Ordu
DOLAR9.513
EURO11.0967
ALTIN546.66

EMEP: “FINDIKTA SOYGUN VAR”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EMEP: “FINDIKTA SOYGUN VAR”
Abone ol

Emek Partisi Gölköy İlçe Başkanı Mehmet Uğur Yalçın, fındık politikalarında değişen bir şey yok diyerek, “Her yıl fiyat tartışmalarıyla üreticiler oyalanarak mağdur ediliyor.” dedi.

   Üreticinin bin bir emekle yetiştirdiği fındığın toplanmasına birkaç hafta kaldığını belirten Yalçın, “Her yıl olduğu gibi bu yılda fındığın fiyatı sona kalıyor. Her yıl maliyet fiyatının alım fiyatı olarak açıklanmasıyla üreticiler mağdur edildi. Bu yıl da aynı yöntem uygulanıyor. Bu yıl 1 kilo fındığın maliyeti 26 TL olarak belirlendi. Taban fiyat 35 TL olmalıdır.

   Kahvehanede, cami önünde fındık fiyatının 26 TL olarak belirleneceği dedikodusu başlatıldı. Rekolte üzerinde bu nedenle oynanıyor, gerçekler çarpıtılıyor. Anlaşılan o ki; her yıl olduğu gibi tüccarı ihracatçısı fiyatı olabildiğinde aşağı çekmeye çalışacak. İktidar da “biz bir şey yapamayız serbest piyasa var” diyerek fısıltıyla yayılan rakamı açıklayacak. Sonuç olarak; her yıl olduğu gibi hükümet elinden geleni yapmış gibi görünecek ancak fındık üreticisi kaybedecek.” dedi.

 Devlet üretici lehine tutum almalı

   Emek Partisi Gölköy İlçe Başkanı Yalçın, tarım politikalarına da değinerek, “Fındık fiyatının ne olacağı konusunda yapılan tartışmalar üretici köylüyü beklentiye sokarak, ölümü gösterip sıtmaya razı ediliyor. Geçen yılki tartışmaları ve fındık fiyatının sürekli düşürülmesini yeniden anımsayalım. Geçmiş yılları bir kenara bırakalım, geçen yılki fiyattan memnun olanımız var mı? Bu yıl da aynısını yaşayacağız. Çünkü fiyatı belirleyen üretici köylü değil, alıcı olan tüccar ve ihracatçılar. Tarım-fındık politikalarında, fiyatta dahil üretim ve pazarlama da üretici söz ve karar sahibi olmadığı sürece, mağduriyeti devam edecektir” dedi.

Ne yapmalı?

    “Üreticilerin belirleyici olmadığı her koşulda, fiyatlar her zaman yetersiz olacaktır.” diyen Yalçın, “ Asıl olan tarım politikalarının değiştirilmesidir. Öncelikle içinde üretici örgütlerinin temsilcilerinin de olduğu “Fiyat Belirleme Komisyonu” kurulmalı ve belirlenen fiyatla devlet fındık alımı için TMO, kooperatifleri ve üretici kuruluşlarını desteklemelidir. Piyasa tüccar ve ihracatçıların insafına terk edilemez. “Fiyat Belirleme Komisyonu” maliyet, enflasyon, kar oranı gibi zorunlu durumları değerlendirerek fındık fiyatının ne kadar olması gerektiğine karar vermeli, bu fiyatın altında fındık alımı olmamalıdır.

     Bu nedenle Emek Partisi olarak her yıl yaşanan ve üreticilerin mağduriyetine neden olan genel anlamda tarım politikalarının değiştirilmesi için birlik-dayanışma içinde mücadelenin zorunlu olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

     Fındık üreticisi yaşadıkları sorunları ve mağduriyetleri ancak bir araya gelip örgütlenerek aşabilir. Emeğimize ve ürünümüze sahip çıkmak için birlik-dayanışma içinde sesimizi yükseltmek zorundayız.

    Emek Partisi olarak üreticilerin emeklerinin, ürünlerinin karşılığını alabilmeleri için mücadelemiz sürecek.” açıklamasında bulundu. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KİB’den rekolte hesaplaması 2020 rekoltesinde biz haklı çıktık!Önceki Haber

KİB’den rekolte hesaplaması 2020 rekolt...

Ordu şehidine ağladı!Sonraki Haber

Ordu şehidine ağladı!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar