Ordu
DOLAR17.12
EURO17.595
ALTIN973.81
reader

ELEKTRİK MANTAR ÜRETİMİNİ ÇOK FENA ÇARPTI!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ELEKTRİK MANTAR ÜRETİMİNİ ÇOK FENA ÇARPTI!
Abone ol
Ordu Mantarcılar Derneği Başkanı Yılmaz Kaya, elektrik faturaları yüzünden mantar üreticilerinin yarısının seralarını kapattığını belirterek üretime devam edebilmeleri için kendilerine ucuz elektrik imkanı sağlanması gerektiğini söyledi. 

Kaya Ordu Olay’a şu açıklamayı yaptı: “Mantar yetiştiriciliği Ordu için yeni ancak önemli bir sektör. Ordu hem mantar yetiştiriciliğini sevdi hem de mantar tüketimini.  Ordu Karadeniz Bölgesinde mantar yetiştiriciliğinde Samsun’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.  Ordu’da kültür mantarı biliniyordu. Şimdi yeni yeni istiridye mantarı da bilinmeye başlandı, sevildi. Ete eş değer ki ben kendim de istiridye mantarını öneriyorum. Hem besleyiciliği hem de tadı açısından. Mantar yetiştiriciliği serada da bodrum katlarında da yapılabiliyor. Ancak Ordu’da daha çok serada yetiştirmek tercih ediliyor.

 

PAZAR SORUNU YAŞANMIYOR

Ordu’da mantar yetiştiriciliği gerçekten iyi bir ivme yakalamıştı. Hem üreten sayısı artıyordu buna bağlı olarak da tüketim de artıyordu. Aslına bakarsak şu anda Ordu’da mantar tüketimi açısından bir sorun yok. Yani pazar sorunu yok. Biz bu ürünü pazarlarda satışa sunduğumuz gibi lokantalar ile otellere de veriyoruz. Ordu Büyükşehir Belediyesi de sağ olsunlar bize satış için güzel bir büfe imkanı sundu. Hatta biz Ordu olarak bizim üretimimiz bize yetmediği için Giresun gibi Trabzon gibi komşu illerde yetiştirilen ürünlere da alıyoruz. Çünkü bize olan tüketim bu aşamada oralarda yok.

 

ELEKTRİK FATURASI 500 TL’DEN 20 BİN TL’YE ÇIKTI 

Peki neden o zaman Ordu’da mantar yetiştiriciliği gerçekten iyi bir ivme yakalamıştı diye geçmiş zaman ekiyle konuşuyoruz. Çünkü son zamanlarda başta elektrik olmak üzere girdi fiyatları bizi ciddi manada bize zorladı. Diyebilirim ki maliyetimiz 5 katına çıktı. Önceden biz 100 metre sera için 500 TL’yi geçmeyen elektrik faturası öderken şimdi bu fatura 2 bin TL’nin altına düşmüyor. Bu da üreticiyi yoruyor. Zaten kom post maliyeti  yüksekti bir de elektrik maliyeti bizi gerçekten hırpalıyor. Bizim maliyetlerimizin ilk sırasında elektrik sonra kom post sonra nakliye geliyor.

 

SERALAR BİR BİR KAPANIYOR!

Bir serada 24 saat klima çalışıyor. Sürekli lamba yanıyor, fanlar çalışıyor. Bunlar olmazsa yeterli iklimlendirme yapılamıyor.  Çünkü ortamda orman havası oluşturulması gerekiyor. Bir yandan hem ısı vermek gerekiyor hem de sis oluşturmak. Sis makineleri var bunlar da elektrik tüketiyor. Bunları yapmazsan sağlıklı ürün alamazsın. Bütün bu nedenlerden ötürü elektrik faturası yüzünden Gölköy’de, Çamaş’ta, Gülyalı’da, Ulubey’de, Fatsa’da seralar kapatıldı. Bizim 3 yıl önce 10’dan fazla üreticimiz varken şimdi 5’in altına indi. Kapanalar var açılanlar var mı diye soracak olursanız o da yok.                       

 

BİZE UCUZ ELEKTRİK İMKANI SAĞLANMALI  

Biz seralara ev elektriği değil de sanayi elektriği denilen ucuz elektrik talep ediyoruz. Biz bazı tarım alanlarına üretim için uygun elektrik verildiğini biliyoruz. Bu imkandan yararlanmak istiyoruz. Aksi takdirde hem bize hem de mantar üretimine yazık olacak. Üretimini sevdiği kadar tüketimini de seven Orduluya yazık olacak. Mantar etten ucuz olup et kadar besin değeri olan bir ürün. O yüzden ister dar gelirli olsun ister olmasın herkes için iyi bir besin kaynağı.” Kaan Özel  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DÜNYACA ÜNLÜ AKKUŞ FASULYESİ MİGROS MAĞAZALARINDAÖnceki Haber

DÜNYACA ÜNLÜ AKKUŞ FASULYESİ MİGROS MAĞA...

KEŞ DERESİ KAZANDISonraki Haber

KEŞ DERESİ KAZANDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar