Ordu
DOLAR13.5269
EURO15.1331
ALTIN776.17
reader

DALGALANMAYI ENDİŞEYLE İZLİYORUZ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DALGALANMAYI ENDİŞEYLE İZLİYORUZ!
Abone ol
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, “Piyasalarda devam etmekte olan finansal dalgalanmayı tüm sektör temsilcileri gibi bizler de endişe ile izliyoruz. “dedi.

Karataş, son ekonomik gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Karataş şunları söyledi; Merkez Bankası’nın son faiz indirimi kararı ne yazık ki hem uzun vadeli faizlerde hem de döviz kurunda artış izlenmesine neden olmuş, özellikle döviz kurunda oluşan ani yükseliş ve volatilite reel sektörün elini kolunu bağlar hale gelmiştir.Bir yanda döviz kurundaki dalgalanmalar neticesinde doğalgaz, akaryakıt, elektrik ve diğer girdi maliyetlerinde meydana gelen hızlı yükseliş üreticinin fiyat belirlemesinde sorunlara yol açarken diğer yanda perakendeci de fiyatlarda oluşan dengesizlik nedeniyle tedarik zincirini yönetmekte zorlanmaya başlamıştır. Keza şu sıralar özellikle üretici kesime yönelik gerçekleşen son fiyat artışları da kamuoyunun malumudur.

AYNI MALİYETE TEKRAR ÜRETEMEM ENDİŞESİ 

Üretim yapan aynı maliyetle tekrar üretemeyeceğini düşündüğünden fiyatını belirlemekte zorluk yaşamakta, perakende sektöründe satışını yapan da aynı fiyata aynı ürünü tekrar tedarik edemeyeceği endişesi yaşamaktadır. Bu endişeyi yaşarken de üstelik her iki taraf da işletme giderlerini karşılamaya devam etmek ve ödemeler dengesini korumak zorundadır. Tüm bu kısır döngü diğer yandan tüketicilerin de arzu ettiği ürün ve hizmette arzu ettikleri fiyatlarla ulaşamamasına neden olmakta ve bu durum da sorunu derinleştirmektedir.

ARTIK HAREKETE GEÇİLMELİ

Piyasada oluşan fiyat istikrarsızlığı için hükümetimizin ilgili birimleri tarafından acilen bir çalışma başlatarak etkili ve yapısal bir çözüm sunulmasına yönelik adım atılması artık şart olmuştur. Faizlerin, döviz kurunun ve enflasyonun dengelenebileceği adımlar atılarak finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi noktasında piyasalara güven aşılanabilmesi dahi anlık olarak yaşanan darboğazdan çıkış için ilk önemli yaklaşım olacaktır.

YARA SARMALI VE BÜYÜMELİYİZ

İş dünyası olarak beklentimiz devam eden sürecin bir an evvel atlatılarak 2022 yılında yeniden ekonomik büyümeye odaklanacağımız, son 2 yıldır iş dünyasında önemli yaralar açan pandemi (salgın) sürecinin yaralarını hızla saracağımız günlere bir an evvel kavuşmaktır.” Muharrem Göç


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İSTANBUL’DA ORDU GÜNLERİ YARIN BAŞLIYORÖnceki Haber

İSTANBUL’DA ORDU GÜNLERİ YARIN BAŞLIYOR

PALAMUT YÜKSEKTEN UÇUYOR: 40 TLSonraki Haber

PALAMUT YÜKSEKTEN UÇUYOR: 40 TL

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar