Ordu
DOLAR9.3103
EURO10.8614
ALTIN532.13

DOKTORA SALDIRAN HAPİS CEZASI ALSIN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DOKTORA SALDIRAN HAPİS CEZASI ALSIN
Abone ol
Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, sağlıkçılara saldıranlara hapis cezası verilmesini istedi.

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Coşkun, şu açıklamayı yaptı: Hekime şiddet cezasının caydırıcı olabilmesi için, Türk Ceza Kanununda var olan 113. Madde de bu kapsamda değerlendirilmelidir. Hekime ve sağlık personeline reva görülen ve bir türlü önlenemeyen şiddetin, ceza kanunda aslında çok önemli bir yeri var. TCK dikkatli incelenirse, kamu hizmetinden yararlanma hakkının engellenmesi suçunun yer aldığı Türk ceza kanunun 113. maddesinde kamu hizmetinden yararlanma hakkının engellenmesi suçu şu şekilde anlatılmıştır: kamu hizmeti devlet ya da diğer kamu tüzel kişileri tarafından ya da bunların denetimi altında genel ve ortak gereksinimleri karşılamak için yapılan topluma sunulmuş olan sürekli ve düzenli olarak yapılan etkinliklerdir , eğitim ve sağlık örnekleri en başta verilebilir ama kamu hizmeti faaliyeti saymakla bitmeyecektir.

2 YILDAN 5 YILA HAPİS

İşte tam da bu noktada sağlık personellerine ve doktora yapılan saldırılar, şiddet o doktorun bir sonraki hastaya verebileceği   Sağlık hizmetini geciktirmekte, kesintiye uğratmakta hatta tamamen engellemektedir. Kamu hizmetinden engelleme suçu Türk ceza kanunun 113. ve 119. maddelerinde belirtilmiştir. burada faile verilecek ceza diğer iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıdır.

Ayrıca Hekimi veya sağlık personelini kasten yaralama suçunun da aynı fiilde işlenmesi nedeniyle, ilave olarak, TCK’nın 86. Maddesinde kasten yaralama suçundan da 1 ila 3 yıl arasında cezaya çarptırılmalı, böylece fail en az toplamda 3 yıl hapis cezasına çarptırılmalı, bu ağır müeyyideler ile bu tür hekimlik onurunu ve saygınlığını ayaklar altına alan menfur saldırılar da önlenme yoluna girmelidir. Ayrıca TCK’nın 125/3 ( hakaret suçu ) maddesi de bu cezalara eklenecektir.

Bu önerimizi başta değerli meslektaşlarım ve kardeşlerim olan hekimlerimize, adaletimizin değerli koruyucuları olan değerli hakim ve savcılarımızın ve değerli baroya kayıtlı avukatlarımızın engin ferasetlerine, yol gösterici fikirlerine arz ediyorum. Eminim değerli hukukçularımız , biz hekimleri bu şiddet girdabından kurtarabilmek için değerli zamanlarını ve düşüncelerini bizlerden esirgemeyeceklerdir.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DA ÇEKİRGE OPERASYONUÖnceki Haber

ORDU’DA ÇEKİRGE OPERASYONU

ULUGÖL’E YAPILACAK OTELİN GÖRSELLERİ YAYINLANDISonraki Haber

ULUGÖL’E YAPILACAK OTELİN GÖRSELLERİ YAY...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar