Ordu
DOLAR15.9334
EURO16.8754
ALTIN945.41
reader

EMEKLİ BANKACI İLE EMEKLİ HEMŞİRENİN ÜRETME SEVDASI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EMEKLİ BANKACI İLE EMEKLİ HEMŞİRENİN ÜRETME SEVDASI
Abone ol
Perşembeli çift yetiştirdikleri aromatik bitki sayesinde hem kızının sağlığına şifa oldu hem de ekonomilerine katkı sağladı.

Perşembeli iki toprak ve üretme sevdalısı Emekli Bankacı Nurullah Keleş Bey ve eşi Emekli Hemşire Emine Keleş Hanım; Nurullah Bey fidan bulup getiriyor. Emine Hanım ise dikip ardından çelik yapıp çoğaltıyor.

Emekli Hemşire Emine Keleş Hanım toprakla buluşmasını şöyle anlatıyor: “Ben aslen Tireboluluyum.  Babalı Mahallesine emekli olduktan sonra elli yaşımda geldim. Şu an 60 yaşındayım. Burası tam olarak Babalı Mahallesi Mağara mevkii.  Buralarda önceleri kendi çapımda sebze falan yetiştirmeye başladım derken şifalı aromatik bitkilere merak sardım. Önceleri eşimin getirdiği bir limon fidanım vardı. Ondan çelik yapıp üretmeye başladım. Eşimde bu fidan işlerine çok meraklı o da satın aldığı fidanları getirip dikmeyi çok sever. Bende onları çelikleyip ardından çoğaltıyorum. Daha sonra ürettikçe çoğalmaya başladılar. Bende o fidanları pazara indirmeye ve çok sayıda fidan satmaya başladım. Kivi fidanlarım var, limon fidanı, Ojiberi üretiyorum, altın çilek üretiyorum. Çiçek grupların da boy boy, cins cins kaktüslerim var.

Bizim evimizin olduğu mevki biraz kuzda kalıyor.  Burada her şey yetişmiyor. Ben de buraya uyumlu bitkiler üretmeye çalışıyorum.  Şu an elimde bin kök kivim var ve satışa hazır. Şu an eşimle birlikte bir dönüm arazi hazırladık.  Buraya kızımın rahatsızlığından dolayı internetten araştırdığım ilaç alamayacak durumdaki hastalar için bitkilerle tedavi edeceğimiz bir şey var mı diye araştırmaya girdiğimde Aronya-Tıbbi Aromatik bitkisini gördüm. İncelediğimde tamamen vücuttaki zararlı maddeleri temizlediğini öğrendim. En önemlisi bağırsak kanserine, şeker, kalp, hücre yaşlanmasını önleyici, Alzaymırı önlermiş yani vücuttaki tüm zararlı radikalleri yok ediyormuş. Zaten ABD’de ismi “Süper Bitki “ olarak geçiyormuş. Ben bu bitkiyi bir hafta boyunca araştırdım ardından öyle karar verdim. 5-6 kök alıp dikmeyi istedim. Nereden bulabilirim diye araştırdım. Öğrendim ki Tarım Orman Müdürlüğü buna destekleme veriyormuş. Ordu Tarım Orman İl Müdürlüğüne müracaat ettim. Orası da bana tapunla birlikte İlçe Tarım Orman Müdürlüğüne başvur dediler.  Oraya başvurdum. Daha sonra 5-6 kök bulsak diye damadıma söyledim.  Öğrendik ki Akçaabat tarafında bu Aronyayı çok yapan oluyormuş ve belediyeler destek veriyormuş. Ordu Büyükşehir Belediyesi de bu işi yapacaklara hibe ediyormuş.  Müracaat ettik ardından geldiler. Arazimizi incelediler.  Güneş alıyor mu? Suyunuz var mı? diye sorular sordular. Sonrasında geldiler, gördüler, tahlil istediler. Zaten toprak uygun değilse vermiyorlar. Eşimle birlikte ben bu bitkinin bu kadar faydalı olduğunu öğrenince fındık bahçemi söktüm. Zaten bakımsızdı.  Orayı Aronya dikilecek bir arazi, bir bahçe olarak hazırladık. Büyükşehir bu kapsamda bize bir dönüm üzerine üç yüz kök Aronya fidanı hibe ettiler. Bizde arazimize uyguladık. Arazimiz üç yıl sürekli kontrol altında olacak. Zaten üç yıldan sonra verime geçiyormuş. Merakla bekliyoruz.”

 

Emine Hanımın eşi Emekli Bankacı Nurullah Keleş (66) Bey ise şöyle anlattı toprakla bağlarını: “Aslını soracak olursanız biz şehir hayatından bıktık. Bir nevi toprakla haşır neşir olmak istedik. Eşimin toprak sevgisi benim toprak sevgimle birleşince önce amatörce tavukçuluğa başladık. Yem pahalı gelmeye başlayınca o iş önemini yitirdi. Kayın mantarı, kavak mantarı, istiridye mantarı üretip pazarda satmaya başladık ardından solucan gübresi yaptık. Onun için de hayvan gübresi bulamayınca onu da bıraktık ve kivi fidanı yetiştirmeye başladık. Bugün için hanımın sayesinde onun desteğiyle, profesyonelliğe ile doğru yol almaya başladık. Eşim her pazartesi kendi ürettiği çoğalttığı bitki ve çiçeklerini Perşembe’de pazara getirip meraklıları ile buluşturuyor. Aronya mevzusuna gelince eşim yaşadığımız süreci size anlatmıştır. Bizim bu bahçemiz fındık verimini zaten kaybetmişti. Eşimin bu araştırmasını gerçekleştirmek için bahçeyi söktük ve Aronya bahçesi haline getirip dikimleri gerçekleştirdik. Şu an heyecanla beklemeye başladık, inşallah başarılı oluruz. Tedavi bekleyen tüm hastalarımıza inşallah şifa niyetine faydalı oluruz. Emeği geçen herkese öncelikle Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Aronya bahçemizin hasadında buluşmak üzere… ARİF KALAFAT-ÖZEL HABER 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Personel taşıma servis hizmeti alınacaktırÖnceki Haber

Personel taşıma servis hizmeti alınacakt...

OFF-ROAD YARIŞLARI NEFES KESTİSonraki Haber

OFF-ROAD YARIŞLARI NEFES KESTİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar