Ordu
DOLAR13.5269
EURO15.1331
ALTIN776.17
reader

CEP TERAS VERİMİ ARTIRIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CEP TERAS VERİMİ ARTIRIR
Abone ol
Türkiye’de en çok fındık üretiminin Ordu ilinde yapıldığını ifade eden Vali Sonel, “Fındık Yetiştiriciliğinde Cep Teras Uygulama Projesi” kapsamında yamaç olan fındık bahçelerinde toprak kaymalarının önüne geçilerek, toprağın daha verimli kullanılmasının amaçlandığını söyledi.

Vali Sonel, fındıkta verimin arttırılması bazı çalışmaların yürütüldüğünün altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı: “Fındık, Ordu’muz için olmazsa olmazlardan. Dünyada en fazla fındık üretimi Türkiye’de, ülkemizde de en çok fındık üretimi Ordu’muzda yapılmakta. Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde çalışan arkadaşlarımızın, ziraatçı arkadaşlarımızın gayretleriyle, Valiliğimizin, Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle, çiftçilerimizle birlikte fındıkta verim ve kalitenin arttırılması için çaba harcıyoruz. Şu an dik yamaçlı bir fındık bahçesindeyiz, çalışkan Tarım ve Orman İl Müdürümüz ve ziraatçı arkadaşlarımız burada olduğu gibi toplamda 100 dönümlük arazide cep teras çalışması yapmışlar. Bu uygulama ile, gübre akmasın, su akmasın, toprak akmasın ve kökler daha sağlam toprağın dibinde kalsın istiyoruz. Bu ve buna benzer çalışmalarımız devam ediyor. Budama çalışmaları, gübreleme çalışmaları, ocak temizleme işleri yapılıyor. Çiftçilerimiz fındık bahçelerine baktığı takdirde, fındıkta verim ve kalite artar, hem aile ekonomisine hem de yöre ekonomisine katkı olur” diye konuştu.

Vali Tuncay Sonel buradaki incelemelerinin ardından,  Efirli Mahallesinde Cihan Sönmez’e ait tarım arazisinde, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP)’ın “Ordu İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” ‘Örtü Altı Üretimin Yaygınlaştırılması Alt Projesi’,  Ordu Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce ortaklaşa yürütülen “Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında oluşturulan sebze seralarını gezerek, burada yetiştirilen ürünler hakkında bilgi aldı. ORDU OLAY

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘BOTANİK PARKI ALDIK MÜZE DÜŞÜNÜYORUZ’Önceki Haber

‘BOTANİK PARKI ALDIK MÜZE DÜŞÜNÜYORUZ’

BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORDU’DA GAZ ARIYORSonraki Haber

BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORDU’DA GAZ ARIY...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar