VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

EFİRLİ MALİYE KAMPININ BULUNDUĞU ALAN  MİLLET PLAJI  OLARAK  KALMALIDIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EFİRLİ MALİYE KAMPININ BULUNDUĞU ALAN  MİLLET PLAJI  OLARAK  KALMALIDIR
Abone ol

10 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ’de  yayınlanarak yürürlüğe giren 4264 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile İlimizin Perşembe İlçesi, Efirli Mahallesi  sınırları içinde kalan ve yerel halkın  “Maliye Kampı” olarak adlandırdığı 5 parselden oluşan toplam 7.288 m2 taşınmaz Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından değerlendirilmek üzere özelleştirme kapsam ve programına alınmıştır.

Aynı Cumhurbaşkanı kararında  Özeleştirme kapsamına alınan bu alanın satış, kiralama, işletme hakkının verilmesi,  kat/arsa karşılığı inşaat yaptırma yöntemlerinden biri veya birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesi ve bu işlemlerin  31/12/2025 tarihine kadar  tamamlanmasına da karar altına alınmıştır.

Ordu kalkının denizden yararlandığı alanlar çok sınırlı olup, halkın ağırlıklı olarak kullandığı bu alan da bu özelleştirme kararı ile halkın genel kullanımına kapanacaktır.

Özelleştirme Kararında bu alanın kat karşılığı arsa olarak verilmesi de öngörülmektedir.

Mevcut haliyle Hazine’nin mülkiyetinde olup , tüm halkın serbestçe kullanımında olan bu alan,  Özelleştirme sonrasında sınırlı kişi ve kişilerin mülkiyetine ve kullanımına geçecektir.

HALKIN MİLLET BAHÇELERİ GİBİ MİLLET PLAJLARINA DA İHTİTACI OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR

Özellikle düşük gelire sahip insanlarımızın ailesiyle birlikte imkanlarını zorlamadan güzel vakit geçirdiği alanlardan biriside halk plajlarıdır. Bir sahil ili olmamıza rağmen deniz ve sahillerden halkın topluca yararlanabileceği alanlar sınırlıdır. Sınırlı olan bu alanlardan Hazine’nin mülkiyetinde olan bölgeler halk adına bir kazanımdır. Özelleştirme Kararı bu sınırlı kazanımların da yok olmasına neden olacaktır.

Son yıllarda hayata geçirilen Millet Bahçeleri gibi  Millet Plajları da hayata geçirilmeli ve Hazine’nin mülkiyetinde bulunan bu rezerv alanlar bu hizmetin hayata geçirilmesinde kullanılmalıdır.

ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDAN ÇIKARTILARAK  MÜLKİYETİ  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE DEVREDİLMELİDİR

Aynı bölgede Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından “ Kadınlar Plajı” olarak düzenlenen alan halkımızın genel kullanımına açık olup , bu konuda önemli bir boşluğu doldurmakta , verilen hizmet de takdir toplamaktadır.

Yanlış bir kararla özelleştirme kapsamına alınan Efirli  Maliye Kampının bulunduğu gayrimenkulün mülkiyeti  Ordu Büyükşehir Belediyesine “ Halk plajı olarak işletilmesi kaydıyla” devredilmedir.

MİLLETVEKİLLERİ ,YEREL YÖNETİMLER, MESLEK ÖRGÜTLERİ, SİYASİ PARTİLER VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BU TALEBİ ORTAK BİR SESLE DİLE GETİRMELİDİR

Araba devrildikten sonra yol göstermek bir anlam ifade etmemektedir. 8 ay önce alınan bu özelleştirme kararı sadece yerel gazetelerimizde gündelik bir haber konusu olarak yer almış, ilgili meslek örgütleri ve siyasi partilerce konu hakkında gerekli hassasiyet ve ortak tavır sergilenmemiştir.

Kararda da belirtildiği gibi bu alanın özelleştirilmesi işlemi 31/12/2025 tarihine kadar tamamlanacak olup,  bu alanın milletin kullanımdan özel kişi veya kuruluşların kullanımına geçmesi an meselesidir.

Ordu da yaşayan ve yaşamaya devam eden bir vatandaş olarak duyarsız kalamadığım bu konuyla ilgili , başta ilimizin milletvekilleri olmak üzere, yerel yönetimlerimizi , meslek örgütlerini, basınımızı ve  siyasi partilerimizi konuyu siyasallaştırmadan  Ordu insanımızın ortak çıkarlarını dikkate almak suretiyle bu alanın Millet Plajı olarak halkın hizmetine sunulması konusunda ortak hareket etmeye davet ediyorum..

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÜNYE’DE KADIN GİRİŞİMCİLER KOOPERATİF KURDUÖnceki Haber

ÜNYE’DE KADIN GİRİŞİMCİLER KOOPERATİF KU...

28 ŞUBAT BİN YIL SÜRMEDİ ANCAK BİZ 28 ŞUBAT’I BİN YIL GEÇSEDE UNUTMAYACAĞIZSonraki Haber

28 ŞUBAT BİN YIL SÜRMEDİ ANCAK BİZ 28 ŞU...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar