Ordu
DOLAR15.836
EURO16.7396
ALTIN927.98
reader

ELEKTRİĞİ ŞİRKETLER SATMASA 100 TL OLAN FATURA 25 TL’YE DÜŞECEK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ELEKTRİĞİ ŞİRKETLER SATMASA 100 TL OLAN FATURA 25 TL’YE DÜŞECEK
Abone ol
Sol Parti Ordu İl Başkanı Turgay Bekgöz, “Enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL olan fatura 25 TL’ye düşecek.” dedi

Sol Parti Ordu İl Başkanı Bekgöz, şu açıklamayı yaptı: “Elektrik faturalarımız zamlarla iki üç katına çıktı. Bu zamların tek nedeni enerji üretim ve dağıtımının özelleştirilmiş olmasıdır. Sadece tükettiğimiz elektriğin parasını değil; şirketlere haraç kesiyorlar! Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar! Bu faturalar ödenmez; bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir. Geçen yıl 5 milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli, zamlar geri çekilmelidir!

 

ENERJİ KAMU HİZMETİ OLARAK SUNULSA 100 TL OLAN FATURA 25 TL’YE DÜŞECEK

 

 

Kamu kurumu olan EÜAŞ, zamlarla birlikte dağıtım şirketlerine 2022 itibarıyla elektriğin kilovat saatini 31.86 kuruştan satarken, halka gelen enerji bedeli 134,89 kuruş. Yani enerji şirketleri tarafından kamu fiyatının üzerine 4.23 kat ücret konuyor. Yani, enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL’lik fatura 25 TL’ye düşecektir. 

Görülüyor ki ödediğimiz faturalar tükettiğimiz elektriğin ücreti değil; şirketler için toplanan haraçtır. Bu pahalılık ve zamlara son vermenin bir yolu var, o da enerji şirketlerinin derhal kamulaştırılması, enerji hizmetinin bir insan hakkı olarak görülerek devlet eliyle sunulmasıdır. Enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır!

 

TÜKETTİĞİMİZ ELEKTRİĞİN PARASINI DEĞİLŞİRKETLERE HARAÇ ÖDÜYORUZ

 

Zamlarla iki üç katına çıkan faturalarımızı el yakıyor. Bu faturalar adaletsizdir, haksızdır. Ödediğimiz kadar elektrik tüketmiyoruz. Peki, neden tükettiğimizin çok üzerinde para ödüyoruz? Çünkü enerji üretim ve dağıtım tümüyle özelleştirildi. Şirketler daha çok kar etmek için; cebimizdeki üç kuruşa el koymaya çalışıyor! Fatura değil şirketlere haraç ödüyoruz, bu zamlar geri çekilmelidir. 

 

ŞİRKETLER DEĞİL GENÇLER KAZANSIN

 

Dağıtım şirketlerinin bir ayda toplam abonelerden elde ettiği gelir 2021’de 19,7 milyar lira iken, 2022’de 42,2 milyar liraya çıkacak. Yani özel şirkeler her ay 22,5 milyar lira fazladan gelir elde ederken, aylık gelirleri de yüzde 114 artmış olacak. Yani son zamlarla birlikte toplamda yıllık 270 milyar ilave gelir elde etmiş olacaklar. Bir aylık karları ile bu memleketin gençlerinin sırtında bir yüke dönüşen KYK borçlarının tamamı 10 kere ödenir. Bir sonraki ayda ise 4 milyon öğrenciye yurt imkânı sağlanabilir.

 

BU BİR SOYGUNDUR SOYGUNA 24 ŞUBAT’TA HAYIR DE 

 

Bu soygunu, zamları reddet! 24 Şubat’ta zamların geri alınması için açacağımız davaya bir imza atarak omuz ver.” ORDU OLAY  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OGU’YA DARBE ÜSTÜNE DARBE! Önceki Haber

OGU’YA DARBE ÜSTÜNE DARBE! 

Fındık Üreticilerini Zor Günler BekliyorSonraki Haber

Fındık Üreticilerini Zor Günler Bekliyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar