Ordu
DOLAR15.9762
EURO16.9085
ALTIN948.95
reader

DEPAR ATMA HAMLESİNİ TURİZMDE GÖRMEK ŞARTTIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DEPAR ATMA HAMLESİNİ TURİZMDE GÖRMEK ŞARTTIR
Abone ol
Karadeniz Kıyılarında Deniz Turizmi İçin Yatçılığın Geliştirilmesi Çalıştayını değerlendiren Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Fidan, “Bölgenin kalkınmasının depar atma hamlesini turizmde görmek şarttır.” dedi

Trabzon’da yapılan Karadeniz Kıyılarında Deniz Turizmi İçin Yatçılığın Geliştirilmesi Çalıştayını Ordu Olay’a değerlendiren Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Fidan, şu açıklamayı yaptı: Tarım ve hayvancılık bir yere kadar bölge halkının geçimini sağlamasına destek olmakta. Sanayi ise, çok büyük maliyetler gerektirebilmektedir. Bu nedenle kolaydan yürüyerek bölgenin kalkınmasının depar atma hamlesini turizmde görmek şarttır. Karadeniz Bölgesi’nde turizm, hem kara turizmi (yayla, ören yeri, eko turizm vb.) hem de deniz turizmi, (kıyı turları, olta balıkçılığı hobi turları, kruz gemileri için oluşturulacak kruvaziyer limanlardaki sosyal turizm marina işletmeciliği vb.) olarak görülmeli.

 

 

NE YAPILMALI NE YAPILMAMALI

 

Karadeniz deniz turizmi ve sürdürülebilirliği için, bölgesel düzeyde yapılması gerekenler: Karadeniz Kıyıları Destinasyon Halkalarının öncelikle sürdürülebilir şekilde oluşturulması gereklidir. Karadeniz ve Kıyıları, Destinasyon Halkaları Trakya Bölgesi, İstanbul Bölgesi, Sakarya Bölgesi, Batı Karadeniz Bölgesi, Orta Karadeniz Bölgesi, Trabzon Bölgesi, Rize Artvin Bölgesi olmak üzere, bölgeselleştirmelidir. Bölgeselleştirilen destinasyon halkaları, kendi içinde, küçük halkalara veya opsiyonlara bölünmelidir. Alt ve üst destinasyon halkaları koordine şekilde oluşturulmalı, Karadeniz Bölgesi Destinasyon Halkaları bütünleşik olarak sürdürülebilir amaçla oluşacak koordinasyonları içermelidir. Destinasyon halkaları arasında içsel örgü ve koordinasyonunun STK’lar devlet ve özel sektör işletmecileri el birliğiyle yönetişim ilkeleri kapsamında yürütülmesi son derece önemlidir.

 

 

ORDU NE YAPMALI NE YAPMAMALI

 

Karadeniz Deniz Turizmi Açısından Karadenizliye özelde Ordululalara düşen görevler veya tutumlar. Karadenizli deniz turizmi veya kara turizmi olsun, genel anlamda turizm faaliyetini kaderi olarak görmelidir. Karadenizliler yaşadığımız kent olması noktasında, özellikle Ordulular, turistlere karşı hoşgörülü olmak zorundadır. Sahil bandında el ele tutuşan hatta omuz omuza sohbet edenlere karşı asla ve asla taşkınlık yapmamayı öğrenmek durumundadır. Karadenizli özellikle Ordulular, özellikle yabancı turistlere kaşı fiyat belirlerken, geleceği de düşünerek, onları ürkütmeyecek fiyat düzenlemeleri yapmak zorundadır. Karadenizli özellikle Orduluların turizm potansiyelini doğurmak ve kültürel alt yapıyı hazır hale getirmek için, valilikler tarafından öncelikli olarak turizm sektöründe olmak üzere, bütün vatandaşlara, halk eğitim merkezleri ve/veya belediyelerin meslek edindirme kurslarıyla İngilizce eğitimi başlatmaları zorunludur.

 

 

SÜREKLİ HAZIRLIK SÜREKLİ EĞİTİM

 

Ordu için, yerel turizm dersine hazırlık için, bu hususların öncelikle giderilmesi için, kamu sektörü (valilik) taşrada kaymakamlıklar, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve medya için sürekli ve düzenli eğitim porgamları ve çalıştaylar yapılmalıdır. Ordu Destinasyon halkasının alt halkalarıyla birlikte (sürdürülebilir olacak şekilde) belirlenmesi gereklidir.” Muharrem Göç

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIK FİLİZ GÜVESİ’NE DİKKATÖnceki Haber

FINDIK FİLİZ GÜVESİ’NE DİKKAT

23,50 TL’YE SERBEST PİYASAYI DEĞİL 26,50 TL’YE TMO’YU TERCİH EDİNSonraki Haber

23,50 TL’YE SERBEST PİYASAYI DEĞİL 26,50...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar