Ordu
DOLAR9.6153
EURO11.2377
ALTIN554.27

ÇOCUK HAKLARI İYİ DE ÜRETİCİ HAKLARI NEREDE? 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇOCUK HAKLARI İYİ DE ÜRETİCİ HAKLARI NEREDE? 
Abone ol
Fındıkta tekel konumunda olan İtalyan firmanın fındık bildirgesi yayınlayarak insan hakları ile çocuk haklarına uygun fındık sektörü istediğini duyurmasına CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, çok sert tepki gösterdi.

ALGI OPERASYONU YAPMAYA ÇALIŞIYOR

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, şu açıklamayı yaptı: “ Bu firma bu açıklamasıyla algı operasyonu yapmaya çalışıyor. Türk fındığında alfatoksin var, Türk fındığında kalitesi düşük diye Avrupa’ya jurnal yapıp operasyon çeken de kendileri. Türkiye’deki bir kaç milyon insanın alın terini de sömüren de kendileri. Şimdi çocuk işçiliğini düşünüyor gözüküyor ama milyonların kendi çocuğunun geçimini sağlayamamasını, ekmek bulamamasını düşünmüyor. İki yüzlü davranıyorlar.

 

TAŞERONLARIYLA BERABER YALAN KONUŞUYOR

Türkiye’deki taşeronlarıyla beraber yalan konuşuyorlar.  Yalan rekolte açıklıyorlar. Tarım Bakanlığı’nın on tane kamu kurumuyla beraber içinde İhracatçılar Birliğinin Temsilcisi’nin de bulunduğu rekolte raporuna rağmen tutup rekolte üzerinden 800 bin tonun üzerinde yalan rakam açıklıyorlar. Fındık dallarının ikinci kez sayılması için baskı yapıyorlar. Böyle bir firmanın sanki iyi niyet elçisi gibi insan haklarını düşünüyormuş tarzında açıklamasının inandırıcılığı yok. Hem de hiç yok.  

BİZİM SORUNUMUZ YERLİ İŞ BİRLİKÇİLERLE

Bakarsanız çocuk işçinin hakkını gözetenin, emekçinin hakkını da düşünüyor olması lazım. Ama öyle değil. Türk fındığına muhtaç olduğu halde Türk fındığını uluslararası düzeyde içinde alfatoksin var gibi yalanlar ileri sürecek kadar alçalmaması lazım. Bu konularla ilgili yalan konuşacak düzeye alçalmaması lazım. Ama alçalıyorlar. Açıklamaları kamuoyunda düşen, bozulan imajlarını düzeltme çabası. Bu çabalar kip kirli olduğu halde sözüm ona fındıkta tertemiz görünme çabası.       

22 İÇİNDE DÖRDÜ BEŞİ GEÇMEZ MİLLİ OLAN

 

Bunların zaten sonuçta Türkiyeli olmayan yabancı firmalar. Bana esas dert bunların yaptıkları değil. Bana esas dert Türkiye’de bunlarla beraber iş tutan kendi iç hainlerimizdir.  İki kuruş kar için memleketin milyarlarını yurtdışına peşkeş çekenlerle benim derdim.  İhracatçılar Birliğinin 22 tane yönetim kurulu üyesi var dördü, beşi geçmez milli olan. Burada ki gayri milli olanlarladır benim problemim.  Yoksa yabancı kartelin esamesi okunmaz burada.

MİLYONLARIN KANINI EMİYORLAR

Kaç milyonun kananı emiyor bu ahlaksızlar. İtalya’da vergi rekortmeni olan, dolar zengini bir adama Türkiye kendi yerli ve milli firmalarına kredi kolaylığı sağlamazken, elin dolar zengini vergi rekortmeni adama nasıl vergi kullandırıyor. Bunu sorgulamak lazım, bu alçaklar gelip birde benim ülkemden kredi kolaylığı sağlayacak, hem benim ülkemin emeğinin hakkını yiyecek sonra gelecek diyecek ki çocuk işçiliği ahkam kesecek. Hadi oradan diyorum. Hadi oradan… “ Hasan Cem Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ENGELLİ HAKLARI USTA DEDİÖnceki Haber

ENGELLİ HAKLARI USTA DEDİ

Yazılım ve destek hizmeti alınacaktırSonraki Haber

Yazılım ve destek hizmeti alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar