VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9217
EURO18.2552
ALTIN1023.3
reader

DSİ: ORDU İÇİN ACİL EYLEM PLANI HAZIRLADIK 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DSİ: ORDU İÇİN ACİL EYLEM PLANI HAZIRLADIK 
Abone ol
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Geçen yaz Batı Karadeniz Bölgesinde meydana gelen taşkınlar sonrasında Ordu için acil eylem planları hazırladık.” dedi.

DSİ ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü işbirliği ile Taşkın Erken Uyarı Sistemi’nin geliştirildiğini belirten Yıldız, “İklim değişikliğine bağlı şiddetli yağışlarla birlikte daha önce yaşanmamış büyüklükte taşkınlar oluşabilmektedir. DSİ ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Taşkın Erken Uyarı Sistemi geliştirilerek uygulamaya konulmaktadır. Bu sistemle dere yataklarındaki su seviyesi anlık takip edilecek, herhangi bir taşkın tehlikesi anında mülki idare amirlikleri ve yerel yönetimler vasıtasıyla, yöre halkı önceden uyarılacak böylece gerekli tedbirler alınıp can ve mal kaybı önlenecektir.” diye konuştu.

ORDU PLANI HAZIR

Üst havza tedbirleri kapsamında; Islah sekileri, tersip bentleri, geçirgen bentler (sel tırmığı dahil), moloz bariyerleri ve benzeri yapıların inşa edilmekte olduğunu açıklayan Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:” Taşkın koruma tedbirleri kapsamında; Taşkın kontrol barajları, beton ve kagir duvarlar, taş tahkimatlar, biritler, dere yatağı tanzimleri, yol geçiş yapıları ve bu işler ile ilgili tüm sanat yapıları inşa edilerek proje sahalarının uzun vadeli olarak kalıcı şekilde taşkınlardan korunması sağlanmaktadır. 2020 ve 2021 yıllarında başta Rize, Giresun, Trabzon, Ordu ve Artvin illeri olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesinde, Kastamonu, Bartın ve Sinop illerinde olmak üzere, Batı Karadeniz Bölgesinde, meydana gelen taşkınlar sonrasında acil eylem planları hazırlanarak planlama ve projelendirme aşamasında olan projelere hız verilmiş, inşaat aşamasında olanlar da ise yoğun bir şekilde inşaat çalışmaları başlatılmıştır. Herhangi bir taşkın afeti meydana geldiğinde hızlı bir koordinasyon içerisinde makinalarımız yakın bölgelerden anında afet bölgesine ulaştırılmaktadır.”  ORDU OLAY

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HATIRLADI HATIRLATIYORÖnceki Haber

HATIRLADI HATIRLATIYOR

BU NASIL REKOR ELİNİZDEKİ FINDIĞI UCUZA VERMİŞSİNİZ!Sonraki Haber

BU NASIL REKOR ELİNİZDEKİ FINDIĞI UCUZA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar