VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

ÇETİNKAYA KARDEŞLERİN ÇİFTLİĞİNE DAVETLİSİNİZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇETİNKAYA KARDEŞLERİN ÇİFTLİĞİNE DAVETLİSİNİZ
Abone ol
Sakin Şehir Perşembenin Kurban satışlarında ve Kurban kesimlerinde liderliğini yapan Halil-Olgun Çetinkaya kardeşler kurbanlıkları görmek için kurban bayramı öncesi müşterilerini çiftliklerine davet ediyorlar.

Perşembe ilçe merkezinden 5 kilometre uzaklıkta Tarlacık Mahallesi Düz tepe mevkiindeki mandıralarını ve hayvan besi çiftliklerinin kapılarını müşterilerine açan Çetinkaya kardeşler Halil-Olgun Çetinkaya kurban bayramı öncesi çiftliklerini müşterilerine tanıtmak istediler.  Ağabey Halil Çetinkaya şunları söyledi; Bu seneki kurbanlıklar yüz ile yüz yirmi lira arasında fiyatlar değişiyor. Hayvanlarımız yüz elli kilodan başlar üç yüz elliye kadar çıkar. Bizim bölgemizde çok ağır tonajlı hayvanlar tercih edilmiyor  yüz otuz yüz kırk daha çok yüz elli ve iki yüz elli kiloluk hayvanlar tercih ediliyor. Dört veya altı kişi ortak kesiyorlar  genelde altı kişi yerleşti  çok nadir yedi kişi de oluyor ama genelde altı kişi kesiyorlar.  Hisselerimiz dişi kurbanlıklarımızda 3.500-4000 lira. Erkek kurbanlıklarda ise 4000-5000 lira olarak kabul ediyoruz. İşletme olarak bilindiği üzere maliyetler çok yüksek. Bu işi yaparken mevsimleri iyi ayarlamak gerekiyor. İhtiyaçlarımızı bütün girdilerimizi erkenden tedarik etmek zorundayız. Örneğin mandıraya yüz hayvan bağlayacaksam   yetmiş hayvan bağlarım bütün yedireceğim ürünleri erkenden alırım daha sonraki zamlardan etkilenmemek adına. Aksi takdirde yemciye ve diğer ihtiyaçlar çalışmış oluruz.

BU SENE KURBAN KESİMİ DÜŞÜK

Bu sene kurban talepleri düşük.  Kesim oranı geçmiş yıllara göre örneğin geçen seneye göre %40 düşmüş durumda.   Bütün dünyadaki ekonomik kriz tabi ki bizi de etkiledi.  Vakıfların kestikleri hisse oranları da etkileyici oluyor ama biz vakıfları kendimize rakip görmüyoruz. En güzeli kendi gözleri ile kurbanlarını seçip  kesime hazırlamak. Sonra da dualarla kurbanının kesilmesini sağlamak.  Bize gelip kurban kesmek isteyen  insanlarımız zaten bizim ne kadar helal kesim yaptığımızı son teknoloji sistemlerinden faydalanıp  kesimhane ve mandıra  ortaya koyduğumuzu o temiz hizmeti görüyor. Kesimde kurbanlık hayvanlarımız zaten yer görmüyorlar raylı sistemle geliyor ve itina ile  kesilip yüzülüyor. İnsanlar artık evlerinin önünde bahçelerinde kurban kesmiyorlar temiz ve hijyenik kesim yapan işletmeleri tercih ediyorlar.  Biz işletme olarak  insanlarımızın güvenini kazandığımıza inanıyorum. 

 

GURBETÇİLER İÇİN DE İMKAN SUNUYORUZ

Gurbette yaşayan kurban kesmekle çok ilgilenemeyecek olan yaşlı insanlarımıza vekaletle kurban kesiyoruz.  Kurban etlerini paketleyip dolaba koyacak şekilde  hazırlıyoruz. İşletmemiz dört yıldan bu yana teknoloji açısından her yıl kendini yeniliyor.  Temiz ve helal kesim gerçekleştiriyoruz.  Sıra numarasına göre kesim yapıyoruz. İsteğe göre parçalayıp kasalara doldurup sahiplerine teslim ediyoruz.  Bu arada sıra bekleyen kurban sahiplerine de her sene  yemek ve çay servisi yapıyoruz.  Biz bir aile işletmesiyiz kurban bayramlarında kesim alanlarımızda müşterilerimize otuz beş kişilik ekibimizle hizmet ediyoruz.  İnsanlar bizimle kurban kestikçe kurban kesmenin huzurunu huşu içinde bizimle yaşıyor  ve çocuklarına kurban kesme hazzını  ibadetini heyecanını yaşayarak öğretiyorlar.

HAYVANLARI BİZ YETİŞTİRDİK

Bu seneki hayvanlarımızın  yüzde 80’i bizim kendi yetiştirdiğimiz otlaklarımızda bağımsız otlanan kendi hayvanlarımı bir yıl öncesinden alıyor kurban vasfı kazanan kadar otlaklarımızda çiftliğimizde besliyoruz. Her türlü veteriner ve diğer bakım hizmetlerini veriyoruz küpe numaralarından sorgulayıp eğer seneye kurban olacak vasfa uygunsa özel bakıma alıyoruz şu an bahçede otuz kırk hayvanımız var kasım ayına kadar bahçedeler otlanıyorlar daha sonra kış mevsiminde mandıraya çekiyoruz.  Bizim için önemli olan üretmek  bizde işletme olarak Çetinkaya ailesi olarak  bu konuda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.

ETLERİMİZ KALİTELİ VE LEZZETLİ

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim maliyetler yüksel olduğundan insanlarımız yavaş yavaş kesimden uzaklaşıyorlar. Benim şu anda mandırada 80 hayvana göre  günlük masrafım dört bin ile beş bin lira arasında. Buna her kes her insan dayanamaz.  Tarımda desteklemem var ama bizim bölgemizde bu zayıf kalıyor zaten arazimizde çok uygun değil  yem yapamıyoruz dışarıdan getirmek durumundayız. Aksaray’dan yonca getiriyoruz , İç Anadolu’dan saman getiriyoruz şeker pancarı silaj getiriyoruz güzel bir karma oluyor ekonomik gücü zayıf olan bunu zor yapar. O yüzden bizim hayvanlarımızın etleri hem sağlıklı ve lezzetli. Zaten etlerimizin kalitesi Çetinkaya  ocak başında ızgaramızdan çıkan etlerden belli oluyor. Şimdiden tüm halkımızın ve müşterilerimizin  Kurban Bayramlarını kutluyoruz.” Arif Kalafat


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
60 KİŞİ TOPLATMAK 1200 KİŞİ TOPLAMAK İÇİN OBB’YE BAŞVURDUÖnceki Haber

60 KİŞİ TOPLATMAK 1200 KİŞİ TOPLAMAK İÇİ...

GÜRGENTEPE’YE 11,5 MİLYON TL’LİK OSKİ YATIRIMISonraki Haber

GÜRGENTEPE’YE 11,5 MİLYON TL’LİK OSKİ YA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar