Ordu
DOLAR18.8174
EURO20.5345
ALTIN1165.9

DİKKAT GERÇEK DİYE SAHTE İLAÇ SATILIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DİKKAT GERÇEK DİYE SAHTE İLAÇ SATILIYOR
Abone ol
Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün, fiyatların artmasıyla birlikte sahte ilaçların piyasaya sürüldüğünü belirterek üreticilerin dikkatli olmasını istedi.   

Gün şu açıklamayı yaptı: Yabancı otlarla mücadele konusunda bizim hep önerdiğimiz kültürel mücadele yani tırpan uygulamaları. Çiftçi yerleşik olmadığı için ve 12 ay 24 saat bahçesinde bulunmadığı için en büyük risk bu otların büyümesi, aslında tam zamanlama olarak küllemenin ve börtü böcek mücadelesi için bahçeleme dönemi. Ancak bahçedeki ot yükü ister istemez çiftçimizi bahçede bu işi yaparken biraz zorluyor.

 

ISIRGAN İLACI TOPRAĞIN PH DERECESİNİ DÜŞÜRÜYOR!

Tırpan maliyetleri çok yüksek özellikle tırpanın girdi kullanımındaki maliyetleri çok yüksek, bunları göz ardı etmemiz pek mümkün değil ancak ot ilaçlaması için kullanılan bazı ürünler var. Bu ürünlerin sahada kullanımı aslında yurtdışında yasak yani glifosat dediğimiz etken madde yurtdışında davalık konulara kadar geldi çünkü kullanımlarında özellikle kullanıcıda yarattığı kanser riski çok yüksek. Bu ilaçlar güneş altında etkisi daha fazla olsun diye kullanıldığı için aslındaki topraktaki bütün mikro organizma hareketlerini maalesef yok ediyor. Isırgan otunu ve yabancı otları mahvetmeye çalıştıkça bu kimyasallarla toprağımızın pH düşürüyoruz ve organik maddeyi maalesef bitiriyoruz.

 

DAHA FARKLI MÜCADELE YOLLARI VAR!

 

Biz topraktaki verimlilik faaliyetini artırmak için ahır gübresi kullanalım diye çabalarken yağan asittik yağmurlarla toprağımız asitleniyor. Dolayısıyla toprağın asitliliğini gidermek için kireç kullanalım 26 azot içindeki, geri kalanı toprağın pH dengelemek için kullanılan kireç ve tuz dolayısıyla pH yükseltmek için aslında biz 26 azot kullanıyoruz. Fındık bölgesinde ya da çay bölgesinde aynı zamanda otla mücadele ederken de bir yandan pH ve organik maddeye de dikkat ediyoruz. 20 litre su içerisine her birini 200 gram olmak üzere limon tuzu, elma sirkesi, üzüm sirkesi, yarım kiloda kaya tuzu koyarak bir karışım yapıyorsunuz, bu şekilde yabancı otla mücadele için bir solüsyon oluşuyor.

SAHTE ÜRÜNE DİKKAT

Çok sayıda sahte ve ne olduğu bilmediğimiz ürünler var. Ben çiftçilerimize özellikle şunu hep belirtiyorum, aldığınız yer mutlaka tarım bayisi, tarım marketi olsun orada mutlaka bir ziraat mühendisiyle görüşerek ürünlerinizi alın. Ürünlerinizi alırken mutlaka faturanızı, fişiniz, belgenizi alın, sahte üründen etkilenmemek için özellikle aldığınız ürünlerde ki etiketler çok önemli eğer organik tarım yapıyorsanız organik tarım etiketini ya da son kullanma tarihini mutlaka görün, aldığınız ürünün hangi meyvede ruhsatlı olduğuna bakın.

 

HER ÜRÜN FINDIK İÇİN DEĞİL

Fındık için satılan birçok ürün var ancak fındık için ruhsatlı olmuyor. Bunlar hep bizim için risk. Neden risk? Bahçeye gittiğinizde atacağınız böcek ilacınız olsun, atacağınız yaprak gübresi olsun, atacağınız her türlü sıvı uygulama ya da toz uygulama her ne olursa olsun yapacağınız uygulamanın sonuç vermesi için aldığınızın gerçekten o iş için yaralı olduğunu görmeniz lazım.”

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜRKİYE'NİN FINDIK İHRACATI 9 AYDA 1,7 MİLYAR DOLARA ULAŞTIÖnceki Haber

TÜRKİYE'NİN FINDIK İHRACATI 9 AYDA 1,7 M...

FINDIK KABUĞUYLA ÜRETİLEN AMBALAJ TEKNOFEST'TE FİNALİST OLDUSonraki Haber

FINDIK KABUĞUYLA ÜRETİLEN AMBALAJ TEKNOF...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar