Ordu
DOLAR15.8421
EURO16.7461
ALTIN926.83
reader

‘Durugöl’ü Yok Eden İmar Planında Israr Neden?’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘Durugöl’ü Yok Eden İmar Planında Israr Neden?’
Abone ol
Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya tartışmaları devam eden Altınordu imar planının halkla değerlendirilmediğini söyleyerek, “Tartışmalarla içinden çıkılmaz hale gelen imar değişikliğindeki olumsuzluklar ısrarla sürdürülüyor.” dedi.

EMEP Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, Altınordu Belediyesi’nde onaylanan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşülecek imar planı hakkında şunları söyledi: “Özellikle Ordu halkının çeşitli protestolarla itiraz ettiği Durugöl, eski Köy Hizmetleri arazisi, Cumhuriyet Meydanı ve Çarşamba Pazarı alanlarının yapılanmaya açılması kabul edilemez. Altınordu Belediyesi’nde çoğunluk oylarıyla kabul edilen imar planları Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde de çoğunluk oylarına güvenilerek onaylanması bekleniyor. Sorun çoğunluk olmak değil, Ordu halkının kabul edeceği bir planlamanın kabul edilmesidir. Bu nedenle Ordu Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerinden Altınordu Belediyesi’nden gelen imar planının onaylanmayarak geri gönderilmesini bekliyoruz.”

YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ

 

Şehir imar planlarının uzun süreyi dikkate alarak yapılması gerektiğini vurgulayan Kaya, “Her belediye seçiminden sonra imar değişiklikleri gündeme geliyor. Oysa plan 50-100 yıl sonrasını düşünerek yapılmalı. Her gelen yeni yönetim imar değişikliğine gidiyor. Biliyoruz ki bu değişikliklerde kazançlı çıkanlar da oluyor. Yeşil alanların yerinin değiştirilmesi, kat artırımının olması, konut alanının iş merkezi haline getirilmesi gibi değişiklikler şehir planlamasına zarar veriyor. Şimdi de kimi araziler yapılaşmaya açılıyor.” diye konuştu.

DURUGÖL YOK OLACAK

Durugöl’ün kurutularak yok edileceğini söyleyen Kaya, “Bunlardan biri olan Durugöl, en dokunulmaz alanlardan biri. Ancak stadyum yetmezmiş gibi yüksek katlı binalarla göçmen kuşların uğrak yeri göl kurutulacak. Gölü koruyoruz deseler de binalar arasında kalan göle göçmen kuşlar gelemeyecekler. Bu nedenle Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclisi imar değişikliğini ret ederek yeni planlamanın olanağını yaratmalıdır. Ordu halkı, imar değişikliğini tartışabilmelidir. Yerel yönetim böyle olur. Çoğunluk oylarına güvenerek alınan kararlar zarar verir. Yanlış yapanlardan bugün olmazsa da yarın hukuksal hesap sorulur. Bu tehlikenin bertaraf edilmesi için partiler, sendikalar, odalar, dernekler ses çıkarmalıdır. Yaşanabilir bir şehrin altyapısına müdahalede hepimiz sorumluyuz.” diye konuştu. ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 2
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
PERŞEMBE ADD’DE BAYRAK DEĞİŞİMİÖnceki Haber

PERŞEMBE ADD’DE BAYRAK DEĞİŞİMİ

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASINSonraki Haber

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar