Ordu
DOLAR13.2324
EURO15.0555
ALTIN760.18

DOLAR VE TMO FINDIK FİYATINI ARTIRDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DOLAR VE TMO FINDIK FİYATINI ARTIRDI
Abone ol
Çarşamba Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hacı Toraman, fındık fiyatının yükseliş eğilimine girdiğini belirterek bunda dolar-avrodaki artışın yanı sıra TMO’nun 100 bin tondan fazla fındık almasının etkili olduğunu söyledi. 

Çarşamba Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hacı Toraman, fiyatların yükselme eğiliminde olması kendilerini ve çiftçileri de sevindirdiğini söyleyerek, " 52 randıman fındığı bu günlerde 26.250 TL'den alıyoruz. Son 3-4 gün içerisinde fiyatlarda tırmanış başladı. Zannedersem bu piyasada doların dövizin artmasından dolayı fındıkta etkilendi. Daha doğrusu alıcı var ki fiyatlar artıyor. Şu anda ofis fiyatına kadar çıkabilir diye düşünüyoruz. TMO'nun alış fiyatı 26.50 52 randıman. İnşallah piyasa da ona uyar. Fiyatlar yükselme eğiliminde olduğu için bizde seviniyoruz, üretici de seviniyor" dedi.

ÖNGÖRÜDE BULUNMAK ZOR

Yaşanan yükselişin arz talep ilişkisine bağlı olduğunu söyleyen Toraman," Vatandaşın eline de gereken para geçmiş oluyor. İnşallah fiyatlar daha da yükselir diye düşünüyoruz. 12. ayın 15'inden sonra Avrupa Noel tatiline giriyor biliyorsunuz, o tatillerde ilk bir aylık süreçte devam eder. O zamanlarda fındık fiyatları çıkabilir de düşebilir de ne olacağını biz tahmin edemiyoruz. Yarın ne olacağını bizde bilmiyoruz. Arz talep meselesi bu durum. " diye konuştu

TMO 105 BİN TON FINDIK ALDI

Devlet tarafından yapılan alımında fiyatı etkilediğini söyleyen Tüccar Toraman, " Devletinde bugünlerde yaklaşık olarak 105  Bin Ton gibi bir rakamda aldığını duyduk. O da malın epey kısmını almış oldu. Onun da etkisi oldu fiyat artışlarında. Devletin fiyat verip alması, malı geri yollamaması biraz da alım olması, fiyatı biraz da o canlandırdı diye düşünüyoruz. Biraz daha fiyatların çıkmasını istiyoruz. " ifadesini kullandı.

Bunun yanı sıra Toraman, Toprak Mahsulleri Ofisinin aldığı piyasanın üzerine çıkarsa hem üreticinin hem de esnafın  daha rahat edeceğini söyledi.

FINDIK FİYATI İLERİ GİDİYOR  

Dolar-Avrodaki artış Ordu’da da fındık fiyatını yukarı yönlü etkiledi. Ancak tüccarlar arasında ciddi fiyat farklılıkları dikkat çekiyor. Ordu’da tabelalarda fındık fiyatı 26 TL ilan edilirken Altınordu’da Bindaş Fındık 50 randıman alım fiyatını sosyal medya sayfasından 27,50 TL olarak açıkladı. Yüksek ilçelerde ise fındık randımansız 28,50-29 TL’den alınıyor. Yine de bu artışlar 12 Ağustos’ta 26,50 TL olarak açıklandığında 3 dolar 08 sente denk gelen dolar fiyatı ile karşılaştırıldığında bugün 12,50 TL olan dolar fiyatı baz alındığında 3 doların altında kalıyor.        


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜRKİYE HAMSİ İHRACATINDAN 2,5 AYDA 3,3 MİLYON DOLAR KAZANDIÖnceki Haber

TÜRKİYE HAMSİ İHRACATINDAN 2,5 AYDA 3,3...

LİSANSLI DEPO FINDIĞIN DEĞERSİZLEŞMESİNİ ÖNLERSonraki Haber

LİSANSLI DEPO FINDIĞIN DEĞERSİZLEŞMESİNİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar