Ordu
DOLAR18.4773
EURO17.744
ALTIN964.95
reader

COŞKUN’DAN SMA TESTİ TEŞEKKÜRÜ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
COŞKUN’DAN SMA TESTİ TEŞEKKÜRÜ
Abone ol
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Ali Coşkun, SMA testinin evlilik öncesi zorunlu olmasını ve bunun masraflarının Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmasını çok önemsediklerini belirterek uygulamanın hayata geçirilmesinde katkı yapanlara teşekkür etti.  

Ordu Tabip Odası Başkanı Coşkun şu açıklamayı yaptı: “Dünyada 10 bin, ülkemizde ise 6 bin doğumda bir görünen Spinal müşküller Atrofili ( SMA) bebek doğumu, özellikle akraba evliliklerinin çok yaşandığı Ordu-Karadeniz bölgemizde önemli bir sorundu. Peş peşe yürek burkan yardım kampanyaları, imkansız paraları toplamak İçin gayret gösteriyordu. Bu güzel ülkemize yakışmayan bir durumdu.

ÖNERİ GETİRDİK

Bundan yola çıkarak Ordu Tabip Odamız,  SMA’nın toplumda ve Sağlık camiasında daha çok önemsenmesi gerektiği fikri ile, 2021 yılının Nisan ayında SMA mutasyon analizinin evlenmeden önce çiftlerde yapılmasını ve masrafının da belediyelerimizce karşılanması tezini önerdi. Konuyu mayıs ayında Büyükşehir Belediye Başkanımız Doktor Hilmi Güler’e tabip odamızın başkanı olarak bizzat ben aktardım.  

TÜNELİN UCUNU GÖRDÜK

Bu aktarımlarda konuyu hassasiyetle gazetesine taşıyan Ordu Afiş gazetesinden Emrah bey de bu sürece yapılması gerekenin dillendirilmesi açısından çok büyük yardım etti.

Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımızın kendisi de bir devlet adamı hassasiyetinde konuyla gerçekten çok ilgilendi, gerekirse belediye tarafından bütün masraflarını karşılayacağının sözünü verdi. Bunun üzerine sağlık bakanlığının da SMA konusunda bir proje yapmak istediği haberini İl Sağlık Müdürlüğü yöneticilerimizden haber aldık.

Böyle olunca daha çok gayret göstermeye başladık, çünkü tünelin ucu görünüyordu artık.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Bu konuda bizim bu gayretimiz ve değerli Başkanımız Dr. Hilmi Bey’in de bürokratik ağırlığı, bakanlığımızda hazırlanmakta olan bu projenin bir an önce ortaya çıkmasına neden olmuştur diye düşünüyorum. bu konuda Ordu Tabip Odamız,  Büyükşehir Belediye Başkanımız Doktor Hilmi Güler ve emeği geçen ilk röportajı yapan Afiş gazetesinden Emrah Bey ve adını zikretmeyi unuttuğumuz birçok insan, bu değerli kanunun çakmasına bir parça da olsun katkı sağlamışlardır. Bu anlamda herkese çok teşekkür ediyorum,

KAMPANYA YAPMAK DURUMUNDA KALMAYACAKLAR

İsimler önemli değil ama artık Anne ve babalar SMA’lı doğan bebekleri için ümitsiz kampanya beklemeyecekler. Çünkü artık evli çiftlerin bu test ile birlikte  dünyaya getirecekleri yavrularının SMA ile doğmaları önlenecektir. Testi pozitif çıkan ailelere genetik danışma verilerek sorun halledilecektir. Emeği geçen her kurum ve kişiye, anne ve baba adaylarımız adına minnettarım.” ORDU OLAY  

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
3. DOZ AŞI ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ!Önceki Haber

3. DOZ AŞI ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ!

SABİT GELİRLİNİN İŞİ ÇOK ZORA GİRMİŞTİR!Sonraki Haber

SABİT GELİRLİNİN İŞİ ÇOK ZORA GİRMİŞTİR!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar