VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9491
EURO18.4297
ALTIN1038.0
reader

DOĞRU OLAN SAMSUN-SARP DEMİRYOLU PROJESİDİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DOĞRU OLAN SAMSUN-SARP DEMİRYOLU PROJESİDİR
Abone ol
Rize kökenli CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Erzincan-Trabzon hattının Karadeniz’e ray getirmek demek olmadığını ifade ederek, “Karadeniz için doğru proje Samsun-Sarp Hattı’dır. Bunun başka bir alternatifi de yoktur.” dedi.     

HER YERE YAPILAN DEMİRYOLU KARADENİZ’E NEDEN YAPILMAZ?

Bekaroğlu şu açıklamayı yaptı: Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşülürken orada Bakan Adil Karaismailoğlu’nun kendisi bir Türkiye haritası gösterdi, ‘Biz raylarla Türkiye’yi ördük’ dedi. Haritada Karadeniz’in dışında her tarafta ray görünüyor. Her yere ray yapılır da Karadeniz’e neden yapılmaz. Her yer dünyaya açılır da Karadeniz neden açılmaz. Bunu anlamak mümkün değil. Karadeniz’e gelecek demiryolunun ne projesi var ne de fizibilitesi. Bakan Karaismailoğlu ‘Biz güneyden Karadeniz’e ray getireceğiz’ diyor.

ERCİNCAN’DAN TRABZON’A RAY GETİRMEK KARADENİZ’E RAY GETİRMEK DEĞİLDİR

İyi de bu Karadeniz yolu değil ki. Erzincan’dan Trabzon’a ray döşeyerek Karadeniz’i demiryolu ile bağlayacakmış. Bu Karadeniz yolu değil. Böyle saçmalık olmaz. Karadeniz’e ray getirmek ayrı bir şeydir. Maalesef buna Cumhurbaşkanı Erdoğan da ikna olmuş. Erzincan-Trabzon hattı, Samsun Sarp’ın kesinlikle alternatifi değildir. O ayrı bir şeydir. Erzincan-Trabzon Hattı Karadeniz’e ray getirmek değildir. Karadeniz için doğru proje altını çize çize ifade ediyorum ki Samsun-Sarp Demiryoludur.

SAMSUN-SARP’IN ALTERNATİFİ YOK MUTLAKA HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKİR

Karadeniz’de deniz taşımacılığı yapılır edilir ama Akdeniz gibi olmaz. O da zaten yok. Yani şu an yapılan bir deniz taşımacılığı yok. Olsa bile çok da uygun değil. Karayolu taşımacılığı ise yetersiz gelmeye başladı. O nedenle demiryolunun, Samsun-Sarp demiryolunun alternatifi yok. Mutlaka yapılması gerekir. CHP’nin Merkez Türkiye isimli bir projesi var. Bu projenin en önemli ayaklarından birisi Karadeniz’e demiryolu getirecek olan Samsun-Sarp Projesidir.

DEMİRYOLU ZOR DEĞİL VİYADÜKLERLE GÜNEYDEN GEÇMEK MÜMKÜN

Bugün demiryolu yapmak 1970’lerde demiryolu yapmak gibi değildir. Şimdi çok güçlü makineler var. Sahilden geçmeye gerek yok. Şehirlerin güneyinden geçerek viyadüklerle bu işi yapmak mümkün. Ben o gün bakanlıktaki bürokratlarla da görüştüm. Onlar da Erzincan-Trabzon’a sıcak değiller ama bir şey diyemiyorlar. Kesinlikle ve kesinlikle doğru olan Samsun-Sarp’tır. Bunu engellememek gerekir. Erzincan-Trabzon’u yapacaklarsa yapsınlar ama bu Samsun-Sarp’ın alternatifi değildir.

Haber: Kaan Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MÜŞAVİRLER ODASI’NDAN YENİ İNDİRİM ANLAŞMASIÖnceki Haber

MÜŞAVİRLER ODASI’NDAN YENİ İNDİRİM ANLAŞ...

Akaryakıt, kalorifer yakıtı satın alınacaktırSonraki Haber

Akaryakıt, kalorifer yakıtı satın alınac...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar