Ordu
DOLAR9.6226
EURO11.2143
ALTIN560.52

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI
Abone ol
Ordu Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Kaya ayakta duracak halleri kalmadığını belirterek Ordu’nun korona virüs sıralamasında ilk sıralara yer almasının paket servis satış oranını yüzde 30 oranında azalttığını söyledi.       

Korona virüs sıralamasında renkli uygulamaya geçtikten sonra Ordu’nun 100 bin kişiye düşen vaka sayısında Türkiye’de ilk sırada yer almasının ve çok riskli il olarak sınıflandırılan kırmızı renkle ifade edilmesinin kendilerine darbe vurduğunu ifade eden Ordu Lokantacılar Odası Başkanı Kaya, “Bilindiği üzere Ordu olarak kırmızı kategoride olduğumuz için Ordu’da lokantalar açılmadı. Biz sadece paket servise. Gel al servise  devam ettik. Bir iş yerinin bunlarla ayakta kalması zaten sor. Bir de Ordu’nun Türkiye birinci olmasıyla paket servis işimiz de yüzde 30 azaldı. Çünkü insanlar da tedirginlik arttı.” dedi.                                

 

AÇILMAYACAKSAK KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SÜRMELİ 

Çok büyük sıkıntılar içinde olduklarını dile getiren Kaya, “Son bir yıldır lokantaların sınırlı şekilde hizmet vermesi hem işletmeleri hem de çalışanları ciddi ekonomik sorunlara yol açtı. Mart ayında açıklanan yeni normalleşme de ise Ordu’nun kırmızı kategoride yer alması ile bir süre daha kısıtlamaların devam edeceği görülüyor. Kısa çalışma ödeneğinin de mart ayında biteceği açıklandı. Bu durumda bizim ayakta kalmamız imkansız. Biz ya HES koduyla, yüzde 50 kapasite ile mesafe kuralına uyarak açılmalıyız yada kısa çalışma ödeneği devam etmeli. Başka türlü ayakta kalmamız gerçekten çok zor. Bilindiği üzere bu sektör yoğun istihdam sağlayan da bir sektör.” şeklinde konuştu.

           

DESTEK DEĞİL AÇILMAK İSTİYORUZ

 

Yardım da destek te istemediklerini ancak bir an önce açılmak istediklerini kaydeden Kaya, “Esnafımızın dayanacak gücü kalmadı. Gerçekten çok zor durumdayız. Yardım ve desteklerden ziyade bir an önce açılmak istiyoruz.  Yardımda destekte istemiyoruz ama açılmak istiyoruz. Lokantacı esnafımız zaten kurallara uyuyorlar tedbirleri aldılar daha önce de almışlardı şimdi de alıyorlar. Bütün hijyen kurallarına, sosyal mesafeye uyarak ve HES kodu ile beraber müşterilerimize kavuşmak istiyoruz. İnsanlar da beklentiler içerisinde. Onlarda bir an önce gidip lokantalarda rahat bir şekilde yemek yemek istiyorlar.” diye konuştu.  

 

ORDU MAVİ OLSUN

Kaya sözlerini şöyle tamamladı: “Paket servisi ile bir işyerinin ayakta durması mümkün değildir çok iyi iş yapsa da uzun süre ayakta kalamaz sadece günü kurtarır. Sonuçta esnafın para da kazanması lazım. Çalışanları var elektrik, su bunlara da zaman zaman zam geliyor. Onun için bir an önce açılmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz kurallara uyuyoruz. Buradan halkımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum. Hep beraber kurallara uyalım Ordu’yu bir an önce mavi yapalım. Böylece biz size siz bize kavuşabilelim. ” Hasan Cem Özel           

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KÖLEOĞLU İYİ PARTİ’YE GEÇTİÖnceki Haber

KÖLEOĞLU İYİ PARTİ’YE GEÇTİ

DİYARBAKIR İL SĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN BİNA İŞLERİ YAPTIRILACAKTIRSonraki Haber

DİYARBAKIR İL SĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar