Ordu
DOLAR19.082
EURO20.539
ALTIN1210.9
NATURİMMUN

DEPREM SIRASINDA YAPILMA(MA)SI GEREKENLER

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DEPREM SIRASINDA YAPILMA(MA)SI GEREKENLER
Abone ol
İstanbul Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, İSG uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, "Deprem anında en çok panik ve korku zarar veriyor." uyarısında bulundu.

Üsküdar Üniversitesi'nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Bingöl, deprem sırasında yapılması gerekenleri ve alınması gereken önlemleri paylaştı. Deprem anında en çok panik ve korkunun zarar verdiğini belirten Bingöl, deprem anında panik yapılmaması gerektiğini, özellikle bulunulan yerden kaçmaya çalışmanın çok tehlikeli olduğunu vurguladı.

Panik duygusunun, insanların yapmaması gereken davranışlarda bulunmasına yol açacağına işaret eden Bingöl, şunları kaydetti: "Camdan veya balkondan atlamak, deprem anında evde kalarak güvenli bir büyük eşyanın yanında 'çök kapan tutun' davranışından çok daha tehlikelidir. Yapılmaması gereken davranışların başında camlardan veya balkonlardan atlamak bulunmaktadır. Aynı şekilde binaların depreme en dayanıksız olan yerleri genelde merdivenlerdir, çökme riskinin en çok olduğu yerler buralardır. Dolayısıyla merdivenlere yönelmek, bir an önce dışarıya çıkma isteği, hatta asansörleri kullanmaya yeltenmek de çok yanlış davranışların başında gelmektedir."

TATBİKATLARDA ELDE ETTİĞİMİZ BİLGİLERLE HAYATTA KALMA ŞANSIMIZ ARTTIRIRIZ

Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, deprem öncesi hazırlığın önemine vurgu yaparak, deprem anında sarsıntıdan devrilebilecek büyük eşyanın duvara sabitlenmesi gerektiğini belirtti. Bingöl, çerçeve ve raf gibi düştüğünde zarar verebilecek eşyanın mümkünse bulundurulmaması gerektiğini, bu mümkün değilse bu eşyanın iyice sabitlendiğinden emin olunması gerektiğini aktardı.

Bingöl, depremde soğukkanlı olunmasını gerektiğine işaret ederek, "Daha önce yapmış olduğumuz tatbikatlarda elde ettiğimiz bilgilerle ve depremlere hazırlıklı olmak ile hayatta kalma şansımız arttırırız." ifadesini kullandı.

Depremin bir panik anı olduğunu ve deprem öncesinde tatbikatların önem taşıdığını vurgulayan Bingöl, deprem anını panik yapmadan atlatmak ya da daha az paniğe kapılmak için deprem tatbikatlarının çok önemli olduğunu kaydetti.

DAYANIKLI EŞYA YANINDA ÇÖK-KAPAN-TUTUN HAREKETİ YAPILMALI

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, İSG uzmanı Bingöl, dayanıklı eşya yanında "çök-kapan-tutun" hareketinin yapılması gerektiğini belirterek, "Bunun için de hayat üçgeni dediğimiz boşlukların oluşabileceği dayanıklı büyük eşyanın yanını tercih etmek gerekmektedir. Çamaşır veya bulaşık makinaları bunun için uygun dayanıklı eşya olabilir." ifadelerini kullandı.

Çocukların uyuduğu odalarda alınması gereken önlemlere ilişkin de Bingöl, "Mümkün olduğunca bu odalarda hayat üçgeni oluşturabilecek sağlam büyük eşyanın da duvara sabitlenerek bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Çocuklarda sürekli eğitimler ve denemelerle deprem anında ne yapmaları gerektiği konusunda davranış değişikliği ve bilinç oluşturulmalıdır." değerlendirmesinde bulundu. AA

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜRKİYE'DE EĞİTİME 13 ŞUBAT'A KADAR ARA VERİLDİÖnceki Haber

TÜRKİYE'DE EĞİTİME 13 ŞUBAT'A KADAR ARA...

ORDU'DA DEPREMZEDELER İÇİN KAN BAĞIŞISonraki Haber

ORDU'DA DEPREMZEDELER İÇİN KAN BAĞIŞI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar