Ordu
DOLAR18.8174
EURO20.5345
ALTIN1165.9

ÇARŞAMBA PAZARI BELEDİYEYİ BEKLİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇARŞAMBA PAZARI BELEDİYEYİ BEKLİYOR
Abone ol
Çarşamba Pazarına kendi ürünlerini getiren pazarcılar yer sıkıntısından dolayı dertli. Yazın hem kendilerinin hem de ürünlerinin güneşte yandığını; kışınsa yağmur ve kar altında ıslandığını belirten pazarcılar Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden ürünlerini ve kendilerini koruyacak kadar kapalı bir alan istiyor.          

ÇARŞAMBA PAZARI’NDA SUYUN İÇİNDEYİZ

Uygur Türkeli (57): Altınordu’nun Nizamettin Mahallesi’ndenim. Pazarda satışa sunduğum ürünler Ordu ürünleri. Kirmit, melocan, pancar, ısırgan gibi. Çarşamba’dır burası, Ordu’nun en eski, ilk pazarı. Çevre köylerden gelenler burada ürünlerini satışa sunuyorlar. 30 yıldan fazladır bu işi sürdürmeyi düşünüyorum. Mecbur sürdüreceğiz, ürünlerimizi satmak zorundayız.

 

ŞU AN MAĞDUR DURUMDAYIZ

Mağduriyetimiz var. Buranın seyyar halinde kapatılmasını rica ediyoruz. Nedeni de şu güneşte yanıyoruz, yağmurda ıslanıyoruz. Birde vatandaş da gelmek istemiyor yağmura. Üşüyor, ıslanıyor nasıl alışveriş yapacak. Acilen kapatılmasını rica ediyoruz. Bizim isteğimiz pazarımızın şöyle satabileceğimiz konumda olsun, korunaklı olsun, üstü kapalı yağmurdan ve güneşten bizi rahatsız etmesin yetiyor.

 

ESKİDEN DAHA GÜZELDİ 

90’lı yıllarda iş bulamadığım için başladım pazarcılığa. O zamanlar iyiydi pazarcılık, marketler de çok yoktu. Öyle sürdü gitti. İşler eskiye göre çok düşük. Bunun nedeni başlıca ekonomik sebepler. Milletin alım gücü olmayınca bize yansıyor. Yine süper marketlerin kurulması bizleri de çok etkiliyor.  Ben Show TV’de programa çıkan Mustafa Karataş Hocam’a 1 sene melocan sattım. Bunları görmek bizim için iyi oluyor.

 

 

ÜRETMEK ÇOK GÜZEL

Fatma Aktepe (52): Orhaniye Mahallesi’ndenim. Eşimle beraber bu ürünleri yetiştirip pazarda satışa sunuyoruz. Tezgahta biber, patlıcan, pancar, maydanoz, pezik, yeşil soğan var. 23 senedir bu işi yapıyorum. Sağlığım el verdiği sürece de buradayım. Yaşamız 80 de olsa pazardan ayrılamıyoruz. Bir şey söyleyeyim kendin çalışıp kendin üretirsen inan çok güzel parası var. Tüketirsen cebinden para gidiyor.

 

PAZARLA 3 DÜĞÜN YAPTIM

Buradan kazandığım para ile eşim sakat, hasta hiç çalışamıyor ona yardımcı oluyorum. Ben evimi pazarcılıkla elde ettiğim ile yaptım. Ben pazarcılıkla geçiniyorum. 3 tane düğün yaptım. Çocuklarıma askerlik yaptırdım. Bunlarla yer almışım ama sadece çalışma ile. Bizim yıllık 250 kilo fındığımız oluyor yıllık. Bizim fındıktan çok fazla kazancımız olmuyor. Ben hiç devlet desteği almadım, almak da istemiyorum.

 

GENÇLERE ÇAĞRI

Benim yeni nesle, 30 yaş altına şöyle bir mesajım var: “Anne ve baba çalışıyor. Yeni nesil oğlan olsun, gelin olsun, kız olsun bunların değerini bilmiyor. Anne ve baba çalışıyor ama bunlar tutumlu olmayıp sürekli harcayıp, tasarruf bilmiyorlar. Anne ve babayla gidip çalışmıyorlar bile. Bizim gençlerimiz büyüklerine yardımcı olsa. Avrupa’dan para kazanmayı gitmeyi bırak burada bolluk ve bereket içinde yaşalar.

 

 

 

SAĞLIĞIM EL VERDİKÇE PAZARDAYIM

Ömer Aytaş (72):  Perşembe’nin Ramazan Mahallesi’nden. Burada satışa sunduğum ürünleri kendim üretiyorum. Pancar, pezik, şalgam, maydonoz, mandalina, töngel, elma, kabak, kivi, köy yumurtasını Çarşamba Pazarı’nda satışa sunuyorum. 10-15 yıldır burada pazarcılık yapıyorum. Sağlığım el verdiğim sürece burada bulunacağım. Bu işe şu an da çocuklarım yardımda bulunuyor.

 

GENÇLER ORGANİK ÜRÜNLERE YÖNELMELİ

Pazarcılığa başlamamın nedeni ürettiğim ürünlerin ziyan olmaması hem de bu elde ettiğimiz ürünlerden kazanç sağlayarak geçimimizi sürdürmemiz. İşimiz eskiye göre biraz zayıf, ekonomik gerekçelerden dolayı. Her kesime satış yapıyoruz. Gençler pazara çok çıkmıyorlar. Özellikle genç kuşaklara şunu söyleyeyim. Süper marketi bıraksınlar. Pazara organik ürünlere yönelsinler. Pazar hem ekonomik hem de daha organik.” Kaan Özel      

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DA YENİ AKIM: SAÇ TELLERİNDEN TAKI TASARIMIÖnceki Haber

ORDU’DA YENİ AKIM: SAÇ TELLERİNDEN TAKI...

TONLARCA FINDIKLA KAYIPLARA KARIŞAN MUHTAR PSİKİYATRİ SERVİSİNDE ÇIKTISonraki Haber

TONLARCA FINDIKLA KAYIPLARA KARIŞAN MUHT...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar