Ordu
DOLAR18.5496
EURO18.2073
ALTIN1009.8
reader

‘DEMİŞTİK BU İKTİDAR TARIM ŞİRKETLERİNİ TEMSİL EDİYOR’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘DEMİŞTİK BU İKTİDAR TARIM ŞİRKETLERİNİ TEMSİL EDİYOR’
Abone ol
Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fındık taban fiyatının maliyet fiyatı olduğunu belirterek, “Her yıl üretici mağdur ediliyor. İktidar üretici karşıtı yüzünü bir kez daha gösterdi.” dedi.

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz açıklanan fındık taban fiyatı için yaptığı değerlendirmede, “Ülke için stratejik ürün olması gereken fındık ürününden üreticiler değil, tüccar ve ihracatçılar; yerli ve yabancı tarım ve gıda tekelleri kazanıyor. İktidar da üreticileri mağdur eden, tarım ve gıda tekellerini memnun eden tarım politikalarını sürdürüyor. Açıklanan taban fiyat, 1 kg fındığın maliyetidir. Olması gereken 35TL idi.” dedi.

BÖYLE OLACAĞINI DA SÖYLEMİŞTİK

Poyraz daha önce yaptıkları basın açıklamalarında iktidarın ve tarım-gıda tekellerinin gizli temsilcileriyle kahvehanelerde, cami önlerinde 26-27 TL taban fiyatını dillendirdiklerini vurgulamıştık diyerek şunları söyledi: “İktidar ve şirketler birlikte çalışıyor. Üreticinin ürünü ve emeğinin sömürülmesi için her yolu deniyorlar. Maliyet seviyesinde bir taban fiyat kabul edilemez. Her yıl açıklanan fiyatlar maliyet seviyesinde kalıyordu, bu yıl da aynısı oldu.” diye konuştu.

 

ARTIK MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR

 

Poyraz, gerçekleri sürekli dillendirdiklerini belirterek, “Artık gerçekler daha iyi ortaya çıktı. Daha önce de belirttik. Tarım ve gıda politikalarındaki yapılması gereken değişiklik için iktidar değişikliği şart. Var olan iktidar tercihini yaptı. Varsa da yoksa da tarım ve gıda tekellerinin çıkarı. Artık üreticilerin emeğine ve ürününe sahip çıkan demokratik halkçı bir iktidar zorunlu. Üreticiler kendi çıkarları için sendikalarında örgütlenmedikleri sürece mağduriyetleri sürecektir. Tarım ürünlerinde fiyatı, alıcı olan tüccar ve ihracatçıları belirlediği politika değiştirilmelidir. Üretici köylülerin, demokratik halkçı iktidar mücadelesinde yer alarak örgütlenmekten başka çareleri yok.” şeklinde konuştu.

BEKLEYEN OLUNMAMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fiyatın kendilerini şaşırtmadığını vurgulayan Poyraz, sözlerini şöyle tamamladı: “ Tarım ve gıda tekelerinin çıkarına hareket eden hükümetten 26.5-27 TL taban fiyat belirlemesine şaşırmıyoruz.  Başkası da olmazdı. Fındık fiyatı konusunda bekleyen değil, belirleyen olmak zorunludur. Bunun için Ağustos ayını beklemek yanlıştır. Üreticiyi beklentiye sokanlar, hasat için bahçede olan üreticinin tepkisini göstermek için bir araya gelme konusunda eksiklik yaşayacaklarını biliyorlar. Fiyat açıklamasını geciktirdiler. Bu gerçeği bilerek, üreticiler mitinglerle, yürüyüşlerle daha önceden ürünlerinin fiyatını açıklamalı ki, iktidara baskı yapılmış olsun. Bekleyen değil, mücadele eden olmalıyız.” ORDU OLAY        

        


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BU FİYATI KABUL ETMİYORUZ!Önceki Haber

BU FİYATI KABUL ETMİYORUZ!

FINDIK BAHÇESİNDE ATILAN TABANCA EMİR’İ ÖLDÜRDÜ Sonraki Haber

FINDIK BAHÇESİNDE ATILAN TABANCA EMİR’İ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar