Ordu
DOLAR19.054
EURO20.5095
ALTIN1211.9
NATURİMMUN

ÇEVRE KAZANDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇEVRE KAZANDI
Abone ol
Fatsa’da siyanür kullanarak altın çıkaran madenin kapasite artırımına gitmek istemesine izin çıkmadı. Maden bundan sonra siyanür de kullanamayacak. Daha önce Ordu Bölge İdare Mahkemesi maden hakkında faaliyetlerini durdurma kararı vermişti.

ORDU ANKARA’YA ÇIKARMA YAPTI

Fatsa’da 2015 yılından itibaren faaliyet gösteren siyanür kullanarak altın ayrıştıran madeninin mevcut alanı 3, kullanılan siyanür miktarı ise 7 katına çıkartılmak isteniyordu. Kapasite artışı adı altında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlayan projenin İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısı (İDK) dün (27 Nisan) Ankara’da öğleden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapıldı. Toplantı öncesi Ordu ve Fatsa’da açık alanda açıklama yaparak duruma tepki gösteren STK’lar da toplantıya katıldı. Ordu Çevre Derneği, Fatsa Doğa ve Çevre Derneği’nin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ve İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs de toplantıya katıldı.

 

 

GELECEK NESİLLERE DE HAYIRLI OLSUN

Toplantıdan Ordu’ya ‘oh’ dedirten bir karar çıktı. Fatsa’daki İngiltere ortaklı şirketin kapasite artışına izin verilmediği gibi siyanür kullanarak ayrıştırma yapmasına da müsaade edilmedi. Ankara’da toplantının yapıldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binasının önünde toplantı sonrası kararı değerlendiren Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş, çok sevinçli olduğunu ifade ederek, “Kadir gecesinin günüde verilen bu karar mutluluğumuza mutluk kattı. Firmanın kapasite artırımına izin verilmediği gibi siyanür kullanarak altın ayrıştırmasına da izin verilmiyor. Bu karar Fatsa’mıza, insanlarımıza ve gelecek nesillere hayırlı olsun. Ben bizi en başından itibaren destekleyen herkese de ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

 

MİLLETVEKİLLERİNDEN İLK DEĞERLENDİRMELER 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: Bu konunun sonuna dek takipçisi olacağız.  Doğanın talanına ve zararına hiçbir karara geçit vermek yok!

 

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel: Fatsa yeni bir öykü yazdı. Yeşil Fatsa'daki sarı çıban büyümeyecek. Bu iş bitti. Darısı Ordu coğrafyasındaki usulsüz, hesapsız, kitapsız tüm vahşi madencilik alanlarında.

 

DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt: Fatsa’da yaşanan doğa katliamına karşı vermiş olduğumuz haklı mücadelemiz sonuç verdi. Kazanan doğamız oldu. Fatsa altın madenindeki ÇED süreci durduruldu. Geleceğimiz için, doğamız için mücadelemiz devam edecek.

 

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs: Fatsa halkı, toprağına, suyuna, deresine, denizine, balığına, fındığına, kısacası geleceğine sahip çıkma mücadelesi veriyordu. Biz de bu mücadeleye destek verdik. Her zaman da destek vereceğiz. Bu karar Fatsa’ya hayırlı olsun.  


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘ÖNCE GÜVEN SONRA İŞ’Önceki Haber

‘ÖNCE GÜVEN SONRA İŞ’

PLAY-OFF’TAN ÇIKACAĞIZ!Sonraki Haber

PLAY-OFF’TAN ÇIKACAĞIZ!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar