Ordu
DOLAR17.12
EURO17.595
ALTIN973.81
reader

BUGÜN SUYUNU İÇTİN Mİ?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BUGÜN SUYUNU İÇTİN Mİ?
Abone ol
Bazen farkında olmasak da vücudumuz için oksijenden sonra en önemli bileşen sudur. Besin tüketmeden haftalarca yaşayabilme imkanımız varken vücudumuz susuzluğa sadece birkaç gün dayanabilir.

Vücudumuzdaki su oranı, yaşa ve cinsiyete göre %42-75 aralığında değişir. Bu suyun %60’ı hücrelerimizin içinde, kalan %40’lık kısım ise dokuların arasında, sindirim sisteminde, vücut sıvılarında (kan, idrar vb.) ve vücut boşluğunda bulunur.

Suyun vücuda alınımı; besinler, içecekler ve su yoluyla gerçekleşir. Sindirim sisteminde emilen su, kan yoluyla organlarımıza taşınır. Sonrasında böbreklerimizden süzülerek büyük bir kısmı idrarla vücuttan atılır. Ter, solunum ve sindirim sistemi yoluyla da vücuttan su atılır.

Vücudumuzdaki su miktarının dengede olması için vücudumuzdan atılan su miktarı, gün içinde aldığımız sıvı miktarına eşit olmalıdır. Sıcak/soğuk hava, çalışma koşulları, hastalık vb. durumlarında vücudun su ihtiyacı değişmektedir. Günlük ihtiyacımız olan su miktarı ortalama 2000-2500 ml’dir. Günlük su ihtiyacınızı 'kilonuz (Kg)x30 ml' formülüyle hesaplayabilirsiniz. Örneğin kilonuz 70 kg ise günlük su ihtiyacınız 70x30=2100 ml=2.1 L‘dir. Günlük yaşantımızda içtiğimiz kahve, çay, bitki ve meyve çayları gibi içeceklerin bazıları vücuttan sıvı atılımını arttırmaktadır. Bu yüzden su ihtiyacınızı, su tüketerek dengelemelisiniz.

'Peki vücudumuzda başka nelere iyi geliyor bu su?' derseniz, işte suyun vücudumuza faydalarından bazıları;

Organlarımızı dış etmenlerden korur, ağız, göz, burun gibi organların nemlenmesini sağlar, vücut ısısını sabit tutar, solunuma yardımcı olur, metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar, akciğerleri nemlendirerek solunuma yardımcı olur, besinlerin sindirimine yardımcı olur, kan hacmini ve basıncını dengeler, kabızlığı engeller, atık maddelerin vücuttan atılımını sağlar, ödemin atılmasını sağlar.

SU İÇMEK İÇİN SUSAMA HİSSİNİ BEKLEME!

Vücudumuzdaki su miktarı azalınca susama merkezi uyarılır ve susuzluk hissi gelişir. Yaşımız ilerledikçe gerçekleşen fiziksel ve bilişsel değişimler bu susuzluk hissini algılayamamamıza sebep olur. Aşırı kusma ve ishal gibi durumlarda da susuzluk hissi gelişmeyebilir. Suyu, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmeli ve düzenli aralıklarla suyumuzu içmeliyiz.

İÇME SUYU pH’I NE OLMALI?

 Kalite standartlarına göre içme suyunun pH’ı nötr ve hafif alkali değerler arasında olması gerekmektedir.

İdeal pH değeri aralığı 7-8.5 arasıdır. Suyunuzu alırken etiketinden pH değerini kontrol edebilirsiniz.

BİZ BU DÜNYAYI ATALARIMIZDAN MİRAS DEĞİL ÇOCUKLARIMIZDAN EMANET ALDIK

Su sadece vücudumuz için değil, dünyamız için de vazgeçilmez bir unsurdur. Dünyamınızın %70’ini sular kaplamakta ama bu su kütlesinin %97’sini tuzlu sular oluşturmaktadır. Kalan %3’lük tatlı su rezervinin %90’ı buzullarda ve yer altı sularında bulunuyor. İnsanoğlunun kullanabildiği su oranı ise %1’in altında. Son yüzyılda dünya nüfusu 3 kat artarken su tüketimi 6 kat artmıştır.

Su yenilenebilir bir maddedir ancak asıl sorunumuz tarımda israf edilen su miktarıdır. Tarımda kontrolsüz sulamanın önüne geçmek bizim ellerimizde. Bunun yanı sıra israf ettiğimiz ürünlerin aslında ne kadar su tükettiği konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz. Örneğin kullanmayı unuttuğumuz, çürüyen ya da nakliye aşamasında kullanılamaz hale gelen 1 kg sebzenin üretiminde 2000 L su kullanılmakta. Aslında 1 kilo sebzeyi değil onunla beraber 2000 litre suyu da israf etmiş oluyoruz. 1 kg dana etinin üretimindeyse 15.000 L su tüketiliyor. Bu durum sadece besinleri kapsamıyor, 1 yaz giyip attığınız tişörtün pamuğunun yetişmesi için bile 2000 L su harcanmakta.

Ülkemiz artık su azlığı çeken ülkeler arasında ve su, hayatın devamlılığı için çok önemli. Biz bu dünyayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan emanet aldık ve bu emanete en güzel şekilde sahip çıkmalıyız. Her damlayan suyun değerini bilmeli, ona sahip çıkmalıyız. Kaynaklarımızı en verimli şekilde tüketmeli, ilk adımı evimizde su israfını önlemeye başlayarak atmalıyız.

KAYNAKÇA

YILMAZ, F. Su ve Ekosistem. İklim Değişikliği ve Çevre, 2(1), 1-5. ÖZKAN, E., AYDIN, B., HURMA, H., & AKTAŞ, E. (2013). Su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımında su yönetiminin önemi. Türk Bilimsel Derlemeler Dergisi, 6(1), 150-153. TURAN, E. S. (2017). Türkiye'nin su ayak izi değerlendirmesi . Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi , Cilt: 74 Sayı: EK-1 , 55-62 . İRDEMEZ, Ş. , ÖZGER, H. , EKMEKYAPAR TORUN, F. & KUL, S. (2021). Kars İli Sarıkamış İlçesi İçme Suyu Arıtma Tesisi Giriş ve Çıkış Su Kalitesinin Aylara Göre Değişiminin İncelenmesi . Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi , 10 (1) , 235-248 . DOI: 10.17798/bitlisfen.832787 BAYSAL, A., Beslenme, Hatipoğlu Yayımcılık (2019)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÜNLÜ OYUNCUNUN KIZ KARDEŞİ VE BABASI KAZA YAPTIÖnceki Haber

ÜNLÜ OYUNCUNUN KIZ KARDEŞİ VE BABASI KAZ...

ABD'YE YERLEŞEN ERDEM BAŞ, MARKET FİYATLARINI KARŞILAŞTIRDISonraki Haber

ABD'YE YERLEŞEN ERDEM BAŞ, MARKET FİYATL...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar