Ordu
DOLAR18.8137
EURO20.4435
ALTIN1165.7

ELMA TOPLAYAN DRONELAR FINDIK DA TOPLASIN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ELMA TOPLAYAN DRONELAR FINDIK DA TOPLASIN
Abone ol
‘Tevel Aerobotics Technologies’ isimli bir girişim şirketi, uçabilen ve meyve toplayan yapay zeka destekli bir otonom robot geliştirdiğini duyurdu. Günün 24 saati çalışabilen ve her yere konumlandırılabilen robotun, meyve bahçesi idaresini kolaylaştırmayı hedeflediği ifade edildi.  

Meyve toplama; günde 8 saate kadar ayakta durmayı, çömelmeyi ve tırmanmayı gerektiren fiziksel olarak oldukça zahmetli bir iş olma niteliği taşıyor. ‘Tevel Aerobotics Technologies’ isimli bir girişim şirketi, bu fikirden yola çıkarak uçabilen ve meyve toplayan yapay zeka destekli bir otonom robot geliştirdiğini duyurdu. Robotun, meyveleri tanımlayabilmek ve toplayabilmek için yapay zeka teknolojisinden faydalandığı ifade edildi. Şirket; her yere konuşlandırılabilen robotların, meyve bahçesi yönetimini kolaylaştırarak iş gücü maliyetini düşürebileceğine işaret etti.  

 

YALNIZCA OLGUN MEYVELERİ TOPLUYOR

Aktarılan detaylara göre; geliştirilen otonom robot, meyveleri ağaç yaprakları arasından tespit edebiliyor ve ağaçların konumunu belirleyebiliyor. Meyve toplama faaliyetinde, zamanlama oldukça hayati bir önem taşıyor ve geç toplanan meyveler, değerini önemli oranda kaybediyor. ‘Tevel Aerobotics’ tarafından geliştirilen otonom robot, bu nedenle meyveleri boyutuna ve olgunluk durumuna göre sınıflandırıyor ve yalnızca olgun meyveleri topluyor. Bununla birlikte robot, meyveyi seçtikten sonra ona yaklaşmak için en iyi rotayı çiziyor ve toplama kolu yardımıyla mahsulü, dalından koparıyor. 

GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞABİLİYOR

 

Diğer yandan; günün 24 saati çalışabilen robot, yer tabanlı tek bir otonom dijital beyin üzerinden diğer robotlara bağlanabiliyor. Bu sayede; birden fazla meyve toplayıcı robot, meyve bahçesi içerisinde birbirine çarpmadan aynı anda mahsul toplayabiliyor. Geliştirilen bu tip teknolojilerin, istihdam sorunu yaşanabileceğine dair etik kaygıları beraberinde getirdiği de biliniyor. Şirket; bu endişelere yanıt olarak geliştirdiği robotların mevcut iş gücünün yerini almayı hedeflemediğine, aksine bu iş gücüne destek olacak şekilde tasarlandığına işaret ediyor.  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FİLE İLE İŞÇİ YOK ARTI 2 RANDIMAN VARÖnceki Haber

FİLE İLE İŞÇİ YOK ARTI 2 RANDIMAN VAR

SALDIRGANLARDAN M 16 OTOMATİK TÜFEK ÇIKTISonraki Haber

SALDIRGANLARDAN M 16 OTOMATİK TÜFEK ÇIKT...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar