Ordu
DOLAR18.8411
EURO20.2248
ALTIN1136.5

DÜNYANIN YENİ MESLEKLERİNE KENDİMİZİ UYARLAMALIYIZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DÜNYANIN YENİ MESLEKLERİNE KENDİMİZİ UYARLAMALIYIZ
Abone ol
Altınordu Milli Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, “Küreselleşen dünyanın yeni mesleklerine göre kendimizi uyarlamalıyız. Kolay bir liseye gideyim ve onu bitireyim bana yeter demek bize hiç bir şey kazandırmayacaktır. Dünya ile entegre bir şekilde, dünyada ne olup bittiğini okuyarak geleceğimizi şekillendirmeliyiz.”  dedi.  

Altınordu Milli Eğitim Müdürü Onur Bekyürek ile bir röportaj gerçekleştirdik. İlginç tespit ve hedeflerini kendisinden dinledik. İşti o röportaj:       

 

-Perşembe ilçesi Doğan köyünde doğdunuz. İlkokulu köyünüzde okudunuz. Biraz çocukluk yıllarına gitsek. Onur Bekyürek nasıl bir çocuktu?

Çocukluğum köyümde geçti. Biz yedi kardeşiz. Dedeli, nineli, amcalı, halalı kalabalık bir aile ortamımız vardı. Tabiatla iç içe doğal ortamda büyüdük. Zor şartlarda çocuk denecek yaşlarda sorumluluk alarak büyüdük. Köyde yapılan işler; özellikle hayvan otlatmak, bahçede, tarlada çalışmak şeklinde aile bütçesine katkıda bulunma gibi bir görevimiz vardı. Biraz kilolu sakin bir çocuktum. İlkokulda derslerimde başarılıydım. 12 mevcutlu bir sınıfta özel ders alır gibi bir ilkokul hayatımız oldu. İlkokul öğretmenim Yusuf Akdemir’in teşviki ve desteğiyle parasız yatılı sınavlarını kazanmıştım ama gitmedim. Daha sonra Ordu İmam Hatip Lisesi’nde okurken tekrar yatılı sınavına girerek burada 6 yıl parasız yatılı olarak okudum.

 

-Perşembelisiniz, Perşembe sizin için ne ifade ediyor?

Perşembe eski adıyla Vona, benim için yeşil ile mavinin birleştiği şirin ve sakin bir şehir. Türkiye’nin en güzel ilçesi. Çocukluğumda yatılılık sınavına gittiğim o zamanlar benim için gizemli bir şehir. Perşembe ilçe merkezi köyümüze uzak olduğundan daha çok Ordu’ya gelirdik. Perşembe’ye daha çok resmi işlerimiz için gelirdik.

 

-Ya Ordu?

Ordu’nun çocukluğumuzda ve öğrenim hayatımızda önemli bir yeri var. Köyden merkeze hafta sonları bazen gece yaya olarak çok yürümüşümdür. Ortaokul ve liseyi burada yatılı olarak okudum.

 

-Ortaokul ve liseyi Ordu İmam Hatip Lisesi’nde okudunuz. Bu yıllar hayatınıza ne kattı? Hayata, toplumumuza ve insanlığa bakış açınız değişti mi? Nasıl bir yol çizdiniz?

Ordu İmam Hatip lisesinde okuduğum yıllar hayatımın dönüm noktasıdır. Burada çok değerli öğretmenlerimizin rehberliğinde dini görevlerimizi yerine getirmeyi, düzeni, sorumluluğu ve disiplini öğrendik. Yatılı okuduğumuzdan hayatımızdaki birçok alışkanlıklarımızın kaynağı burasıdır. Toplu halde bir arada ders çalışmalar, bizi düzenli bir şekilde istikrarlı ders çalışmaya teşvik ediyordu .Her şeyden önce tek başına ayakta durmayı öğrendim.

 

-Lisans eğitiminizi Ankara İlahiyat Fakültesi’nde tamamladınız. Ankara İlahiyatın ilahiyat fakülteleri arasında ayrı bir yeri var. Çok farklı hocalar var. Bahriye Üçok, Hüseyin Atay, İlhami Güler, M. Hayri Kırbaşoğlu, Şaban Ali Düzgün, Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Hasan Onat onlardan bazıları. Dine bakış açınızın şekillenmesinde etkisi oldu mu?

Mutlaka etkisi olmuştur. M. Hayri Kırbaşoğlu, Mustafa Sait Yazıcıoğlu, rahmetli Hasan Onat, Prof. İsmail Cerrahoğlu, Prof. Talat Koçyiğit, Prof. Nesimi Yazıcı, Sabri Hizmetli, Recep Kılıç, Necati Öner, Demirhan Ünlü, Zekeriya Yılmaz, Süleyman Baybara, İbrahim Çalışkan, Münir Atalar, Hayrani Altıntaş, Esat Kılçer, Münir Koştaş, İbrahim Özdemir, Abdurrahman Küçük, Mustafa Erdem, Mevlüt Güngör, Salih Akdemir  hocalarımız derslerimize girdiler. Meselelere bakış açımızı geliştirdiler. Dinî, dünyevî, aklî, naklî, felsefî ve şer′î gibi farklı yaklaşımları gördük. Fakültede; Temel İslam Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatları olmak üzere üç bölümde Tefsir, İslam Hukuku, Kelam, Türk İslam Sanatları, Mantık, Felsefe, Dini Musiki gibi dersler ile ufku geniş ilahiyatçılar yetişiyor. Derslerimize giren tüm hocalarımızdan gerek akli ilimler gerekse nakli ilimler alanında hemen her dersten çok iyi bir eğitim aldığımıza inanıyorum. Onlar, bilimsel odaklı geniş düşünce tarzıyla olaylara bakış açımızı değiştirdiler. Ankara İlahiyat Fakültesi ufkumuzu genişletti. Burada okurken farklı işlerde çalışarak aynı zamanda hayatı da öğrendik.  

-Ülkemizin birçok yerinde öğretmen ve yönetici olarak hizmet ettiniz. Millî Eğitim Bakanlığının düzenlediği birçok hizmet içi eğitim faaliyetine kursiyer ve eğitim görevlisi olarak katıldınız. Yurt dışı projeler yürüttünüz. Zaman zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan da çeşitli platformlarda “eğitim, kültür ve sanatta geri kaldık " diye hayıflanıyor. Batıyla aramızdaki makas kapanmıyor. Okullaşma artıyor, derslik sayısı artıyor, okulların teknolojik donanımı fevkalade ama neden yol alamıyoruz? Kıyaslama imkânınız, tespitleriniz var mı?

Hizmet içi eğitim faaliyetlerini bir tatil gibi görmeyip amacına uygun bir şekilde değerlendirebilirsek bu alanda gelişme kaydedebiliriz. Bu eğitimlerde devam devamsızlık sıkı takip edilir ve yoğun bir şekilde ders yapılırsa sonuç alınır. Aybastı’da görev yaparken Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde planlanan kapsayıcı eğitimini dört ilçeye ben vermiştim. Bu eğitim sıkı takip ve disiplinle rehavete kapılmadan kursiyerlere de aktif görev vererek faydalı sonuçlar doğurdu. Kurs sonunda bütün kursiyerlerin bu kurstan memnun olduğu dönütünü aldım.  Aslında yurt dışı izlenimlerimde ülkemizin birçok konuda daha önde olduğunu gördüm. Bir yurt dışı gezimizde Türkiye’de uygulamada olan programların orda planlama aşamasında olduğunu gördüm. Resmi ziyaret programımız, zihinlerimizde İrlanda’yla ilgili hoş anılar bıraktı. İrlanda ve Türkiye’yi karşılaştırmak hiç de kolay değil çünkü iki ülkenin nüfusu ve yüzölçümü arasında büyük farklar var, ancak yine de vatandaşlık eğitimi alanındaki yaklaşımlarının genel eğitim sistemleri üzerindeki yansımalarını görmek ve ülkemizdeki durumları kıyaslamak açısından güzel bir çalışma oldu. Ayrıca ülkelerimizin büyüklüğü, okul sayısı ya da nüfus özellikleri farklılıklar gösterse de birçok ortak güçlü yönümüzün olduğunu fark etmek ve karşılaştığımız güçlüklerin de çok benzer olduğunu görmek önemliydi.

 

-Altınordu büyük bir ilçe. Hizmet alanı geniş. İlçe merkezinde birkaç okul dışında tekli eğitime geçti. Büyük bir imkân.  Altınordu’nun Ordu’daki ve Türkiye’deki durumu nedir? Hangi seviyedeyiz?

Altınordu İlçe Milli Eğitim dinamik bir yapısı olan, aktif olmayı gerektiren bir görev. Kurumda son başvuru mercii olmak, herkesi denetleyen bir mekanizmada yer almak tabiî ki sıkıntılı oluyor. Hem çok hızlı hem de doğru karar vermek zorundasınız. Bu strese sebep olacağı muhakkak. Ancak tecrübelerle bu mekanizmayı işler hale getirmeye çalışıyoruz. Ama sonuçta bu bir sorumluluk. Bu karar birçok insanı etkileyebilir. Bunu bilmek bile stres için yeterlidir. Doğru karar verme zorunluluğu ve sorumluluğu bizi baskı altına alabilir. Altınordu ilçesi hem devlet okulu ve hem de özel okul bakımından çok zengin. Bunun dengesini sağlamak zorundayız. Eğitim hassas ve önemli bir konudur. Öğretmenlerimiz vatanın her karış toprağında görev alabilecek kadar vefakâr ve fedakârdır. Ancak eğitim sadece öğretmenlerle değil,  toplumun tamamıyla yedisinden yetmiş yedisine herkesin ilgilenmesi ve destek vermesi gereken bir ihtiyaçtır.

İlçemizde TOBB MTAL’yi yeni binasına taşıdık. Yıkım kararı olan Fatih Anadolu Lisesini ve Cumhuriyet Anadolu Lisesini de TOBB MTAL’nin boşalttığı binalara yerleştirdik. Cumhuriyet Anadolu Lisesinden boşalan binaya da İkili eğitim yapan Hicabi Çelebi İlkokulu ile yine ikili eğitim yapan Vilayetler Hizmet Birliği Adil Karlıbel İlkokulunun yarısını taşınarak Şirinevler İlkokulu kuruldu. Şahincili Anadolu Lisesi olarak yapılan yeni binaya ikili eğitim yapan Vakıfbank Ortaokulunu taşıyarak tekli eğitime geçiş için büyük mesafe almış olduk. Şu an sadece Şehit Zeki İnan İlkokulu ile Karşıyaka Ortaokulu aynı binada ikili eğitim yapıyor.

 

-Malum bir pandemi süreci yaşıyoruz. Okullarımızın hijyen durumu nedir, eğitim öğretime nasıl hazırlandık, öğrencilerimiz yeni duruma adaptasyonu nasıl?

Pandemi sürecinde okullarımızdaki hazırlık üst seviyede oldu. Bakanlığımız okullarımıza temizlik malzemeleri, dezenfektan ve maske gönderdi. Bu konuda hiç sıkıntı yaşamadık. Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi ekipleri okullarımızın temizliği ve hijyeni için ilaçlama yaptılar ve destek verdiler. Her zaman söylüyoruz. Okullarımız sokaklardan daha güvenli ve temiz. Yüz yüze eğitim yaptığımız zamanlarda bunu çok iyi görmüş olduk. Okul merkezli tek bir vakaya rastlamadık. Ancak tüm dünyada ve ülke genelinde vakalardaki artış nedeniyle tekrar uzaktan eğitime dönülmüş oldu.

Şube müdürlerimiz ile birlikte okullarımıza ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Okullarımızın tamamına yakınını gezerek fiziki eksiklerini yerinde görüp neler yapabileceğimizi okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimizle görüşüp eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz.

Okullarımız baştan aşağı dezenfekte edildi. Çalışanlarımız tarafından yüzey temizlikleri yapıldı.

-Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hedeflerinizden bahseder misiniz?

Okuldaki sosyal faaliyetleri artırmak, il düzeyinde bu faaliyetleri yaygınlaştırmak öncelikli hedeflerimizden biri olacaktır. Öğrencilerimize yeteneklerini ve birikimlerini geliştirmeleri için gerekli ortamları hazırlamak her okulun başlıca görevleri arasında olacaktır. Bunun için yarışmalar, proje bayramı, kariyer günleri, çeşitli kültür, spor ve sanat etkinliklerinin düzenlenmesi bir diğer hedefimizdir. Okullarımız bundan sonra sadece YKS-AYT-LGS’deki başarıları ile değil bu sosyal faaliyetleri ile de değerlendirmeye alınacaktır. Her okulun bu özelliklerini gösteren bir performans karnesi olacaktır. Eğitimde asıl başarı bu bütüncül yaklaşımın hayata geçirilmesi ile yakalanacaktır.

Altınordu ilçemizdeki öğrencilerimizin akademik başarıları Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bunu mevcut durumdan bir tık yukarıya çıkarmak için başlattığımız çalışmalarımız var. Öğrencilerimizin akademik başarılarını yakından takip ediyoruz. Sadece akademik başarı değil; sosyal, sportif, kültürel ve sanatsal başarıları da takip ediyoruz. Projeler bazındaki başarılarımızı takip ediyoruz.

Küreselleşen dünyanın yeni mesleklerine göre kendimizi uyarlamalıyız. Kolay bir liseye gideyim ve onu bitireyim bana yeter demek bize hiç bir şey kazandırmayacaktır. Dünya; yapay zeka, teknoloji, iletişim, enerji, yazılım, 3D üretimleri, robotik ve holografik, mekatronik, DNA programcılığı, iklim mühendisliği, dijital sektör, drone plotluğu, nanoteknoloji, uzaycılık, dijital savunma, finans sektörü, biyomedikal, genetik mühendisliği, enformatik, endüstri mühendisliği, gıda mühendisliği, elektronik haberleşme, görsel iletişim, şehir planlamacısı, fizyoterapi, gibi mesleklerde almış başını giderken, tüm dünya bu konularda kendini güncellerken, biz hala duyumlara göre, sokak algılarına göre, arkadaşım dedi, komşum önerdi sözlerine göre hareket ediyor ve mezun olduğumuzda bize hiç bir meslek kazandırmayacak olan bir lisenin peşinde koşuyorsak geleceğimizi kendi irademizle ve ellerimizle yok ediyoruz demektir. Dünya ile entegre bir şekilde, dünyada ne olup bittiğini okuyarak geleceğimizi şekillendirmeliyiz. 

-Onca işiniz arasında bize zaman ayırdınız. Teşekkür ediyorum.

-Ben de teşekkür ederim.

 

 

KUTU…

ONUR BEKYÜREK KİMDİR? 

 

1973 yılında, Ordu ili Perşembe ilçesi Doğan köyünde doğdu. İlkokulu Doğan köyünde, ortaokul ve liseyi Ordu İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1994 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu ve lisans derecesi aldı. Lisans tezi olarak, “Tanzimat Dönemi Dînî Hayat Hakkında Bazı Gözlemler” konusunda Osmanlı arşivinde araştırma yaptı. Aynı yıl Ağrı Anadolu Lisesinde öğretmen olarak göreve başladı. Askerlik görevini Hakkâri ili Çukurca ilçesinde yedek subay öğretmen olarak yaptı. Ağrı Anadolu Lisesinde müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı, Ordu ili Gölköy ilçesi Alanyurt İlköğretim Okulunda müdür vekilliği, İstanbul ili Bahçelievler ilçesi Siyavuşpaşa İlköğretim Okulunda müdür başyardımcılığı görevlerinde bulundu. 2006 yılında Uzman Öğretmen oldu. 2008 yılında, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalında “Bahçelievler İlçesi Resmi İlköğretim Okulu Müdürlerinin Velilerle İletişimde Karşılaştıkları Sorunlar” başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesi aldı ve “Bilim Uzmanı” oldu. İstanbul ili Bahçelievler ilçesi Bahçelievler Belediyesi İlköğretim Okulu ve TOKİ İlköğretim Okulunda kurucu müdürlük görevlerini yaptı. Uzun yıllar İstanbul ili Bahçelievler ilçesi Dede Korkut Anadolu Lisesinde müdürlük görevinde bulundu. Kurucu müdür olarak İstanbul ili Bahçelievler ilçesi 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesini eğitim-öğretime hazırladı ve bu okulun müdürlüğünü yaptı.

2018 yılında Ordu ili Aybastı ilçesi, 2019 yılında Ordu ili Altınordu ilçesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Halen Ordu ili Altınordu ilçesi İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapmaktadır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği ve kurucu dernek başkanlığı yaptı. Birçok projede görev aldı. Proje görevleri kapsamında Fransa, İrlanda ve Ukrayna’da proje çalışmalarında bulundu. Millî Eğitim Bakanlığının düzenlediği birçok hizmet içi eğitim faaliyetine kursiyer ve eğitim görevlisi olarak katıldı. Başarılarından dolayı Teşekkür, Takdir, Başarı, Üstün Başarı ve Aylıkla Ödüllendirme gibi birçok belge ve ödül aldı. Çalışma alanı ile ilgili sempozyumda bildiri sundu. Yabancı dili Fransızca, İngilizce ve Arapça olup evli ve biri kız diğeri erkek olmak üzere iki çocuk babasıdır.

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FATSA’DA FİLYASYON EKİPLERİNE 3 ARAÇÖnceki Haber

FATSA’DA FİLYASYON EKİPLERİNE 3 ARAÇ

BU KADAR DA OLMAZ!Sonraki Haber

BU KADAR DA OLMAZ!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar