıdır. Her kurumun kamu personel alımında alınan personel sayısının en az %6’sı kadar engelli kamu personeli alımı aynı anda yapılmalıdır. Engellilerin istihdamında eğitim, liyakat gibi durumlar esas alınmalı ve engellilerin niteliksiz işlerde istihdamından vaz geçilmelidir.

KARŞILANAMAZ TALEPLERİMİZ YOK

Taleplerimiz karşılanamaz, zor veya imkânsız şeyler değildir. Taleplerimiz engellilerin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürebilmelerinin asgari şartlarıdır. Taleplerimizin karşılanması engellilerin yoksulluktan, açlıktan ve başkalarına mahkûm olmaktan kurtulabilmelerinin tek yoludur.

BU UYGULAMA AÇLIĞA MAHKUM EDİYOR

Artık Sözün bittiği yerdeyiz! Bilindiği gibi 2013 yılından bu yana gerek 2828 sayılı yasaya göre ödenen bakım ücretinde, gerekse 2022 sayılı yasaya göre ödenen muhtaçlık aylığında, engellinin hane içinde fert başına düşen geliri kriter olarak kullanılıyor. Bu durum, engelli gelir sahibi değilken gelir sahibiymiş gibi bir algı yaratıyor ve engelli bireyi daha çok ailesine bağımlı hale getiriyor. Yanı sıra pek çok muhtaç engellinin bu hakları elde edememesi sonucunu yaratıyor. Yetkililere, ilgililere, kamuoyuna ilan ediyoruz.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘PAHALILIĞA ve ZAMLARA HAYIR!’Önceki Haber

‘PAHALILIĞA ve ZAMLARA HAYIR!’

SAĞLIKÇILARI AYIRMAYIN!Sonraki Haber

SAĞLIKÇILARI AYIRMAYIN!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar