Ordu
DOLAR9.5103
EURO11.1082
ALTIN546.28

DOĞU KARADENİZ DEMİRYOLU BEKLİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DOĞU KARADENİZ DEMİRYOLU BEKLİYOR
Abone ol
CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya devletin zirvesinin de Devlet Demiryolları yönetiminin zirvesinin de Karadenizlilerden oluşmasına rağmen 100 yıllık hayal olan Samsun’dan Sarp’a demiryolunun gelmemesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya TBMM KİT Komisyonunda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün ve bağlı şirketlerin 2017-2018 yılı hesaplarına ilişkin üst komisyon denetim toplantısında çarpıcı açıklamalar yaptı:

Doksan yedi yıldır demir yolu hayali kuran bir şehrin, bir bölgenin milletvekili olarak bulgular üzerine konuşmayacağım; sadece şehrimle ilgili, şehrimin demir yolu ve tren beklentisiyle ilgili konuşacağım. 1924 yılında, Mustafa Kemal Atatürk Trabzon'a gelmiş ve orada: “Bir dahaki sefere Trabzon'a geldiğimde, buranın demir yollarıyla rabt olduğunu görmek nuhbe-i âmâlimdir, en büyük hayalimdir.” demiş, 1924’te yani yaklaşık doksan yedi yıl önce. Aradan yıllar geçti, biz o hayalle yandık tutuştuk ve maalesef doksan yedi yılda bölgemize bir metre demir yolu döşenmedi. Bakın, doksan yedi yıldan bahsediyorum ve bir metre demir yolu...

1 METRE BİLE DEMİRYOLU YOK

Ta Samsun'dan Artvin'e kadar arada ne var? Samsun'dan sonra Ordu var, Ordu’dan sonra Giresun var, Giresun'dan sonra Trabzon var, Trabzon'dan sonra Rize, Rize'den sonra Artvin; bu illerimizin hiçbirinde bir metro, bir demir yolu yok. Geçenlerde Cumhurbaşkanı Samsun'a geldi, orada bir konuşma yaptı ve Onuncu Yıl Nutuku’una atıfta bulunarak “Gerçek manada Anadolu'yu demir ağlarla biz ördük.” dedi. E, şimdi ben Anadolu şehirlerini saydım ve bu şehirlerde, bu şehirlerin hiçbirinde bir metre ray olmadığından söz ettim. İnanmayan gelip bakabilir, sizler biliyorsunuz zaten. Durum bu kadar açık, bu kadar net.

SAMSUN’DAN SARP’A DEMİRYOLU NEREDE 

Tabii, bütçe görüşmeleri yaptık Mecliste. Bütçe görüşmelerinde Ulaştırma Bakanlığının bütçe sunum kitapçığını aldım, baktım. Siz konuşmanızda özellikle sık sık 2002, 2003’e vurgu yaptınız. Bakın, 2002 yılında Türkiye demir yolları haritası, Ulaştırma Bakanlığının haritası. Karadeniz Bölgesi yani milletvekili olduğum bölge, Samsun’dan Sarp Sınırı’na kadar bu illerimizin hiçbirinde 1 metre demir yolu yok. Doğu Karadeniz Bölgesi olarak adlandırdığımız bölgede 1 metre demir yolu yok, 2002 haritası bu.

DEVLET DE DEMİRYOLLARI YÖNETİMİ DE RİZELİ TRABZONLU ORDULU  

Cumhurbaşkanı Rizeli, biliyorsunuz hep övünüyor “Karadenizliyim.” diye. Ulaştırma Bakanı Adil Bey Trabzonlu, hemşehrim, meslektaşım aynı zamanda, aynı üniversiteden de mezun olduk. Genel Müdürümüz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Ordulu, hemşehrimiz, Ali İhsan Uygun Bey. Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Murtazaoğlu Ordulu, yine hemşehrimiz. Yine, Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özgür Rizeli, hemşehrimiz. Ya, Cumhurbaşkanı Karadenizli, Ulaştırma Bakanı Trabzonlu, Genel Müdür Ordulu, ya bu kadar Karadenizlinin bu kadar kudrete sahip olduğu, bu kadar iş yapma yeteneğine sahip olduğu, imkâna sahip olduğu dönemde eğer Trabzon'a, eğer Rize’ye, eğer Artvin’e, eğer Giresun'a, eğer Ordu’ya yani Doğu Karadeniz'e demir yolu gelmeyecekse bu hiç gelmeyecek demektir.

VERİLEN SÖZLER TUTULMALI KARADENİZ ALDATILMAMALI 

Bütün Karadeniz, Doğu Karadeniz halkı, milleti, insanları aldatılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Lütfen bu söylediklerimi bir irdeleyin, bir inceleyin, bir özeleştiri yapın, el birliğiyle bu projeyi, artık demir yolunu Karadeniz'e getirelim, biz de sizlere teşekkür edelim. Bunun tam zamanıdır, verilen sözlerin tutulmasını istiyorum.”      ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GEZ DÜNYAYI GÖR ORDU’NUN ŞELALERİNİÖnceki Haber

GEZ DÜNYAYI GÖR ORDU’NUN ŞELALERİNİ

Jeneratör ve malzemeleri temin edilip nakil işlemi yaptırılacaktırSonraki Haber

Jeneratör ve malzemeleri temin edilip na...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar