Ordu
DOLAR9.782
EURO11.3961
ALTIN561.78

DERHAL TAŞ OCAĞINI DURDURUN!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DERHAL TAŞ OCAĞINI DURDURUN!
Abone ol
Kurul Kalesi altında taş ocağı işletmenin büyük bir tahribat olduğunu söyleyen CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, zaman geçirmeden taş ocağının faaliyetinin sonlandırılması gerektiğini söyledi. 

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Kurul Kalesinin altındaki taş ocağıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ordu şehir merkezine çok yakın bir konumdaki Kurul Antik Kenti ve Kurul Kalesi'nin önündeyiz. Antik Kent bir büyük kaya kütlesinin üzerinde aşağıdaki Melet nehrinden 570 metre yükseklikte tam 2300 yıl öncesinde inşa edilmiştir.  Antik kentten Melet nehrine 400 basamak merdiven olduğu söyleniyor ve yine su sarnıçları var. Kayanın yüzeylerinde kaya mezarları var.  Burası sadece Ordu'nun veya Türkiye'nin bir kültür hazinesi değil, aynı zamanda bir insanlık mirası. Hal böyleyken burada bir taş ocağı var.

 

HA SÜMELA’NIN ALTI OYULMUŞ HA KURUL’UN

Antik kentin üzerinde olduğu dağın altını oyarak antik kenti herhalde aşağıdaki Melet nehri ile buluşturmaya çalışıyorlar. Yani şunu hayal edin. Trabzon'da Sümela Manastırı'nın altındaki kayanın oyulduğunu, Başkale Hoşap Kalesi'nin ya da Antalya Alanya Kalesi'nin altındaki kayanın oyulduğunu hayal edin. Buradaki durum bundan farklı bir durum değil. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey göremezsiniz. Olsa olsa bu durum bir Karadeniz fıkrasına konu edilebilir.

 

FIKRA FİGÜRANI OLMAK İSTEMİYORSANIZ 

Ben buradan yerel yöneticileri uyarıyorum. Eğer antik dönemlerin mitoloji kahramanlarının anlatıldığı yazıların bir köşesinde bir Karadeniz fıkrasına figüran olmak istemiyorsanız derhal bu çalışmayı durdurun. Bu antik kentin altındaki bu utanca son verin. Buradaki çalışma buradaki yerel yetkililer tarafından acaba bugüne kadar görünmedi mi? Ordu kent merkezi bu dağın öte yüzü. Herhalde görüş alanlarında değil. Peki burada günde onlarca dinamit patlatılıyor. Sesini de mi duymadınız?  Yani yerel yöneticiler ve Kültür Bakanlığı yetkilileri görmezden duymazdan geliyorlar. 

 

ARKEOLOJİ HOCASI MI İMAR MÜDÜRÜ MÜ?

Yakın zamanda yukarıdaki arkeolojik çalışmalarda Kibele ana tanrıçanın heykeli bulundu, paha biçilemez. Sanki bu taş ocağı burayı oyarak Kibele Ana'yı aşağıdaki nehirdeki su ile buluşturmaya çalışıyorlar. Enteresan bir bilgi daha var. Buranın tamamı 1. derece arkeolojik sit alanı olmasına rağmen, sırf burası, bu taş ocağının olduğu alan sit alanı dışına çıkarılmış. Peki bu konuda raporu kim vermiş? Maalesef bu arkeolojik kazı yapan çalışmayı yapan hocalarımızdan bir tanesi. Sanki mübarek arkeoloji hocası değil de belediye imar müdürü.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇİÇEK PARALARIYLA YETİM VE ÖKSÜZLERİ SEVİNDİRDİÖnceki Haber

ÇİÇEK PARALARIYLA YETİM VE ÖKSÜZLERİ SEV...

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN HASTANE KAFETERYASI KİRAYA VERİLECEKTİRSonraki Haber

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN HASTAN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar