Ordu
DOLAR18.551
EURO18.2299
ALTIN1012.0
reader

DERDİMİZ İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM ÜRETMEK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DERDİMİZ İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM ÜRETMEK
Abone ol
Altınordu Belediyesi, her yönüyle hizmete hazır hale getirdiği “Hazır Giyim Uygulamaları Merkezi” ile hem tekstil sektörünün çok önemli bir açığını kapatacak hem de gençleri ve kadınları meslek sahibi yapacak.

Tekstil sektörü için yeni cazibe merkezlerinden biri olma yolunda ilerleyen şehirde hizmete hazır hale gelen “Altınordu Belediyesi Hazır Giyim Uygulamaları Merkezi” tekstil sektörü için adeta bir okul işlevi görecek. Altınordu Kaymakamlığı'nın da paydaşlarından biri olduğu proje, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) iş birliği ve Altınordu Belediyesi eş finansmanı desteği ile hayata geçirildi.

KADIN VE GENÇ İSTİHDAMINA ÇOK ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK

Altınordu Belediyesi Karacaömer mahallesinde bulunan ve mülkiyeti Belediyeye ait olan âtıl tesisi ekonomiye ve şehre kazandırarak tekstil sektörü için bir eğitim atölyesi haline getirdi.  “Bu şehirde mesleksiz kimse kalmayacak” anlayışının bir yansıması olarak hayata geçirilen “Altınordu Belediyesi Hazır Giyim Uygulama Merkezi” piyasada en çok aranan ve temininde güçlük çekilen meslek grubunun başında gelen nitelikli tekstil işçisi kategorisinde birinci sırada yer alan “Dikiş Makinesi Operatörü” yetiştirecek. Altınordu Belediyesi yetiştireceği kalifiye işgücü ile sektörel bazda şehri hem tekstil yatırımcıları için bir cazibe merkezine dönüştürecek hem de kadın ve genç istihdamına önemli bir katkı sağlayacak.

KURSLAR İÇİN BAŞLANGIÇ VERİLİYOR 

Hazır giyim Uygulamaları merkezinde yetiştirilecek kursiyerlerin belirlenmesi sürecini proje paydaşlarından biri olan İŞKUR ile birlikte yürütülüyor. Kursiyerlerin belirlenmesinin ardından başlayacak “Dokuma Konfeksiyon Makineciliği” kurslarında 120 kursiyere eğitim verilecek. Üç dönem halinde 512 saat sürecek eğitimler sonucunda kursiyerler sertifikalarına kavuşacak.

PEYZAJ VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ TASARRUF İLE SAĞLANDI

Hazır Giyim Uygulamaları Merkezinde yapılan çevre düzenlemesi ve peyzaj, tamamen mevcut Belediye hizmet binasının önündeki kent mobilyaları ve malzemeleri kullanılarak Belediye personelince yapıldı. Böylece hem belediye hizmet binası önünden çıkan kent mobilyaları ve diğer malzemeler değerlendirildi hem de çevre düzenlemesi ve peyzaj için ayrıca bir harcama yapılmayarak elde edilen tasarruf ile mevcut ihtiyaçlar karşılandı.

İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM ÜRETME DERDİNDEYİZ

Yaşanabilir, modern model ve marka bir şehir için “Vizyonu Dünya Kenti Altınordu” hedefini ortaya koyan Başkan Aşkın Tören, “Şehrin inşasının yanında toplumun refahı ve kalkınması adına da her alanda üretimi teşvik ediyor en önemli sosyal sorunlardan biri olan işsizliğe alternatif çözümler üretmek için gecesini gündüzüne katıyor.

Bir tekstil kenti olma yolunda ilerleyen şehirde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü için altyapı oluşturduk.” dedi.

Başkan Tören, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Gerek Belediye başkanı olarak şahsım gerekse Belediye olarak kurumsal anlayışımız bu şehirde gençlerimizin işsizlik sorununa işgücü piyasasında karşılığı olan meslekleri öğreterek çözüm bulmak gayesindeyiz. Bu sebeple tekstil sektörü için hem yatırımcı temin etmeye hem üretim alanlarını altyapı ve üstyapısıyla oluşturmaya devam ediyoruz.  İstihdam odaklı yerel kalkınma modeli diyoruz. Bu model ile gençlerin bugün için işgücüne katılımlarını, işe ve işyerine uyumlarını sağlarken aynı zamanda geleceğe de hazırlamak ve neticede mesleksiz tek bir genç dahi bırakmamak üzerinedir. Bu anlayışımız doğrultusunda nitelikli işgücü açığını kapatmak için tüm aşamaları planladık. Aynı zamanda buna ait altyapıları da oluşturduk.

Yatırımlarımızla şehrimizi tarımda ticarette turizmde teknolojide ve diğer alanlarda olduğu gibi tekstil sektöründe de bir çekim merkezi yatırımcıların bir tercih noktası haline getirmek için çalışmaya devam ediyoruz.’’ ORDU OLAY

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ENGİNYURT’TAN 55 İŞÇİ TEPKİSİ Önceki Haber

ENGİNYURT’TAN 55 İŞÇİ TEPKİSİ 

ŞAMPİYON, AĞAÇTASonraki Haber

ŞAMPİYON, AĞAÇTA

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar