Ordu
DOLAR18.5853
EURO18.414
ALTIN1019.3
reader

ÇEŞMEÖNÜ ÇOCUKLARI ETKİNLİKLERİ’NİN MİMARI VEDA ETTİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇEŞMEÖNÜ ÇOCUKLARI ETKİNLİKLERİ’NİN MİMARI VEDA ETTİ
Abone ol
Perşembe (Çeşmeönü)  Kaleyaka Mahallesi’nin Nazan Ablası, 40 yıldır zamanın çocukları ile yaz tatillerinde sürdürdüğü “Çeşme önü Çocukları”  etkinlikleri, çocuklar ve ailelerin katılımı ile muhteşem bir final bölümü ve gözyaşları ile sona erdi.

Kaleme aldığı veda mektubunu aşırı duygulandığından ve heyecanından dolayı kendisi okuyamayan Nazan Alkan’ın mektubunu öğrencisi Tanem Uzun okurken o da sahnenin bir köşesinden gururla onu izledi. Alkan çocuklarına duygularını şu cümlelerle anlatmaya çalıştı: “Bugün için inanamıyorum ve bugüne geldiğim için şükrediyorum. Bugün benim için çok özel bir gün çünkü bugün Çeşme önü çocuklarıyla yaptığım çalışma ve gösterilerimin sonuncusunu yapıyorum.” diye sözlerine başlayan Nazan Alkan  etkinliğin geçmişini anlatarak sözlerine devam etti.

BEN ONLARA ÇOCUKLARIM DERİM…

Nazan Alkan mektubunun sonunda çocuklara: ”Bana katlandıkları için onlara teşekkür  ediyorum.” diyerek onlara alkışlarla ve göz yaşları ile veda etti. Kaleyaka Mahallesi’nde Mahmut Çoluk’un salonunda duvarları çocukların anıları ile  dolu eski fotoğraflar bulunan Kahvehanede sahne alan çocuklar; İlk gösterilen tiyatro eseri“ Kim Korkar Kadınlardan”; Çocuklar;  Nehir, Ali Yaman, Alina, Çağan, Rüzgar, Ela, Ekin, Elif, Zeynep. Programının sonuna yaklaşıldığında Çağan ve Ali Yaman’ın birlikte tekrar tekrar okuduğu Onuncu Yıl Marşı’nı salonu dolduran aileler ve misafirlerin hep birlikte okumaları takdire şayandı.

 

DUYGULU ANLAR YAŞANDI…

Öğretmen Beste Çoluk Yöndem nezdinde “Çeşme önü Çocuklarının” Tiyatro, monologlar, şiirler, önemli kitaplar ve yazarlarından sözler, Türkçe ve yabancı dilde söylenen şarkılar ile sunduğu gösteriler salonu dolduran izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Programın sonunda bütün etkinlikler boyunca çalışmalara katılan çocukların anneleri ile şimdi baba ve anne olan dünün çocuklarından Yalın Çoluk ve diğerleri duygulu anlar yaşayarak sahnede Nazan Alkan’a emeklerinden dolayı teşekkür ettiler. “Çeşme Önü Çocukları’nın” aileleri Nazan Alkan’a üzerinde önceki etkinliklere ait anılarda kalan bir fotoğrafı bulunan plaket hediye edildi. Program Nazan Alkan ve çocukları ile birlikte objektiflere topluca poz vermelerinin ardından ikramlarla sona erdi.

BAYRAK DEĞİŞİMİ İLE DEVAM EDER

Etkinliğe katılan Çeşme önü çocuklarının en yaşlılarından ve Nazan Alkan’ın kuzeni olan  Bülent Çoluk (63) Nazan Alkan hakkında şunları söyledi:  “Çeşme önü çocukları esasında bizle beraber başladı.  Biz o zamanlar on altı, on yedi yaşlarındaydık. Tabi o zamanlar bu kadar kapsamlı değildi.  Her sene Nazan Alkan sayesinde üzerine koyarak bizler, bizlerin çocukları, bizlerin yeğenleri, yeğenlerimizin çocukları… Bu arada iki nesil desek yalan olmaz.  Bugün Nazan Hanım final yaptım diyor ama inşallah bayrak değişimi ile bu etkinlik devam eder.  Programı sunan Beste benim kızımdı. O özel eğitim öğretmenidir. Yazları inşallah tatile geldiğinde bu etkinliği devam ettirir diye düşünüyorum.”

NAZAN ABLA SAYESİNDE 40 YIL SÜRDÜ

Programın yöneticisi ve sunucusu Beste Çoluk Yöndem ise şöyle konuştu: “Ben de kendimi bildim bileli burada yetiştim. Çok uzun seneler bu programın içinde yer aldım daha sonra arka planda yardım amaçlı bulunuyordum. Şu an öğretmenlik yapıyorum,  Nazan ablamın söylemesine göre onun yönünden bitti diyor ama ben elimden gelenin en iyisini yaptım diyor ama her sene  her sene istenmesi, annelerin-babaların ve çocukların istekleri yüzünden bugüne kadar geldi. Nazan Abla sayesinde kırk yıldır devam ediyor. Hep üzülüyoruz ama yine devam eder mi? Şu an bilemiyorum. Onu zaman gösterecek.  Bunu bir jübile olarak düşünebiliriz.

DEVAM ETMESİNİ CANI GÖNÜLDEN İSTİYORUM

 

Türk Kadınlar Birliği Ordu Şubesi Başkanı Sümer Alkan Nazan Alkan hakkında şunları söyledi: Nazan Hanım, çok takdir ettiğim bir insan. Öğretmen olmadığı halde çocuklara mükemmel bir öğretmenlik yaptı. “Çeşme önü Çocuklarına” 40 yıldan beri bu çocuklara emek verdi, çok güzel eğitti, yetiştirdi, özgüvenlerini geliştirdi, kimlik ve kişiliklerinin gelişmesine yardımcı oldu, sosyal hayata adapte olmalarını yardımcı oldu. Benim ilk torunum İsmet onun öğrencisi oldu ve şu an eylülde evleniyor. O da  31 yaşında daha ne çocuklar bu sahnelerde büyüyüp, hayata atıldılar. Çok takdir ediyorum. Hiç karşılık beklemeden hem yabancı dil öğretiyor, hem çocuklara tiyatroyu, şiiri, Atatürk’ü, edebiyatı ve üretmeyi öğretiyor. Çocukların sahneye çıkması için mükemmel bir ortam hazırlıyor. Benim torunlarıma da çok emek verdi. Nehir Alkan, Doğa Alkan ve İsmet Alkan onun öğrencileri oldular. Kendisine emeklerinden dolayı ayrıca çok teşekkür ediyorum. Nazan Hocam birkaç kişiye el vermek istiyormuş ama neye karar verir bilemiyorum. Devam etmesini canı gönülden istiyorum. Çeşme önündeki tüm ailelerde istiyor diye düşünüyorum.” ARİF KALAFAT ÖZEL HABER

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'BU ARABAYI TÜRKİYE'DE ALMA ŞANSIM YOK'Önceki Haber

'BU ARABAYI TÜRKİYE'DE ALMA ŞANSIM YOK'

TMO PAZARTESİ FINDIK ALIMINA BAŞLAYACAKSonraki Haber

TMO PAZARTESİ FINDIK ALIMINA BAŞLAYACAK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar