Ordu
DOLAR19.1714
EURO20.9389
ALTIN1221.9
NATURİMMUN

EMPERYALİZME HİZMET ETMEMELİ! 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EMPERYALİZME HİZMET ETMEMELİ! 
Abone ol
Aysan Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aydın, borsalarda yasalara aykırı bir şekilde birkaç yıldır açıklanmayan fındık fiyatının açıklanması için borsalara, Ulusal Fındık Konseyi’ne ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine çağrıda bulundu.

Söz konusu durumun bir dizi olumsuzluğa yol verdiğini belirten Aysan Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, “Trabzon’dan Samsun’a Düzce’den Sakarya’ya kadar bütün borsalara çağrımdır. Bu aymazlığa lütfen son verin. Aymazlıktan kastım borsadaki fiyatların ekranlara yansıtılmamasıdır. Ekranlara yansıtılmayan fiyatlarla üretici emperyal güçlerin sofrasına itekleniyor. Lütfen borsaların temel görevi olan ayanı beyan etme fonksiyonunuzu üstlenin.” dedi.

BORSALAR ÜRETİCİDEN PARA ALIYOR EMPERYALİSTYLERE HİZMET EDİYOR

 

Borsaların fiyat açıklamasında bulunmamasının yasalar ada aykırılık oluşturduğunu aktaran Aydın, “Yapılan karartma işlemi yasa dışıdır. Fonksiyonunu yerine getirmeyen borsanın bir anlamı yoktur. Ya da tartışılmaya açılmalıdır. Borsa başkanları lütfen gelirlerinizin yarısı olan ücretini üreticiden kestiğiniz kesim olan üreticilere hizmeti sürdürün. Üreticiden para kesip emperyal güçlere hizmet etmek hiçbir borsaya yakışmaz.” diye konuştu.

 

BORSALAR AYANI NEDEN BEYAN ETMİYOR

Sistem hakkında bilgi veren Aydın, “ Üretici tüccara fındık satıyor. Üreticiden hem stopaj kesiliyor, hem de borsa parası kesiliyor. Borsanın gelirinin yarısı üreticiden ama borsa yapılan ticarete ayın beyan etmiyor. Hizmeti yarım yapıyor. Üretici olan biteni takip edemiyor. Üretici önceden borsaların önüne giderek fiyatın ne olduğunu takip edebiliyordu. Şimdi tacirlerin kapısında fiyat takibi yapıyor. Bu doğru değil.  Borsa fiyatı yukarıda da aşağıda da olabilir ancak borsa fiyatı gerçek fiyattır. Bu gerçek fiyat üreticiden gizleniyor. Borsa tek fiyat da değil en alt ve en üst fiyatları açıklayabilir. Sivri fındığı, tombul fındığı, yağlı fındığı palaz fındığı, çakıldak fındığı ayrı ayrı açıklayabilir ve açıklamalıdır.” şeklinde konuştu. 

TOBB VE UFK’YA DA ÇAĞRI 

Çağrısını sadece borsalara olmadığını ifade eden Aydın, “ Bu anlamda Ulusal Fındık Konseyini da göreve davet ediyorum. Ulusal Fındık Konseyi eğer siz bir çatı kuruluşu iseniz gelin topal işleyen borsalara fonksiyon kazandırın. Eğer fonksiyon kazandırmazsanız üreticinin ve orta ölçekli sanayicinin, iş adamlarının bir gözü kör olur. Borsanın görevi zaten toplumun ticaretinin aynası olmaktır. Bu işlevi birkaç senedir beri Ticaret Bakanının yasa dışı talimatıyla durdurulmuş vaziyettedir. Birileri bu sessizlikten yararlanıyor. Yazıktır günahtır. Bu garip üreticiyi bu zor şartlarda bu kadar kimsesiz bırakmayın. Borsalar iki yıldır fiyat açıklamıyor. Dönemin ticaret bakanı borsalar fiyat yazmasın demiş. Onlar da bunu yapıyorlar. Bakanı böyle bir şey söyleme hakkı yok. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini de bu konuda göreve davet ediyorum. Bu konuya bir açıklık getirmesi gerekmektedir.” dedi.

 

53 TL’NİN NEDENİ TMO

Dün itibariyle fındık 63 liradan 53 liraya geriledi. Düşüşün sebebin TMO’nun piyasaya 40 milyon kilo fındık sürmesi olduğunu belirten Aysan Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aydın, bu durumun ana sebebinin TMO’nun fındık satışı olduğunu söyledi. Hasan Cem Özel

                                


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIK FİYATINDAKİ DEPREMİN NEDENİ TMOÖnceki Haber

FINDIK FİYATINDAKİ DEPREMİN NEDENİ TMO

ESKİ İLÇE BAŞKANI ADAYLIĞI DUYURDUSonraki Haber

ESKİ İLÇE BAŞKANI ADAYLIĞI DUYURDU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar