Ordu
DOLAR15.9024
EURO16.813
ALTIN939.00
reader

ELEKTRİĞE ÖYLE BİR ZAM YAPTILAR Kİ HALK GAZ LAMBASI KULLANACAK 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ELEKTRİĞE ÖYLE BİR ZAM YAPTILAR Kİ HALK GAZ LAMBASI KULLANACAK 
Abone ol
Elektrikten ulaşıma kadar yapılan zamların yapılan özelleştirmelerden kaynaklandığını vurgulayan Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Öyle zam yaptılar ki halk, gaz lambası kullanmayı tercih etmek zorunda kalacak.” dedi.

Döviz karşısında TL’nin değer kaybetmesi ve yapılan zamlar nedeniyle açıklama yapan Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz şunları söyledi: “Elektriğe yapılan zamların büyük bölümü vergilerden ve şirketlere tanınan aşırı kar olanağından kaynaklanmaktadır. Öyle zam yaptılar ki halk, gaz lambası kullanmayı tercih etmek zorunda kalacak. Yetmedi doğalgazla ısınan emekçiler battaniye altında oturmak zorunda bırakılıyor. Çünkü elektriğe ve doğalgaza yapılan zamlar katlanılabilir değil. İşçi ve emekçileri daha fazla yoksullaştırdı.” diye konuştu.

SIRA VARLIK FONU’NA GELİYOR

Bugün yaşanan ekonomik sıkıntının kaynağının özelleştirmeler olduğunu belirten Poyraz, “Özellikle 1980 sonrası başlayan özelleştirme, AKP döneminde hızla çoğaldı. Neredeyse satılacak bir şey kalmadı. Sıraya Varlık Fonu girdi. İşsizliği artıran özelleştirmeler sonucu, krizin yükünün işçi ve emekçilere yıkılmak istenmesi de eklenince işsizlik 8 milyonun üzerine çıktı. Birleşik Arap Emirlikleriyle enerji, çevre, finans ve ticaret alanlarında 10 anlaşma imzalayan Türkiye’nin Varlık Fonu’nun özelleştirilecekler listesinde olduğunu Katar ve Birleşik Arap Emirlik yetkililerinin açıklamalarından öğreniyoruz. Varlık Fonu’nda bankalardan borsa ve sigortaya,  THY’den Telekom’a, BOTAŞ’tan madenlere kadar geniş bir alanı kapsıyor.” şeklinde konuştu.

ÖZELLEŞTİRME DEĞİL KAMULAŞTIRMA

Yaşanan yoksullaşmanın kaynağının kapitalizmin kurallarından biri olan özelleştirmeden kaynaklı olduğunu belirten Poyraz, “Özelleştirmeler başladığında bugün yaşananların olacağını söyledik ve mücadele ettik. Üretici köylüler için en önemli koruma kalkanı olan Birlikleri şirketler haline getiren 4572 sayılı Birlikler yasasına karşı da mücadele ettik. Fındık üreticileri başta olmak üzere tüm üretici köylülerin kurtuluş yolunun biri de kooperatiflerdir. Bu nedenle Birlikleri şirketleştiren yasa iptal edilmeli ve kooperatifler üreticilerin örgütü halline getirilmelidir. Tarım için vaz geçilmez olan gübre ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesi üretici köylüleri olumsuz etkiledi. Arıcılar ve üretici köylüler gübre, ilaç, şeker alamaz oldu. Artık satacak bir şey kalmadı. Yaşananların nedeni özelleştirmeler olduğuna göre yapılacak tek iş kaldı o da kamulaştırmaların başlatılmasıdır. KİT’ler başta olmak üzere özelleştirilen tüm tesis ve kurum ve kuruluşlar; eğitim ve sağlık kuruluşları; yap işlet devret işletmeleri, yollar, köprüler kamulaştırılmalıdır.” dedi.

 

KAPİTALİZM YOKSULLUK GETİRDİ 

Kapitalizmin işçi ve emekçilere işsizlik ve yoksulluk olarak yansıdığını vurgulayan Emek Partisi Ordu İl Başkanı Poyraz, sözlerini şöyle tamamladı:  “Kapitalizmin vahşiliğinden kurtulmanın yolu, işçi ve emekçilerin iktidarının kurulmasıdır. Emek Partisi olarak, demokratik halk iktidarı ve sosyalizm mücadelemiz her koşul altında devam edeceğiz. İşçi ve emekçileri Emek Partisi’yle birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”  ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ARKADAŞ BIKMADINIZ MI BU DIŞ GÜÇLERDEN?Önceki Haber

ARKADAŞ BIKMADINIZ MI BU DIŞ GÜÇLERDEN?

KALB’İMİZİ KAZANAN HABERSonraki Haber

KALB’İMİZİ KAZANAN HABER

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar