Ordu
DOLAR18.8094
EURO20.5523
ALTIN1158.6

BÜYÜKŞEHİR’DE ŞAİBELİ KURA

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BÜYÜKŞEHİR’DE ŞAİBELİ KURA
Abone ol
CHP Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sami Torun, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde noter huzurunda yapılan kura çekiminde Ş. A. isimli bir kişinin adının iki kez çıktığının görüntülerini yayınlayarak, “Bu durum kuranın şaibeli olduğunun ispatıdır. Yapılması gereken kuranın iptalidir. Zaten çalışanın hakkının fanusa konulması en başta yanlıştı.” dedi. Torun, daha sonra suç duyurusunda bulundu.    

CHP Ordu İl Binasında basın toplantısı düzenleyen Torun şunları kaydetti: “Kısa bir zaman önce sözleşmesiz personellerin sözleşmeliye geçirilmesi sırasında uygulanan kura çekimindeki adaletsizlikle ilgili görüntü ve ses kaydı açıklayacağım. Bu durumu bu işte baştan beri haklı olduğumuzu, insanların hakkıyla, emekleriyle oynandığını ve bu kura çekiminin adaletsiz olduğunu ispatlıyor.

 

YANLIŞLARIN İLK HALKASI

Ben süreci başından bu yana takip ediyorum. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 16 Ocak tarihinde yaptığımız meclis toplantısında konuyu açmamdan sonra sözleşmesiz personellerin sözleşmeli olması anlamında alelacele bu personeller sabaha kadar yapılan çalışmayla sözleşmeli yapılıyor. Bundan biz de çalışanlar da, çalışanların aileleri de herkes mutlu oluyor. Fakat ertesi gün gelen mesaj ile sevincimiz kursağımızda kalıyor, sözleşmeleri iptal ediliyor.

 

KURA ADALETSİZLİKTİR DEDİK

Sonrasında Hilmi Güler’in çıkardığı uygulama ile kura çekimine tabi tutulacağını öğreniyoruz. Biz o günden bugüne kadar sürekli bu kura çekiminin adaletsiz olduğunu, yanlış olduğunu, çalışanlarımızın haklarının yendiğini her yerde dile getirerek söyledik. Bizim her zaman istediğimiz şey sözleşmeli personel yapılırken liyakat ve kıdem sıralamasına göre sözleşmeli yapılması, insanların hakkının kendilerine teslim edilmesidir.

 

KURAYA GÖRE DEĞİL LİYAKETE GÖRE OLMALI

Liyakatten kastım şudur: Bir işte gerçekten uzman birisi varsa örnek veriyorum yüksek mühendis, yüksek mimar varsa burada kıdeme bakmazsanız belediyeye alırsınız ve belediyeden yararlanmalarını, faydalanmalarını sağlarsınız. Bunun haricinde diğer çalışan arkadaşları da oradaki çalışma yılına göre sırasına göre tekrar sözleşmeli yapabilirsiniz. Burada da herkes hak ettiğini almış olur.

 

EMEKÇİNİN HAKKINI FANUSA KOYAMAZSINIZ

Emekçinin hakkı dünyanın hiçbir yerinde tombala çeker gibi bir fanusun içine konulamaz. Emekçinin çalışmasının karşılığını alacağı şey bir fanusun içine hapsedilemez. İnsanların ailesiyle, onuruyla bu şekilde oynanamaz. Biz gerek kuradan çıkanlar gerekse kuradan çıkmayanlar açısından baktığımızda hep diyoruz ki her tarafta bir umutsuzluk var. Her tarafta bir üzüntü var. Hiç kimse bu kuranın sonucunda memnun olmadı. Çünkü zaten adaletsizlik var.

 

HERKES BU GÖRÜNTÜLERE ULAŞABİLİR

Ben şimdi ses kaydı açıklıyorum. Bu tamamen bu kurada çalışanların hakkının nasıl yendiğini gösteren bir görüntüdür. Tabi Allah çok büyük. Yanlış olan bir şeyi ellerine, ayaklarına bulaştırıyorlar.  Bu görüntülerde adı geçen personelden çok çok özür diliyorum Bu personelle ilgili bir durum yok ve konun da o isme çekilmemesini rica ediyorum. Bu görüntü Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde, sosyal medyasında da var. Herkesin bu görüntülere ulaşma imkanı var.

 

ŞAİBELİ KURANIN İSPATI

Bu görüntü bu kuranın şaibeli olduğunun ispatıdır çünkü daha önceki o fanustan çekilen isimlerden de acaba çekilen çift isim var mıydı? Acaba belediye personelleri gerçekten bu kuraya tamamen katıldı mı katılmadı mı? Kimler dışarıda kaldı, kimler kalmadı. Bir kişinin adı iki kez çıktıysa demek ki birinin hakkı yenmiş oluyor. O kişi nerede? Biz bunu ayrıca personel listesinden de araştırdık. Bu isimle sadece bir kişi çalışıyor belediyede. 5 dakika ara ile çekilen kura aslında her şeyin göstergesi…

 

41. VE 46. DAKİKADA AYNI İSİM

Bu kuraya girecek işçilerin nasıl seçildiği de artık tüm halkımız açısından bir şaibedir. Bu kurada tamamen şaibeli hale gelmiştir. Kaydın 41. ve 46. dakikasında söylenen isim aynıdır. Biz baştan beri bu kuranın adaletsiz olduğunu, çalışanların hakkının yendiğini söyledik. Bu konuda ısrar ediyoruz. Bu da bu işin ispatı oldu. Biz bu konuda suç duyurumuzu da ayrıca yapacağız.

ÇALIŞANLAR ARASINDA AYRIM OLMAMALI

Biz 2019 yerel seçimlerinden sonra Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde, Cumhuriyet Halk Partisi olarak şehrimiz adına yanlış gördüğümüz her durumun karşısında olduk. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemi ile devlet evrakları arasında kadrolu, sözleşmeli, taşeron arasında ayırım yapmamalı söylemlerine istinaden biz de insanların hayallerinin, insanların çalışmalarının, emeklerinin bir fanusun içine koyup ta kaderlerini bu fanustan tombala çeker gibi çekilmemesi gerektiği inancındayız. Bu nedenle yine bu saatten sonra da çalışanlarımızın ve ailelerinin yanında olmaya devam edeceğiz. Onların haklarını da korumaya devam edeceğiz. “

 

TRABZON-KOCAELİ GİBİ HERKES KADROYA ALINMALI

 

CHP Ordu İl Başkanı Mehmet Kaptanoğlu:  Keşke Kocaeli Belediyesi’nin, Trabzon Belediyesi’nin diğer belediyelerin yaptığı gibi hepsini sözleşmeli yapsalardı ve bu adaletsizlik, haksızlık olmasaydı. Şimdi bu saatten sonra ne yaparız? Bizim partimizin temel sloganı şudur: “Hak, hukuk, adalet.” Burada haksızlık var. Adaletsizlik var. Hukuksuzluk var. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunu yapıyoruz. Bundan sonra söz hukuğundur, adaletindir. Ordu’nun isminin ulusal basında bu şekilde dillendirilmesinden de açıkça rahatsızlık duyuyorum. bu işi hukuka, adalete ve eşitliğe uygun şekilde yapın. Kura dışında kalan arkadaşlarımızın ne olur haklarını geri verin. Kaan Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TAKDİRLİK MANAVÖnceki Haber

TAKDİRLİK MANAV

ALTINORDU'DA GECELEYİN CANSIZ BEDENİ SOKAKTA BULUNDUSonraki Haber

ALTINORDU'DA GECELEYİN CANSIZ BEDENİ SOK...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar